مقالاتهمه چیز در رابطه با دامپزشکی

۱۴۰۰-۱۰-۲۸0
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/11/دامپزشکی-1280x908.jpg

دامپزشکی

دامپزشکی رشته‌ایست که افراد دنبال کننده آن (دامپزشکان) متخصصین محافظت از سلامت حیوانات هستند. آنها سخت کار می‌کنند تا نیازهای بهداشتی و رفاهی هر گونه جانوری را برطرف کنند. دامپزشکان همچنین نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست، تحقیقات، ایمنی مواد غذایی و سلامت عمومی دارند. فرصت‌های شغلی برای دامپزشکان شامل زمینه‌های متنوعی مانند عمل بالینی، آموزش و تحقیق، پزشکی نظارتی، بهداشت عمومی می‌شود. در متن حاضر اهمیت این جایگاه شغلی برای جامعه و وضعیت آن را در کلینیک‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

رشته دامپزشکی

رشته دامپزشکی

تحصیل در رشته دامپزشکی، شرایطی را پیش می‌آورد تا افراد در زمینه‌های متفاوتی تخصص پیدا کنند. برای نمونه، مواردی همچون بیهوشی، بررسی رفتار حیوانات، دندانپزشکی حیوان، پوست، اورژانس و مراقبت‌های ویژه، مراقبت‌های داخلی: قلب، مغز و اعصاب و غیره، از جمله این تخصص‌ها هستند. در مجموع یک فرد تحصیل کرده در رشته دامپزشکی، با برخورداری از دانش کافی در هر یک از این زمینه‌ها و ویژگی‌های ذکر شده در بالا، صلاحیت این را دارد تا در یک کلینیک دامپزشکی مشغول به کار شود.

دانشکده دامپزشکی چند ساله است؟

چهار سال.
مدرسه دامپزشکی معمولاً چهار سال طول می کشد و دانشجویان دامپزشکی معمولاً دارای مدرک لیسانس هستند، به این معنی که سفر به حرفه دامپزشکی طولانی است.

کلینیک دامپزشکی

کلینیک دامپزشکی

این مکان برای بیشتر ما یک مکان آشناست. حتی اگر به صورت حضوری در آنجا نبوده باشیم، حتما با نام آن آشنا هستیم. کلینیک دامپزشکی، تأسیساتی است (معمولا یک ساختمان یا بخشی از یک ساختمان) که وظیفه پیشگیری، درمان و کاهش بیماری‌ها و آسیب‌های حیوانات را بر عهده دارد. این مکان همچنین می‌تواند پناهگاه حیوانات در طول دوره درمان باشد که شامل تمهیداتی برای اقامت شبانه آنها نیز می‌شود.

کلینیک‌ها در مقیاس بیمارستان‌ها نیستند، اما خدمات جزئی هستند که خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند. آنها بر مراقبت‌های پزشکی و دامپزشکی پیشگیرانه تمرکز می‌کنند و نوع بیماری‌ها را تشخیص را می‌دهند. برخی بیماران را به بیمارستان‌های دیگر ارجاع می‌دهند، در حالی که برخی دیگر اقدامات تشخیصی را در همان مکان کلینیک انجام خواهند داد. اکثر خدمات جراحی کلینیک‌ها به درمان‌های جزئی و پیشگیرانه محدود می‌شود.

دامپزشکی شبانه روزی

دامپزشکی شبانه روزی

برای انتخاب یک کلینیک مناسب با شرایط خود، حضور شبانه روزی افراد آن کلینیک را در اولویت قرار دهید. ما به این ضرب‌المثل آگاهیم که «حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند». در صورتی که حادثه‌ای ناگوار و یا علائم بیماری تازه‌ای را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، بهتر است همان ساعت او را به کلینیک دامپزشکی برده و از میزان خطرناک بودن آن وضعیت، آگاه شوید. اینجاست که اهمیت کار شبانه روزی دامپزشکی برای ما روشن می‌شود.

دامپزشکی

دامپزشکی - آویژه پت

کلینیک دامپزشکی در تهران

کلینیک دامپزشکی در تهران

با افزایش میزان علاقه‌مندی ایرانیان به نگهداری از حیوانات خانگی، مراجعه به کلینیک دامپزشکی در تهران نیز افزایش یافته است. آویژه یکی از این کلینیک‌ها با تجربه بوده که با در اختیار داشتن یک کادر مجرب، شما را در نگهداری از حیوان خانگی خود، همراهی خواهد کرد.

در مجموع، وجود رشته دامپزشکی و دامپزشکان برای هر جامعه ضروری است و نقش مهمی در محیط ما دارد. علاوه بر درمان و ارائه اطلاعات در مورد مدیریت حیوانات خانگی، آنها همچنین در تضمین سلامت عمومی، ایمنی مواد غذایی و حفاظت از محیط زیست ما نقش بسزایی دارند. همچنین انتخاب بین استفاده از دو مرکز مهم (کلینیک دامپزشکی و یا بیمارستان دامپزشکی) آنقدرها هم سخت نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دامپزشکی را پیدا کنید که بتوانید به آن اعتماد کنید.

چه ویژگی‌هایی برای موفقیت یک دامپزشک ضروری است؟

چه ویژگی‌هایی برای موفقیت یک دامپزشک ضروری است؟

دامپزشکان باید دارای ویژگی‌های خاص زیر باشند:

 • رحم، شفقت و دلسوزی. دامپزشکان باید هنگام کار با حیوانات و صاحبان آنها دلسوز باشند.
 • مهارت‌های تصمیم‌گیری در لحظات ضروری
 • مهارت‌های بین فردی با کار با کادر درمان و همکاران
 • مهارت‌های مدیریتی برای تشخیص موقعیت‌های مختلف
 • اطلاعات مفید در مورد زندگی حیوانات

مهارت‌های حل مسئله در زمان‌های خاص

دامپزشکی

آیا دامپزش،  پزشک است؟

دکتر دامپزشکی به طور خلاصه یک متخصص پزشکی با مدرک علوم دامپزشکی است. او مراقبت های پزشکی و جراحی را به حیوانات ارائه می دهد.

بیمارستان دامپزشکی

بیمارستان دامپزشکی

هنگام مقایسه کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد اندازه امکانات است. بیمارستان‌ها احتمالا از نظر اندازه فیزیکی بزرگ‌تر هستند. به این دلیل که آنها خدمات بیشتری ارائه می‌دهند. در واقع پرسنل دارای خدمات کامل با قابلیت‌ها و گزینه‌های درمانی بیشتر در بیمارستان هستند. آنها همچنین فضای بیشتری برای اقامت حیوانات بیمار در طول شب دارند.

دامپزشکی

رشته دامپزشکی چیست؟

علم دامپزشکی با سلامت و تندرستی حیوانات سروکار دارد. ماژول ها شامل آناتومی، رفتار حیوانات، دامپروری، بیولوژی سلولی، تغذیه، فیزیولوژی، ژنتیک، اپیدمیولوژی، فارماکولوژی، بیماری های عفونی، آسیب شناسی، انگل شناسی و بهداشت عمومی می باشد.

اهمیت حضور دامپزشکان در یک جامعه

دامپزشکی

اهمیت حضور دامپزشکان در یک جامعه

دامپزشکان پرسنل آموزش دیده‌ای هستند که به درمان و اطمینان از سلامت حیوانات می‌پردازند. این مراقبت از حیوانات هیچ مرز و تفاوت میان گونه‌های اهلی (حیوانات خانگی و آن‌هایی که در باغ وحش هستند) و غیر اهلی قائل نیست. دامپزشکان با حفاظت و اطمینان از سلامتی حیوانات کمک زیادی به جامعه می‌کنند. از مزایای مراقبت از حیوانات در دامپزشکی می‌توان به بررسی نوع غذا، مکان نگه‌داری، تحقیق، آموزش، همراهی و حفظ گونه‌های در حال انقراض اشاره کرد؛ بنابراین، دامپزشکان به تضمین سلامت عمومی، ایمنی مواد غذایی، تحقیقات و حفاظت از محیط زیست کمک می‌کنند.

به بیان دیگر، رشته دامپزشکی به چند روش به جامعه کمک خواهد کرد.

۱.      تحقیق و آموزش

دامپزشکان به نفع جامعه به تحقیق می‌پردازند. این تحقیق ممکن است در مورد حیوانات باشد اما همیشه برای انسان حیاتی است. آنها از طریق یافته‌های خود، می‌توانند به مردم آموزش دهند، راه‌های بهتری برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها بیابند.

به عنوان یک صاحب حیوان خانگی، نمی‌توانید انکار کنید که دستورالعمل‌های دامپزشک شما مدیریت حیوانات خانگی شما را بسیار ساده‌تر نکرده است؛ بنابراین، به این فکر کنید که اگر دامپزشکی برای ارائه چنین توصیه‌ای وجود نداشت، چه اتفاقی می‌افتاد. اوضاع بدتر می‌شد و بیشتر ما ممکن است حیوانات خانگی خود را از دست می‌دادیم.

۲.      کمک به دامداری‌ها و کشاورزان

قابل انکار نیست که حیوانات به عنوان منابع غذایی برای انسان مهم هستند. ما آنها را به عنوان گوشت خوراکی و برای مصارف دیگر نظر می‌گیریم. برای یک دامدار، دامپزشک نیروی بسیار کمک کننده است. بدون تخصص آنها، ورود به تجارت دام دشوار خواهد بود.

برای نمونه، هنگامی که دامپزشکی حیوان بیمار را شناسایی می‌کند که می‌تواند حیوانات دیگر را در مزرعه آلوده کند و به کشاورز توصیه می‌کند که چه کاری باید انجام شود. آنها می‌توانند بلافاصله حیوان را قرنطینه کرده و در انزوا درمان کنند.

۳.      ایمنی مواد غذایی

در دسترس بودن غذای سالم چیزی است که هر جامعه به آن نیاز دارد. دامپزشکان، همراه با سایر کارشناسان بهداشتی نقش مهمی در تضمین ایمنی مواد غذایی دارند؛ بنابراین، آنها با اطمینان از بی خطر بودن مواد غذایی که برای هر انسان ضروری است، به جامعه کمک می‌کنند.

اشاره کردیم که، دامپزشکان با دامداران همکاری می‌کنند تا مطمئن شوند که حیوانات در بهداشتی‌ترین حالت نگهداری می‌شوند. آنها بهترین شیوه‌های دامداری را به افراد پیشنهاد می‌کنند تا مطمئن شوند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

چه ویژگی‌هایی برای موفقیت یک دامپزشک ضروری است؟

 • رحم، شفقت و دلسوزی. دامپزشکان باید هنگام کار با حیوانات و صاحبان آنها دلسوز باشند.
 • مهارت‌های تصمیم‌گیری در لحظات ضروری
 • مهارت‌های بین فردی با کار با کادر درمان و همکاران
 • مهارت‌های مدیریتی برای تشخیص موقعیت‌های مختلف
 • اطلاعات مفید در مورد زندگی حیوانات
 • مهارت‌های حل مسئله در زمان‌های خاص

رشته دامپزشکی با چه روش هایی به جامعه کمک میکند؟

 •  تحقیق و آموزش
 •  کمک به دامداری‌ها و کشاورزان
 • ایمنی مواد غذایی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینبک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما
مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ ۷۴۴ ط دوم
همه روزه از ساعت ۷-۱۹
اشتراک خبرنامه