مقالاتهمه چیز در رابطه با دامپزشکی

1400-08-120
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/11/دامپزشکی-640x454.jpg

دامپزشکی

دامپزشکی رشته‌ایست که افراد دنبال کننده آن (دامپزشکان) متخصصین محافظت از سلامت حیوانات هستند. آنها سخت کار می‌کنند تا نیازهای بهداشتی و رفاهی هر گونه جانوری را برطرف کنند. دامپزشکان همچنین نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست، تحقیقات، ایمنی مواد غذایی و سلامت عمومی دارند. فرصت‌های شغلی برای دامپزشکان شامل زمینه‌های متنوعی مانند عمل بالینی، آموزش و تحقیق، پزشکی نظارتی، بهداشت عمومی می‌شود. در متن حاضر اهمیت این جایگاه شغلی برای جامعه و وضعیت آن را در کلینیک‌های مختلف بررسی می‌کنیم.

رشته دامپزشکی

رشته دامپزشکی

تحصیل در رشته دامپزشکی، شرایطی را پیش می‌آورد تا افراد در زمینه‌های متفاوتی تخصص پیدا کنند. برای نمونه، مواردی همچون بیهوشی، بررسی رفتار حیوانات، دندانپزشکی حیوان، پوست، اورژانس و مراقبت‌های ویژه، مراقبت‌های داخلی: قلب، مغز و اعصاب و غیره، از جمله این تخصص‌ها هستند. در مجموع یک فرد تحصیل کرده در رشته دامپزشکی، با برخورداری از دانش کافی در هر یک از این زمینه‌ها و ویژگی‌های ذکر شده در بالا، صلاحیت این را دارد تا در یک کلینیک دام پزشکی مشغول به کار شود.

در پزشکی انسانی، زمانی که بیمار هستید یا نیاز به چکاپ سلامتی دارید، به پزشک خانواده خود مراجعه می‎کنید. اما زمانی که نیاز به مراقبت های بهداشتی خاصی دارید، پزشک احتمالا متخصصی را به شما توصیه می کند – مانند متخصص قلب، متخصص پوست و انکولوژیست. در دامپزشکی هم همینطور است.

دامپزشکان اساسا پزشکان حیوانات هستند که برای انواع مختلف حیوانات تشخیص و درمان را تجویز می کنند. دامپزشکان از سلامت حیوانات مراقبت می کنند و برای بهبود سلامت عمومی و رفاه حیوانات تلاش می کنند. آنها شرایط پزشکی و بیماری های حیوانات خانگی، دام ها و سایر حیوانات را مورد تحقیق، تشخیص و درمان قرار می دهند. متخصصان دامپزشکی، دامپزشکانی هستند که در یک حوزه پزشکی یا در گونه حیوانی خاص تخصص دارند. این متخصصان دامپزشکی مانند سایر دامپزشکان چهار سال دوره کارشناسی و چهار سال دانشکده دامپزشکی دارند.

دامپزشکی-avizhehpet.ir

اما تفاوت اینجاست: متخصصان یک دوره کارآموزی و اقامت را در رشته تخصصی خود می گذرانند که شامل سه الی پنج سال آموزش اضافی است. برخی از متخصصان دامپزشک حتی تصمیم می گیرند گامی فراتر بروند و گواهی جراح دامپزشکی دریافت کنند.

دانشکده دامپزشکی چند ساله است؟

چهار سال.
مدرسه دامپِزشکی معمولاً چهار سال طول می کشد و دانشجویان دامپزشکی معمولاً دارای مدرک لیسانس هستند، به این معنی که سفر به حرفه دامپِزشکی طولانی است.

کلینیک دامپزشکی

دامپزشکی-avizhehpet.ir

کلینیک دامپزشکی

این مکان برای بیشتر ما یک مکان آشناست. حتی اگر به صورت حضوری در آنجا نبوده باشیم، حتما با نام آن آشنا هستیم. کلینیک دام پزشکی، تأسیساتی است (معمولا یک ساختمان یا بخشی از یک ساختمان) که وظیفه پیشگیری، درمان و کاهش بیماری‌ها و آسیب‌های حیوانات را بر عهده دارد. این مکان همچنین می‌تواند پناهگاه حیوانات در طول دوره درمان باشد که شامل تمهیداتی برای اقامت شبانه آنها نیز می‌شود.

کلینیک‌ها در مقیاس بیمارستان‌ها نیستند، اما خدمات جزئی هستند که خدمات مشابهی مانند واکسن گربه را ارائه می‌دهند. آنها بر مراقبت‌های پزشکی و دامپزشکی پیشگیرانه تمرکز می‌کنند و نوع بیماری‌ها را تشخیص را می‌دهند. برخی بیماران را به بیمارستان‌های دیگر ارجاع می‌دهند، در حالی که برخی دیگر اقدامات تشخیصی را در همان مکان کلینیک انجام خواهند داد. اکثر خدمات جراحی کلینیک‌ها به درمان‌های جزئی و پیشگیرانه محدود می‌شود.

دامپزشکی شبانه روزی

دامپزشکی شبانه روزی

برای انتخاب یک کلینیک مناسب با شرایط خود، حضور شبانه روزی افراد آن کلینیک را در اولویت قرار دهید. ما به این ضرب‌المثل آگاهیم که «حادثه هیچ وقت خبر نمی‌کند». در صورتی که حادثه‌ای ناگوار و یا علائم بیماری تازه‌ای را در حیوان خانگی خود مشاهده کردید، بهتر است همان ساعت او را به کلینیک دامپِزشکی برده و از میزان خطرناک بودن آن وضعیت، آگاه شوید. اینجاست که اهمیت کار شبانه روزی دامپزشکی برای ما روشن می‌شود.

دامپزشکی - آویژه پت

کلینیک دامپزشکی در تهران

کلینیک دامپزشکی در تهران

با افزایش میزان علاقه‌مندی ایرانیان به نگهداری از حیوانات خانگی، مراجعه به کلینیک دامپزشکی در تهران نیز افزایش یافته است. آویژه یکی از این کلینیک‌های با تجربه در عقیم سازی سگ و …. بوده که با در اختیار داشتن یک کادر مجرب، شما را در نگهداری از حیوان خانگی خود، همراهی خواهد کرد.

در مجموع، وجود رشته دامپِزشکی و دامپزشکان برای هر جامعه ضروری است و نقش مهمی در محیط ما دارد. علاوه بر درمان و ارائه اطلاعات در مورد مدیریت حیوانات خانگی، آنها همچنین در تضمین سلامت عمومی، ایمنی مواد غذایی و حفاظت از محیط زیست ما نقش بسزایی دارند. همچنین انتخاب بین استفاده از دو مرکز مهم (کلینیک دامپِزشکی و یا بیمارستان دامپِزشکی) آنقدرها هم سخت نیست. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دامپِزشک آنلاین را پیدا کنید که بتوانید به آن اعتماد کنید.

چه ویژگی‌هایی برای موفقیت یک دامپزشک ضروری است؟

چه ویژگی‌هایی برای موفقیت یک دامپزشک ضروری است؟

دامپزشکان باید دارای ویژگی‌های خاص زیر باشند:

 • رحم، شفقت و دلسوزی. دامپزشکان باید هنگام کار با حیوانات و صاحبان آنها دلسوز باشند.
 • مهارت‌های تصمیم‌گیری در لحظات ضروری
 • مهارت‌های بین فردی با کار با کادر درمان و همکاران
 • مهارت‌های مدیریتی برای تشخیص موقعیت‌های مختلف
 • اطلاعات مفید در مورد زندگی حیوانات
 • مهارت‌های حل مسئله در زمان‌های خاص
دامپزشکی

بیمارستان دامپزشکی

بیمارستان دامپزشکی

هنگام مقایسه کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد اندازه امکانات است. بیمارستان‌ها احتمالا از نظر اندازه فیزیکی بزرگ‌تر هستند. به این دلیل که آنها خدمات بیشتری ارائه می‌دهند. در واقع پرسنل دارای خدمات کامل با قابلیت‌ها و گزینه‌های درمانی بیشتر در بیمارستان هستند. آنها همچنین فضای بیشتری برای اقامت حیوانات بیمار در طول شب دارند.

رشته دامپزشکی چیست؟

علم دامپزشکی با سلامت و تندرستی حیوانات سروکار دارد. ماژول ها شامل آناتومی، رفتار حیوانات، دامپروری، بیولوژی سلولی، تغذیه، فیزیولوژی، ژنتیک، اپیدمیولوژی، فارماکولوژی، بیماری های عفونی، آسیب شناسی، انگل شناسی و بهداشت عمومی می باشد.

اهمیت حضور دامپزشکان در یک جامعه

اهمیت حضور دامپزشکان در یک جامعه

دامپزشکان پرسنل آموزش دیده‌ای هستند که به درمان و اطمینان از سلامت حیوانات می‌پردازند. این مراقبت از حیوانات هیچ مرز و تفاوت میان گونه‌های اهلی (حیوانات خانگی و آن‌هایی که در باغ وحش هستند) و غیر اهلی قائل نیست. دامپزشکان با حفاظت و اطمینان از سلامتی حیوانات کمک زیادی به جامعه می‌کنند. از مزایای مراقبت از حیوانات در دامپزشکی می‌توان به بررسی نوع غذا، مکان نگه‌داری، تحقیق، آموزش، همراهی و حفظ گونه‌های در حال انقراض اشاره کرد؛ بنابراین، دامپزشکان به تضمین سلامت عمومی، ایمنی مواد غذایی، تحقیقات و حفاظت از محیط زیست کمک می‌کنند.

به بیان دیگر، رشته دامپزشکی به چند روش به جامعه کمک خواهد کرد.

1.      تحقیق و آموزش

دامپزشکان به نفع جامعه به تحقیق می‌پردازند. این تحقیق ممکن است در مورد حیوانات باشد اما همیشه برای انسان حیاتی است. آنها از طریق یافته‌های خود، می‌توانند به مردم آموزش دهند، راه‌های بهتری برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها بیابند.

به عنوان یک صاحب حیوان خانگی، نمی‌توانید انکار کنید که دستورالعمل‌های دامپزشک آنلاین شما مدیریت حیوانات خانگی شما را بسیار ساده‌تر نکرده است؛ بنابراین، به این فکر کنید که اگر دامپزشکی برای ارائه چنین توصیه‌ای وجود نداشت، چه اتفاقی می‌افتاد. اوضاع بدتر می‌شد و بیشتر ما ممکن است حیوانات خانگی خود را از دست می‌دادیم.

2.      کمک به دامداری‌ها و کشاورزان

قابل انکار نیست که حیوانات به عنوان منابع غذایی برای انسان مهم هستند. ما آنها را به عنوان گوشت خوراکی و برای مصارف دیگر نظر می‌گیریم. برای یک دامدار، دامپزشک نیروی بسیار کمک کننده است. بدون تخصص آنها، ورود به تجارت دام دشوار خواهد بود.

برای نمونه، هنگامی که دامپزشکی حیوان بیمار را شناسایی می‌کند که می‌تواند حیوانات دیگر را در مزرعه آلوده کند و به کشاورز توصیه می‌کند که چه کاری باید انجام شود. آنها می‌توانند بلافاصله حیوان را قرنطینه کرده و در انزوا درمان کنند.

3.      ایمنی مواد غذایی

در دسترس بودن غذای سالم چیزی است که هر جامعه به آن نیاز دارد. دامپزشکان، همراه با سایر کارشناسان بهداشتی نقش مهمی در تضمین ایمنی مواد غذایی دارند؛ بنابراین، آنها با اطمینان از بی خطر بودن مواد غذایی که برای هر انسان ضروری است، به جامعه کمک می‌کنند.

اشاره کردیم که، دامپزشکان با دامداران همکاری می‌کنند تا مطمئن شوند که حیوانات در بهداشتی‌ترین حالت نگهداری می‌شوند. آنها بهترین شیوه‌های دامداری را به افراد پیشنهاد می‌کنند تا مطمئن شوند هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

آیا دامپزش،  پزشک است؟

دکتر دامپزشکی به طور خلاصه یک متخصص پزشکی با مدرک علوم دامپزشکی است. او مراقبت های پزشکی و جراحی را به حیوانات ارائه می دهد.

دامپزشکی، رشته بورس در دنیا

دامپزشکی، رشته بورس در دنیا

دامپزشکی که به عنوان جراح دامپزشکی نیز شناخته می‌شود، حرفه ای پزشکی است که به درمان بیماری‌ها، اختلالات، مدیریت سلامت باروری و صدمات در حیوانات می‌پردازد. علاوه بر این، دامپزشکان نقش حیاتی در تولید مثل حیوانات، مدیریت سلامت حیوانات با تاکید بر سلامت باروری حیوانات، حفاظت، اصلاح نژاد و پزشکی پیشگیرانه مانند تغذیه حیوانات، امنیت زیستی دارند. برخلاف طب انسانی، دامپزشکان لازم است در درجه اول به علائم بالینی تکیه کنند، زیرا حیوانات قادر نیستند که مانند انسان علائم و درد خود را بیان کنند. در برخی موارد، صاحبان حیوانات ممکن است توانایی ارائه تاریخچه پزشکی آنها را داشته باشند و دامپزشک این اطلاعات را همراه با مشاهدات و نتایج آزمایش های تشخیصی مربوطه مانند رادیوگرافی، سی تی اسکن، MRI، آزمایش خون، آزمایش ادرار و غیره ترکیب کند و بیماری و عارضه حیوان را تشخیص دهند. اکثر دامپزشکان در مطب خصوصی برای معالجه حیوانات استخدام می شوند. دامپزشکان حیوانات کوچک معمولا در کلینیک های دامپزشکی، بیمارستان های دامپزشکی یا هر دو کار می کنند.

دامپزشکی-avizhehpet.ir

دامپزشکان حیوانات بزرگ اغلب زمان بیشتری را صرف سفر می‎کنند و بیماران خود را در مراکز اولیه ای که آنها را در خود جای می دهد، مانند باغ وحش ها یا مزارع ویزیت می کنند. سایر کارفرمایان عبارتند از موسسات خیریه معالجه حیوانات، کالج های دامپزشکی، آزمایشگاه های تحقیقاتی، شرکت های غذای حیوانات و شرکت های داروسازی و سرم سازی.

کارشناسی دامپزشکی

دامپزشکی-avizhehpet.ir

کارشناسی دامپزشکی

متخصصین دامپزشکی در مقایسه با دامپزشکان عمومی در اقلیت هستند و تمایل دارند در نقاط ارجاعی مانند دانشکده های دامپزشکی یا بیمارستان های بزرگتر حیوانات مستقر شوند. برخلاف طب انسانی، تخصص های دامپزشکی اغلب جنبه های جراحی و پزشکی یک سیستم بیولوژیکی را با هم ترکیب می کنند. تخصص ها موضوعات عمومی مانند بیهوشی، دندانپزشکی و جراحی و همچنین تمرکز بر سیستم اندام مانند قلب و عروق یا پوست را پوشش می دهند. لیست کامل را می توان در تخصص های دامپزشکی مشاهده کرد. مدرک بورد تخصصی بالاترین درجه ای است که یک دامپزشک قادر است به آن دست یابد. اگر متقاضیان دامپزشکی تصمیم به دریافت گواهینامه جراحی دامپزشکی داشته باشند، لازم آموزش و دوره های پیشرفته را طی کنند و سپس آزمون مخصوص را پشت سر بگذارد.

این آزمون توسط گروهی از متخصصان دامپزشک دیگر که در یک تخصص آموزش دیده اند برگزار می شود. اگر حیوان خانگی شما مشکل پیچیده ای داشته باشد که نیاز به تخصص یا تجهیزات ویژه برای تشخیص یا درمان دارد، دامپزشک خانوادگی شما ممکن است دامپزشک متخصص را توصیه کند.

از جمله کارهایی که متخصصان دامپزشک انجام می دهند عبارتند از:

 • شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان و توده ها
 • جراحی های زانو و کمر
 • رفع آب مروارید
 • همودیالیز (دیالیز کلیه)
 • استخراج اجسام خارجی
 • ترمیم شکستگی‌ها و پارگی‌ها
 • برداشتن تومورها

متخصصان همچنین نقش مهمی در مدیریت بیماری های مزمن مانند دیابت، بیماری قلبی، بیماری روده، آلرژی و مشکلات پوستی دارند.

درآمد دامپزشکی

درآمد دامپزشکی

پیش بینی می شود در ده سال آینده، اشتغال پزشکان دامپزشکی با سرعت 18 درصد نسبت به سایر بخش ها رشد کند. با توجه به افزایش مسایل مربوط به حیوانات خانگی، اشتغال دامپزشکی به تدریج در حال افزایش است. رشته دامپزشکی بسیار توسعه یافته است و آنها خدمات پیشرفته ای را در مقایسه با مراقبت های بهداشتی انسان ارائه می دهند.

مدت هاست که به دلیل رواج نگهداری حیوانات خانگی، کار دامپزشکان نیز روی بورس است و از درآمد خوبی برخوردار هستند. درآمد دامپزشکی به عوامل مختلفی مثل منطقه، شهر، تجربه، میزان تخصص و … بستگی دارد. برخی از کلینک های دامپزشکی هستند که به خاطر واقع شدن در منطقه ای خاص و وجود مراجعین زیاد دارای درآمد قابل توجه و بالایی هستند. در برخی موارد درآمد آنها از پزشکان متخصص رشته های دیگر نیز بیشتر است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که دامپزشکانی که در حیطه دولتی و در اماکن دولتی و روستایی مشغول به کار هستند، درآمد متوسطی نسبت به بقیه دارند.

دامپزشکی-avizhehpet.ir

دامپزشکی-avizhehpet.ir

بهترین تخصص دامپزشکی

بهترین تخصص دامپزشکی

رشته دامپزشکی دارای دوره ی دامپزشکی عمومی است. پس از پاس کردن دوره، داشنجویان بعد از شرکت در آزمون دوره دستیاری وارد دوره های تخصصی رشته دامپزشکی می شوند.  دامپزشکی جزو رشته هایی محسوب می شود که فقط دارای دوره دکتری است.

دامپزشکی-avizhehpet.ir

بعد از اتمام دوره‌ی دکتری، مدرک دامپزشک عمومی به افراد اعطا می شود. در این مرحله افراد در ادامه تحصیلات، قادر هستند که در آزمون تخصص شرکت نمایند و بعد از شرکت در آزمون وارد دوره تخصصی رشته دامپزشکی و وارد بازار کار شوند. دروه تخصصی شامل 4 سال است و پس از اتمام ای دوره مدرک جراح دامپزشکی به شما داده می شود. تخصص های رشته دامپزشکی شامل رشته های زیر هستند:

 • رشته جراحی عمومی
 • بیماری های دام کوچک
 • بیماری های دام بزرگ
 • مامایی و طراحی مصنوعی حیوانات
 • رشته بیهوشی
 • رشته درونی دام بزرگ
 • بیماری ماهیان
 • بیماری پرندگان
 • کلینیکال پاتولوژی
 • پاتولوژی
 • بیماری های انگلی
 • قارچ شناسی

مدت زمان رشته دامپزشکی چند سال است؟

مدت زمان رشته دامپزشکی چند سال است؟

مدت زمان گذراندن رشته دامپزشکی بسته به برداشتن تعداد واحدها بین 6 تا 8 سال به طول می انجامد. این رشته شامل

20 واحد دروس عمومی

24 واحد دروس پایه

89 واحد دروس اصلی

49 واحد دروس تخصصی

10 واحد دروس بالینی دامپزشکی ( شامل عملیات درمانگاهی طیور، کاراموزی، عملیات درمانگاهی مامایی )

6 واحد کارآموزی در روستا

دامپزشکی-avizhehpet.ir

20 واحد کارآموزی انترنی شامل( کارورزی داخلی دام های کوچک1، کارورزی داخلی دام های کوچک2، کارورزی جراحی دام های کوچک1، کارورزی جراحی دام های کوچک2، کارورزی داخلی دام های بزرگ1، کارورزی داخلی دام های بزرگ2، کارورزی جراحی دام های بزرگ1، کارورزی جراحی دام های بزرگ2، کارورزی، مامایی1، کارورزی مامایی2، کاورزی آزمایشگاه مرکز تشخیص 6 واحد پایان نامه و گزارش تحقیق )

است که در مجموع 224 واحد است که دانشجویان دوره دکتری دامپزشکی برای اخذ مدرک این مدرک لازم است پشت سر بگذارند.

دروس رشته دامپزشکی

دروس رشته دامپزشکی

رشته دامپزشکی دارای 224 واحد است که شامل درس های عمومی، دروس پایه، درس های تخصصی، دروس بالینی است. برخی از این دروس عبارتند از:

 • بیوشیمی
 • فیزیولوژی
 • جانورشناسی
 • ژنتیک حیوانی
 • فارماکولوژی
 • تغذیه دام
 • تغذیه طیور
 • پرورش ماهی
 • ایمنی شناسی
 • آسیب شناسی
 • آناتومی
 • بیماری های دام
 • بیماری های طیور
 • رورش و بیماری های زنبور عسل
 • کالبدشناسی و نمونه برداری
 • و …

سوالات متداول دامپزشکی

چه ویژگی‌هایی برای موفقیت یک دامپزشک ضروری است؟

 • رحم، شفقت و دلسوزی. دامپزشکان باید هنگام کار با حیوانات و صاحبان آنها دلسوز باشند.
 • مهارت‌های تصمیم‌گیری در لحظات ضروری
 • مهارت‌های بین فردی با کار با کادر درمان و همکاران
 • مهارت‌های مدیریتی برای تشخیص موقعیت‌های مختلف
 • اطلاعات مفید در مورد زندگی حیوانات
 • مهارت‌های حل مسئله در زمان‌های خاص

رشته دامپزشکی با چه روش هایی به جامعه کمک میکند؟

 •  تحقیق و آموزش
 •  کمک به دامداری‌ها و کشاورزان
 • ایمنی مواد غذایی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک‌های دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینیک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما

مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ 744 ط دوم
همه روزه از ساعت 7-19

اشتراک خبرنامه