مقالاتکلینیک دامپزشکی

1400-08-120
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/11/کلینیک-دامپزشکی-640x454.jpg

کلینیک دامپزشکی چیست؟

کلینیک دامپزشکی، یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای کسانی است که علاقه‌مند به نگهداری از حیوانات خانگی هستند. در واقع این مکان خانه دوم حیوانات شما خواهد بود. درست مانند زمانی که سلامت تمام اعضای خانواده مهم است، توجه به فعالیت مناسب و زندگی سالم حیوان خانگی نیز ضروری است. برای دستیابی به این هدف، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که از خدمات قابل‌اعتماد متخصص دامپزشکی در مراکز و کلینیک دامپزشکی معتبر استفاده کنید. در متن حاضر این مهم و چگونگی انتخاب آن را با هم بررسی می‌کنیم.

کلینیک دامپزشکی شبانه روزی

کلینیک دامپزشکی شبانه روزی

همان‌طور که اشاره کردیم، همیشه ایده خوبی است که حیوان خانگی خود را به طور منظم نزد متخصصان دامپزشکی ببرید. زیرا آنها می‌توانند علائم بیماری و ناراحتی حیوان را خیلی زودتر از صاحبان آنها، تشخیص دهند. علاوه بر این، آنها بسیاری از بیماری‌های رایج را با قیمت نسبتا مناسبی آزمایش می‌کنند؛ بنابراین، شما دلایل درستی برای مراجعه به کلینیک دامپزشکی و تشخیص بیماری‌ها حتی قبل از بروز علائم دارید. چه بسا این مراجعه در ساعات غیرکاری باشد. در نتیجه لازم است که هنگام انتخاب کلینیک دامپزشکی خود، خدمات شبانه روزی آنها را نیز در نظر بگیرید.

کلینیک شبانه روزی دامپزشکی، یکی از بهترین و مناسب‌ترین مکان‌ها برای درمان بیماری‌های حیوانات خانگی است. به خصوص برای افرادی که با کمبود زمان مواجه هستند و یا بیماری حیوان خود را به یکباره متوجه شده‌اند. در این موارد مراجعه و یا تماس با کلینیک دامپزشک آنلاین شبانه روزی، بهترین گزینه موجود است.

کلینیک دامپزشکی-avizhehpet.ir

منظور شما از کلینیک دامپزشکی چیست؟

صفت [اسم صفت] دامپزشکی برای توصیف کار شخصی که شغلش معالجه حیوانات بیمار یا زخمی است یا برای توصیف درمان پزشکی حیوانات استفاده می شود.

مؤلفه‌های مهم برای انتخاب کلینیک دامپزشکی

مؤلفه‌های مهم برای انتخاب کلینیک دامپزشکی

به جای اینکه منتظر بمانید تا شرایط اضطراری اتفاق بیفتد، حیوانات خانگی خود را به طور منظم نزد متخصص دامپزشکی در کلینیک دامپزشکی ببرید. به این ترتیب، می‌توانید به جای واکنش در مواقع اضطراری، سلامت آنها را به طور فعال مدیریت کنید. در ادامه برخی از مزایایی را برمی‌شمریم که شما و حیوان خانگی‌تان می‌توانید با مراجعه منظم به یک کلینیک دامپزشکی از آن بهره‌مند شوید.

1.      کمک به حیوانات خانگی شما

بارزترین مزیت مراجعه منظم به کلینیک دامپزشکی، این است که متخصصان می‌توانند به ارتقای سلامت و رفاه حیوانات خانگی شما کمک کنند. با توانایی آنها در تسکین درد و رنج حیوانات، می‌توانید اعتماد کنید که حیوانات خانگی شما از هرگونه آسیب یا بیماری مزمن در امان خواهد بود. کلینیک دامپزشکی فقط برای تزریق واکسن سگ و گربه نیست. صاحبان حیوانات خانگی لازم است که سالانه و در صورت امکان هر چند ماه یک بار حیوان خود را به کلینیک دامپزشکی ببرند و چکاپی از او انجام شود.

2.      تشخیص زودهنگام بیماری

اگر حیوانات خانگی خود را برای معاینه منظم به کلینیک دامپزشکی ببرید، ممکن است علائم اولیه بیماری را پیدا کنید. در صورت وجود علائم، حیوانات خانگی شما می‌توانند بلافاصله درمان را شروع کنند. با تشخیص و درمان زودهنگام یک بیماری، می‌توانید از دردهای غیرضروری حیوانات خانگی خود جلوگیری کنید و به بهبود سریع آنها کمک کنید.

3.      مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه

یک کلینیک‌ دامپزشکی با همراهی مختصصین خود، برنامه‌های مراقبت بهداشتی پیشگیرانه را برای حیوانات خانگی تحت مراقبت خود ارائه می‌دهد تا به آنها کمک کند، مدت بیشتری سالم بمانند. هنگامی که از یک کلینیک دامپزشکی بازدید می‌کنید، فرصتی برای شما فراهم می‌شود تا در مورد برخی از مسائل مربوط به مراقبت از حیوان خانگی خود (مانند رژیم غذایی، ورزش، واکسیناسیون، داروها و غیره) صحبت کنید و مراقبت از حیوان خانگی خود را بیشتر یاد بگیرید.

از آنجایی که حیوانات خانگی شما نمی‌توانند صحبت کنند، شناسایی هر گونه بیماری در مراحل اولیه بسیار دشوار است. هنگامی که هر شش ماه یک بار (یا زودتر) به دامپزشک آنلاین در کلینیک دامپزشکی مراجعه می‌کنید، آنها با غربالگری سریع حیوانات خانگی شما، راه‌حل‌های مناسبی را برای بیماری‌های رایج حیوانات خانگی، ارائه می‌دهند.

4.      چک آپ انگل

حیوانات خانگی می‌توانند به راحتی به انگل‌های روده مبتلا شوند. خوب است که با تما با شماره دامپزشکی یا بردن آنها به کلینیک دامپزشکی و آوردن نمونه مدفوع، آنها را از نظر انگل‌های روده‌ای غربالگری کنید. روند غربالگری حیوانات خانگی برای انگل‌های روده‌ای سریع است؛ بنابراین، هنگامی که از این خدمات تخصصی کلینیک دامپزشکی استفاده می‌کنید، می توانید از دردسرهای زیادی در این مسیر دور بمانید.

کلینیک دامپزشکی - آویژه پت

دکتر دامپزشک

دکتر دامپزشک

دکتر دامپزشک یکی از افراد مهم در هر کلینیک دامپزشکی است. در واقع بدون حضور او، این مکان معنای خود را از دست خواهد داد. به طور عمومی این افراد وظایف زیر را دنبال می‌کنند.

کلینیک دامپزشکی
 • تشخیص و درمان حیوانات بیمار و آسیب‌دیده
 • انجام عمل جراحی در کلینیک دامپزشکی
 • آنالیز خون، اشعه ایکس و اسکن
 • ارائه مراقبت از حیوانات در بیمارستان‌های دامپزشکی
 • انجام چک آپ‌های بهداشتی به طور منظم و تزریق واکسن گربه و حیوانات خانگی
 • بررسی حیوانات مزرعه و ارائه توصیه‌هایی در مورد نحوه جلوگیری از گسترش بیماری‌ها
 • نظارت بر پرستاران دامپزشکی و کارکنان پشتیبانی
 • نگهداری در سوابق درمان هر حیوان
 • ارتباط مؤثر با صاحبان حیوانات خانگی و بیمه‌گذاران
 • هزینه عقیم سازی گربه و عقیم سازی سگ برای جلوگیری از تولید مثل ناخواسته
 • درمان و بستری حیواناتی را که به شدت مجروح یا بیمار هستند
 • رعایت تمامی قوانین بهداشت عمومی

کلینیک های دامپزشکی چه می کنند؟

دامپزشکان به نیازهای بهداشتی حیوانات، از جمله حیوانات کوچک، دام، پرندگان، و حیوانات باغ وحش و آزمایشگاهی رسیدگی میکنند. دامپزشکان حیوانات کوچک که معمولاً «دام‌پزشک» نامیده می‌شوند، بیشتر کار خود را در محیط‌های کلینیک خصوصی انجام می‌دهند. در اینجا، آنها با حیوانات همراه – حیوانات خانگی – مانند سگ، گربه و پرندگان رفتار می کنند.

کلینیک حیوانات

کلینیک حیوانات

همان طور که اشاره شد، یک کلینیک دامپزشکی می‌تواند خانه دوم حیوان خانگی ما باشد. اما این مهم مشروط به این است که تمام جوانب مهم و ضروری را در هنگام انتخاب آن مکان، لحاظ کرده باشیم. هیچ گاه این نکته را یاد نبریم که پرداخت پول کمتر، همیشه نتیجه بهتر را به ما نخواهد داد. پس لازم است که در زمان جست‌وجو برای یافتن یک کلینیک دامپزشکی مناسب، موارد دیگری را نیز در کنار مسائل مالی بگنجانیم. مواردی مانند تخصص افراد، میزان ارتباط مؤثر آنها با حیوانات و غیره.

کلینیکِ دامپزشکی آویژه، برای خدمت‌رسانی به حیوانات محبوب شما، شرایط مختلفی را برگزیده است. این کلینیک با استفاده از بهترین تجهیزات و با همراهی متخصص و افراد مجرب، مکان امنی را برای راحتی شما و حیوانات موردعلاقه‌تان، به وجود آورده است.

کلینیک دامپزشکی-آویژه پت

کلینیک دامپزشکی-avizhehpet.ir

کلینیک دامپزشکی پرندگان

کلینیک دامپزشکی پرندگان

دامپزشک پرندگان دامپزشکی است که در درمان پرندگان تخصص دارد. همه دامپزشکان، پس از اولین صلاحیت از کالج دامپزشکی تایید شده، قادر هستند که هر گونه ای را درمان کنند. برای کسب صلاحیت برای تبدیل شدن به یک متخصص شناخته شده در مراقبت از پرندگان، آموزش اضافی لازم است.

کلینیک دامپزشکی حمایتی

کلینیک دامپزشکی-avizhehpet.ir

کلینیک دامپزشکی حمایتی

کلینیک دامپزشکی حمایتی از حیوانات بی خانمان و صاحبان حیوانات خانگی که دارای درآمد کم هستند، حمایت می کند. این کلینیک همچنین پانسیونی برای پرورش حیوانات خانگی و همچنین مراقبت‌های پزشکی دامپزشکی یارانه‌ای را به جمعیت اجتماعی-اقتصادی با شریط مالی ارائه می‌دهد.

برنامه شبانه‌روزی و پرورش حیوانات خانگی کلینیک همچنین مکانی امن و موقت برای گربه‌ها و سگ‌ها فراهم می‌کند تا صاحبان مسکن یا سرپناه اضطراری را ایمن کنند، به مراقبت‌های بهداشتی بستری دسترسی داشته باشند، به دنبال خدمات سلامت روان باشند یا وارد برنامه‌های درمانی شوند.

شرح وظایف و فعالیت کلینیک دامپزشکی پرندگان

شرح وظایف و فعالیت کلینیک دامپزشکی پرندگان

 • ارائه خدمات درمانی به کلیه­ ی پرندگان در منزل از جمله: قناری، کاسکو،­ طوطی، عروس­ هلندی، مرغ مینا، فنچ، کبوتر، پرنده­ های شکاری و …
 • معاینه، پیشگیری و درمان عارضه های مربوط به پرندگان زینتی
 • تغذیه مناسب برای پرندگان شما اصلی مهم در سلامتی پرنده است. در کلینیک دامپزشکی، مشاوره تغذیه‎ای به پرنده داران و پرنده فروشان متعدد بر اساس نوع و نیاز پرنده شما داده می شود.
 • در برخی موارد لازم است که پرندگان برای درمان در کلینیک دامپزشکی نگهداری شوند. کلینیک دامپزشکی جایی است که امکانات لازم وجود دارد و پرندگان احساس آرمش و راحتی خواهند داشت و طول درمان آنها انجام می‎شود.
 • در کلینیک دامپزشکی پرندگان، دامپزشکان متخصص پرندگان توانایی ارائه مشاوره در امر درمان دارویی را به شما عزیزان را دارا هستند. در صورت هر گونه سوال به سایت ما به آدرس (avizhehpet.ir) مراجعه نمایید و مشاوره دریافت کنید و در صورت لزوم به کلینیک مراجعه بفرمایید.
 • یکی دیگر از مزیت هایی که کلینیک دامپزشکی پرندگان برای مراجعین دارد این است که در صورت نیاز شما قادر هستید که از کلینیک، تجهیزات و لوازم مربوط به پرندگان خود را تهیه نمایید.

مساله ای که ممکن است بسیاری از پرنده داران و پرنده فروشان از آن آگاه نباشند این است که این مخلوقات بسیار طبیعی رفتار می کنند و از ظاهر آنها هرگز نمی شود به بیماری و کسالت آنها پی برد. دروه نهفته بیماری در آنها بسیار زیاد است. دليل موضوع فوق اين است كه به طور كلي اكثر گونه هاي پرندها در طبيعت به صورت گروهي زندگي نموده و در بين خود داراي نظم اجتماعي خاص هستند. بر اين اساس پرندگان ضعيف، مسن و بيمار مورد تعرض پرندگان قوي تر قرار می گیرند و از دسترسي به آب، غذا و جفت يابي محروم مي شوند. بنا به اين دليل و به طور غريزي پرندگان سعي دارند که علایم بيماري را در خود نشان ندهند که به عنوان عضو ضعيف جمع شناخته نشوند. با توجه به اين نكته تشخیص این امر خاص به عهده دامپزشک پرندگان است.

بخش تشخيص بيماري هاي پرندگان در كلينيک دامپزشكی با فراهم نمودن امكانات ويژه و بهره مندي از روش هاي دقیق در تشخيص آزمايشگاهي خدمات ويژه تشخيصي و درماني را به صاحبان پرندگان ارائه مي دهند.

کلینیک دامپزشکی-avizhehpet.ir

تفاوت بین بیمارستان دامپزشکی و کلینیک دامپزشکی چیست؟

پاسخ واقعی: اساساً تفاوتی بین یک بیمارستان دامپزشکی و یک کلینیک دامپزشکی وجود ندارد. زمانی که مالک ساختمان را طراحی می کند و در مورد نام کلینیک تصمیم می گیرد، همه چیز به ترجیح شخصی مربوط می شود.

مراقبت ها و درمان های پیشگیرانه

مراقبت ها و درمان های پیشگیرانه

پیشگیری از انگل فصلی برای انگل های روده ای (کرم گرد، کرم قلابدار، کرم نواری)، کرم قلب و انگل های خارجی مانند کک و کنه، بر اساس سطح مواجهه حیوان خانگی شما توصیه می شود.

نیازهای نظافت حیوانات نیز لازم است مورد توجه قرار گیرد. حفظ سلامت خز، پوست و پر و ناخن بسیار مهم است.

پس از تشخیص مسایل مربوط به سلامتی از طریق معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تشخیصی، می‌توان به‌موقع به مشکلات رسیدگی کرد. به عنوان مثال، امکان درمان عفونت های معمول پوست، گوش و مثانه با آنتی بیوتیک وجود دارد. چاقی و آرتریت نیز از جمله نگرانی های مربوط به سلامتی حیوان هستند که با مشارکت دامپزشک معمولی شما مدیریت قابل مدیریت هستند.

معاینه ی جسمی

کلینیک دامپزشکی-avizhehpet.ir

معاینه ی جسمی

تغییرات زیادی در حیوان خانگی شما در طول یک سال تقویمی رخ می دهد. طول عمر آنها با زندگی انسان ها متفاوت است و به همین ترتیب، رشد و پیری با سرعت بیشتری اتفاق می افتد. حیوان خانگی شما ممکن است ظاهر خوبی از خود نشان دهد، اما در معاینه فیزیکی، علایم اولیه بیماری ممکن است وجود داشته باشد.

هدف از معاینه فیزیکی ارزیابی سلامت حیوان با بررسی سیستم های بدن آن است. این کار با بینایی، بویایی، گوش دادن به قلب و ریه ها و معاینه اندام های داخلی از طریق لمس و دستکاری مفاصل انجام می شود. دامپزشک به دنبال تقارن است و چشم ها، گوش ها، بینی، دندان ها و لثه ها، گلو، غدد لنفاوی، پوست، ناخن ها، اندام تناسلی و شکم را بررسی می کند. وضعیت ذهنی، عملکرد عصبی و راه رفتن حیوان خانگی نیز در طول معاینه ارزیابی می‎شود – این به عنوان معاینه ای عصبی شناخته می شود. علاوه بر این، امتیاز وضعیت بدن حیوان خانگی شما، نوسانات وزن و میزان عضله سازی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

ما مرحله زندگی حیوان خانگی شما را در نظر می گیریم – آیا او در حال رشد است، بزرگسال، سالمند یا سالمند؟ نیازهای او بر اساس مرحله زندگی و نژاد او بسیار متفاوت خواهد بود.

تست تشخیص

تست تشخیص

ما غربالگری سالانه انگل روده را توصیه می کنیم. این شامل آوردن یک نمونه تازه از مدفوع حیوان خانگی شما به کلینیک دامپزشکی است که در آزمایشگاه داخلی ما بررسی شود و از نظر وجود کرم های روده یا انگل تجزیه و تحلیل شود.

آزمایش خون سالانه سلامتی نیز توصیه می شود – این ابزار غربالگری برای جستجوی علایم بیماری اولیه اندام قبل از مشاهده علایم در معاینه فیزیکی یا تایید سوء ظن به یک بیماری است. آزمایش سطح تیروئید برای حیوانات خانگی 8 سال و بالاتر توصیه می شود. آنالیز نمونه ادرار صبحگاهی تازه برای حیوانات مسن نیز توصیه می شود.

ما آزمایش سالانه کرم قلب و انگل را برای اطمینان از منفی بودن آزمایش یا قبل از شروع پیشگیری توصیه می کنیم.

سوالات متداول کلینیک دامپزشکی

مؤلفه‌های مهم برای انتخاب کلینیک دامپزشکی چیست؟

 • کمک به حیوانات خانگی شما
 • تشخیص زودهنگام بیماری
 • مراقبت‌های بهداشتی پیشگیرانه
 • چک آپ انگل

کار دکتر دامپزشک چیست؟

 • تشخیص و درمان حیوانات بیمار و آسیب‌دیده
 • انجام عمل جراحی در کلینیک دامپزشکی
 • آنالیز خون، اشعه ایکس و اسکن
 • ارائه مراقبت از حیوانات در بیمارستان‌های دامپزشکی
 • انجام چک آپ‌های بهداشتی به طور منظم و تزریق واکسن حیوانات خانگی

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک‌های دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینیک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما

مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ 744 ط دوم
همه روزه از ساعت 7-19

اشتراک خبرنامه