مقالاتهزینه های عقیم سازی گربه

۱۴۰۰-۱۰-۲۸0
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/11/هزینه-عقیم-سازی-گربه-1280x908.jpg

هزینه عقیم سازی گربه چقدر است؟

هزینه عقیم سازی گربه در طی چند دهه گذشته، مسئله مهمی در نظر بسیاری از افراد بوده است. به خصوص سن گربه در هنگام عقیم سازی موردی بوده که با توصیه‌های فراوانی مواجه شده است. زمانی سن توصیه شده برای عقیم‌سازی حدود ۶ ماهگی بود. زیرا بلوغ جنسی گربه در همان زمان شروع می‌شود. البته این روزها افراد بیشتری از کاهش سن عقیم‌سازی/خنثی‌سازی به ۴ تا ۵ ماهگی و حمایت از عقیم‌سازی زودهنگام در صحبت می‌کنند. اما در نهایت همگی بر این اصل متفق القول هستند که عقیم سازی گربه می‌تواند برای سلامت او مفید باشد. اجازه دهید این مسئله را در ادامه بیشتر بررسی کنیم.

هزینه عقیم سازی گربه ماده

هزینه عقیم سازی گربه ماده

هزینه عقیم سازی گربه نیز مانند هر نوع هزینه دیگر، بسته به نوع عمل و میزان تعرفه کلینیک متفاوت است. اما به طور معمول چیزی حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. عقیم سازی گربه ماده با برداشتن تخمدان‌ها و رحم همراه است. این نوع عمل جراحی کار آسانی نبوده و حتما مراقبت‌های لازم را ضروری خواهد کرد؛ لذا مهم است که تمامی نکات مربوط به این جراحی، قبل از انجام آن بررسی شود.

به یاد داشته باشید که مراحل انجام عقیم سازی گربه به این شرح است:

  • گربه شما با بیهوشی جراحی می‌شود. اثرات آرام بخش می‌تواند تا ۲۴ ساعت باقی بماند.
  • گربه ماده از طریق یک برش کوچک در شکمش رحم و تخمدان‌ها عقیم سازی می‌شود.
  • عقیم سازی گربه نر دارای ۲ برش است. یکی در هر طرف کیسه بیضه. گربه‌های نر ممکن است طوری به نظر برسند که انگار هنوز بیضه دارند.
هزینه عقیم سازی گربه

هزینه عقیم سازی گربه نر

هزینه عقیم سازی گربه نر

عقیم سازی گربه‌های مختلف با هم متفاوت است. زیرا نوع جراحی و داروهایی که باید استفاده کنند، مختلف خواهد بود. این مسئله به سن، گونه و نژاد گربه ما بستگی دارد. البته در صورتی که گربه خانگی شما دچار عارضه و یا بیماری خاصی باشد، نوع عمل او نیز خطرات خاص خود را خواهد داشت. تمامی این موارد حتما بر هزینه عقیم سازی گربه تأثیر می‌گذارد. کمااینکه هزینه دامپزشک‌ها نیز با همدیگر فرق دارد. اما معمول است که به طور کلی هزینه عقیم سازی گربه نر، حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان باشد.

هزینه عقیم سازی گربه - آویژه پت

آمپول عقیم سازی گربه

آمپول عقیم سازی گربه

همان طور که خود مسئله عقیم سازی گربه و سگ (و حتی دیگر حیوانات) جای بحث‌های فراوان را باز کرده است. روش‌های مختلف عقیم سازی گربه‌ها نیز مورد توجه بوده و برخی در صدد آن هستند که با استفاده از واکسن و یا آمپول عقیم سازی گربه (مانند بکرا و یا نوتروسل) این کار را انجام دهند.

استفاده از این روش، نیازی به عمل جراحی نداشته و تنها با تزریق آمپول عقیم سازی گربه، انجام می‌شود. مواد استفاده شده در این آمپول نیروی جنسی گربه را از بین برده و او را به تدریج عقیم خواهد کرد.

هزینه عقیم سازی گربه

چرا عقیم کردن گربه اینقدر گران است؟

بزرگترین  دلیل هزینه کم کلینیک های عقیم سازی است. اینها اغلب از طریق یک سرپناه یا جامعه انسانی کار می کنند و با کمک های سخاوتمندانه یارانه دریافت می کنند و منابع درآمد خارجی دیگری نیز دارند که امکان انجام این روش با هزینه کمتر را فراهم می کند.

عقیم سازی گربه حمایتی

عقیم سازی گربه حمایتی

برخی از صاحبان، رفتار جنسی گربه حمایتی خود را بسیار آزاردهنده می‌دانند؛ بنابراین برای به حداقل رساندن آن به عقیم سازی گربه متوسل می‌شوند. عقیم‌سازی شامل برداشتن رحم و تخمدان‌ها (هیسترکتومی) و یا جداسازی اندام جنسی گربه نر است که منجر به عدم وجود رفتار جنسی، در این موجودات می‌شود.

به نظر می‌رسد عقیم کردن گربه‌های ماده حمایتی سطح پرخاشگری نسبت به سایر گربه‌ها را کاهش می‌دهد. به جز تغییرات فوق، رفتار گربه‌های عقیم نشده از نظر فعالیت بدنی، تمایل به بازی، تحریک پذیری بسیار شبیه گربه‌های عقیم شده است.

هزینه عقیم سازی گربه

گربه ماده در چه سنی باید عقیم شود؟

هر حیوان خانگی منحصر به فرد است و دامپزشک شما می تواند در مورد اینکه چه زمانی باید گربه خود را عقیم کنید توصیه هایی ارائه دهد. با این حال، ما معمولاً عقیم کردن بچه گربه ها را در حدود پنج تا شش ماهگی توصیه می کنیم. گربه های بالغ نیز می توانند عقیم شوند.

مراقبت‌های پس از عقیم سازی گربه

مراقبت‌های پس از عقیم سازی گربه

علائمی که ممکن است نیاز به مراقبت‌های اورژانسی داشته باشند، عبارت‌اند از:

  • رنگ‌پریدگی لثه‌ها
  • تنفس سخت
  • استفراغی که بیش از ۲۴ ساعت طول می‌کشد
  • مشکل در ادرار کردن

به طور خلاصه، عقیم‌سازی علاوه بر محافظت از گربه در برابر بارداری ناخواسته، به بهبود رفتار او کمک می‌کند، تمام علائم آزاردهنده فعلی را از بین می‌برد و در نتیجه کیفیت زندگی او را افزایش می‌دهد. عقیم سازی گربه نوعی عمل جراحی است که تغییرات قابل‌توجهی در رفتار جنسی گربه‌ها ایجاد می‌کند، اما شخصیت آنها را تغییر نمی‌دهد.

کلینیک آویژه، مکان قابل اعتمادی است که مراحل عقیم سازی گربه شما را به صورت کامل و در بهترین شرایط انجام می‌دهد. متخصصین این کلینیک با انجام آزمایشات اولیه، شرایط حیوان شما را به طور کامل بررسی خواهند کرد. سپس با توجه به سن و نژاد او، مراحل عقیم سازی شروع خواهد شد. همچنین با استفاده از تجربیات کادر مجرب این کلینیک، می‌توانید مراقبت‌های بعد از عقیم سازی گربه را نیز به بهترین شکل انجام دهید.

هزینه عقیم سازی گربه

چه زمانی گربه را عقیم کنم؟

بچه گربه ها را می توان در سنین شش تا هشت هفتگی عقیم کرد، با این حال جراحی های استاندارد عقیم سازی  اغلب زمانی انجام می شود که بچه گربه بین پنج تا شش ماهه باشد.

دلایل انجام عقیم سازی گربه

دلایل انجام عقیم سازی گربه

۱.      کاهش بیش از حد جمعیت

عقیم سازی گربه خانگی و سن مناسب آن، مسئله‌ای بود که توسط خیریه PetSmart در قالب یک تحقیق و پژوهش با همراهی صاحبان گربه خانگی، در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ انجام شد. تقریبا دو سوم پاسخ دهندگان به مطالعه IPSOS از اینکه جمعیت بیش از حد حیوانات خانگی یک مشکل است، بی اطلاع بودند. برآوردهای فعلی حاکی از آن است که سالانه ۳ تا ۵ میلیون سگ و گربه به صورت ناخواسته به دنیا می‌آیند. البته ثابت شده است که میزان اتانازی برای گربه‌ها بیشتر از سگ‌ها است.

با در نظر گرفتن این آمار، اهمیت عقیم سازی گربه بر ما مشخص می‌شود. زادوولد به اندازه این حیوانات مسئله جامعه ما نیست. اما زمانی که این مهم از حد خود خارج شود، سرپرستی و نگهداری از آنها، یک مشکل بزرگ خواهد شد.

۲.      خطرات سلامتی را به حداقل برسانید

برای بسیاری از ما تصمیم گیری در مورد عقیم سازی گربه‌مان و یا دیگر حیوانات خانگی دشوار است. اما باید بدانیم که این تصمیم گیری برای انجام هر روش پزشکی یا جراحی بر روی هر بیمار بستگی به نتایج تجزیه و تحلیل ریسک و فایده آن دارد.

مطالعات اپیدمیولوژیک انجام شده در سال‌های ۱۹۸۱ و ۲۰۰۵ نشان می‌دهد که گربه‌های عقیم شده، به طور قابل‌توجهی کمتر به نئوپلازی پستان دچار می‌شوند. با توجه به اینکه نئوپلازی پستان سومین سرطان شایع در گربه‌ها است، قابل توجه است که تا ۹۶ درصد از تومورهای پستانی در گربه‌ها بدخیم هستند و میانگین زمان بقای گربه‌های مبتلا به نئوپلازی پستانی معمولا کمتر از ۱ سال است.

بدیهی است که عقیم‌ سازی گربه، بیماری‌های رحم، تخمدان‌ها و بیضه‌ها را از بین می‌برد. اگرچه عقیم سازی گربه‌های بزرگ‌تر از ۱ سال برای کاهش بروز نئوپلازی پستان ثابت نشده است، اما برداشتن تخمدان‌ها و رحم از نئوپلازی پیومتر و تخمدان جلوگیری می‌کند.

دلایل انجام عقیم سازی گربه چیست؟

  • کاهش بیش از حد جمعیت
  •  خطرات سلامتی را به حداقل برسانید

آمپول عقیم سازی گربه چیست؟

همان طور که خود مسئله عقیم سازی گربه و سگ (و حتی دیگر حیوانات) جای بحث‌های فراوان را باز کرده است. روش‌های مختلف عقیم سازی گربه‌ها نیز مورد توجه بوده و برخی در صدد آن هستند که با استفاده از واکسن و یا آمپول عقیم سازی گربه (مانند بکرا و یا نوتروسل) این کار را انجام دهند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینبک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما
مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ ۷۴۴ ط دوم
همه روزه از ساعت ۷-۱۹
اشتراک خبرنامه