مقالاتهزینه های عقیم سازی گربه

1400-08-110
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/11/هزینه-عقیم-سازی-گربه-640x454.jpg

هزینه عقیم سازی گربه چقدر است؟

هزینه عقیم سازی گربه در طی چند دهه گذشته، مسئله مهمی در نظر بسیاری از افراد بوده است. به خصوص سن گربه در هنگام عقیم سازی موردی بوده که با توصیه‌های فراوانی مواجه شده است. زمانی سن توصیه شده برای عقیم‌سازی حدود 6 ماهگی بود. زیرا بلوغ جنسی گربه در همان زمان شروع می‌شود. البته این روزها افراد بیشتری از کاهش سن عقیم‌سازی/خنثی‌سازی به 4 تا 5 ماهگی و حمایت از عقیم‌سازی زودهنگام در صحبت می‌کنند. اما در نهایت همگی بر این اصل متفق القول هستند که عقیم سازی گربه می‌تواند برای سلامت او مفید باشد. اجازه دهید این مسئله را در ادامه بیشتر بررسی کنیم.

هزینه عقیم سازی گربه ماده

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

هزینه عقیم سازی گربه ماده

هزینه عقیم سازی گربه نیز مانند هر نوع هزینه دیگر، بسته به نوع عمل و میزان تعرفه کلینیک دامپزشکی متفاوت است. اما به طور معمول چیزی حدود 150 تا 200 هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. عقیم سازی گربه ماده با برداشتن تخمدان‌ها و رحم همراه است. این نوع عمل جراحی کار آسانی نبوده و حتما مراقبت‌های لازم را ضروری خواهد کرد؛ لذا مهم است که تمامی نکات مربوط به این جراحی، قبل از انجام آن بررسی شود.

به یاد داشته باشید که مراحل انجام عقیم سازی گربه به این شرح است:

  • گربه شما با بیهوشی جراحی می‌شود. اثرات آرام بخش می‌تواند تا 24 ساعت باقی بماند.
  • گربه ماده از طریق یک برش کوچک در شکمش رحم و تخمدان‌ها عقیم سازی می‌شود.
  • عقیم سازی گربه نر دارای 2 برش است. یکی در هر طرف کیسه بیضه. گربه‌های نر ممکن است طوری به نظر برسند که انگار هنوز بیضه دارند.

هزینه عقیم سازی گربه نر

هزینه عقیم سازی گربه نر

عقیم سازی گربه‌های مختلف با هم متفاوت است. زیرا نوع جراحی و داروهایی که باید استفاده کنند، مختلف خواهد بود. هزینه عقیم کردن گربه بر اساس عوامل متعددی متفاوت است. بزرگترین آنها جایی است که برای این عمل مراجعه می کنید یا با شماره دامپزشکی تماس میگیرید. یک دامپزشک خصوصی احتمالاً گران‌ترین خواهد بود، اما آنها همچنین قابل اعتمادترین هستند. دامپزشک آنلاین شما می تواند خطرات و مزایای آن را شخصاً با شما در میان بگذارد. آنها احتمالاً از شما می خواهند که گربه خود را برای آزمایش خون بیاورید و در مورد قیمت قبل از عمل صحبت کنید. این مسئله به سن، گونه و نژاد گربه ما بستگی دارد. البته در صورتی که گربه خانگی شما دچار عارضه و یا بیماری خاصی باشد، نوع عمل او نیز خطرات خاص خود را خواهد داشت. تمامی این موارد حتما بر هزینه عقیم سازی گربه تأثیر می‌گذارد. کمااینکه هزینه دامپزشک‌ها نیز با همدیگر فرق دارد. عقیم سازی سگ ها و  گربه بر اساس جنسیت و در تفاوت جراحی عقیم کردن بیان می‌شود. اما معمول است که به طور کلی قیمت عقیم سازی “گربه نر” ششصد و پنچاه الی هفتصد و هشتاد هزار تومان می‌باشد.شما همچنین می توانید بچه گربه خود را به یک کلینیک کم هزینه بیاورید. احتمالاً همان روزی که گربه خود را تحت درمان قرار می دهد، گربه خود را به خانه می برید.یکی از عوامل کلیدی که می تواند بر قیمت عقیم کردن گربه ماده شما تأثیر بگذارد این است که آیا او در گرما یا باردار است یا خیر. هر مطب دامپزشکی یا کلینیک عقیم‌سازی هزینه بیشتری دریافت می‌کند، زیرا عمل خود پیچیده‌تر و زمان‌بر است. اگر فکر می کنید گربه شما ممکن است در هر یک از این دسته ها قرار گیرد، قبل از حرکت به جلو به ارائه دهنده خود اطلاع دهید.

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

چرا عقیم کردن گربه اینقدر گران است؟

بزرگترین  دلیل هزینه کم کلینیک های عقیم سازی است. اینها اغلب از طریق یک سرپناه یا جامعه انسانی کار می کنند و با کمک های سخاوتمندانه یارانه دریافت می کنند و منابع درآمد خارجی دیگری نیز دارند که امکان انجام این روش با هزینه کمتر را فراهم می کند.

آمپول عقیم سازی گربه

آمپول عقیم سازی گربه

همان طور که خود مسئله عقیم سازی گربه و سگ (و حتی دیگر حیوانات) جای بحث‌های فراوان را باز کرده است. روش‌های مختلف عقیم سازی گربه‌ها نیز مورد توجه بوده و برخی در صدد آن هستند که با استفاده از واکسن سگ و واکسن گربه و یا آمپول عقیم سازی گربه (مانند بکرا و یا نوتروسل) این کار را انجام دهند.

استفاده از این روش، نیازی به عمل جراحی نداشته و تنها با تزریق آمپول عقیم سازی گربه، انجام می‌شود. مواد استفاده شده در این آمپول نیروی جنسی گربه را از بین برده و او را به تدریج عقیم خواهد کرد.

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

عقیم سازی گربه حمایتی

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

عقیم سازی گربه حمایتی

برخی از صاحبان، رفتار جنسی گربه حمایتی خود را بسیار آزاردهنده می‌دانند؛ بنابراین برای به حداقل رساندن آن به عقیم سازی گربه متوسل می‌شوند. عقیم‌سازی شامل برداشتن رحم و تخمدان‌ها (هیسترکتومی) و یا جداسازی اندام جنسی گربه نر است که منجر به عدم وجود رفتار جنسی، در این موجودات می‌شود.

به نظر می‌رسد عقیم کردن گربه‌های ماده حمایتی سطح پرخاشگری نسبت به سایر گربه‌ها را کاهش می‌دهد. به جز تغییرات فوق، رفتار گربه‌های عقیم نشده از نظر فعالیت بدنی، تمایل به بازی، تحریک پذیری بسیار شبیه گربه‌های عقیم شده است.

به دلایل اجتماعی، بهداشتی و کنترل جمعیت، در حال حاضر توصیه می شود عقیم سازی به طور معمول در حدود 4 ماهگی انجام شود. باید بدانید که دمای پوست در تعیین رنگ موی برخی از گربه ها (به عنوان مثال، گربه سیامی) مهم است.

این بدان معناست که وقتی تکه‌ای از مو تراشیده می‌شود (مثلاً برای عمل اسپری)، موهای جدید ممکن است رنگ تیره‌تری پیدا کنند. با این حال، این فقط موقتی است و با رشد بیشتر مو، موهای تیره با موهای معمولی رنگ روشن تر جایگزین می شوند. گربه های نر دوست دارند قلمرو خود را با اسپری کردن ادرار بدبو مشخص کنند. گربه های نر غیر عقیم شده بیشتر از طریق گاز گرفتن گربه دچار بیماری می‌شوند، بنابراین عقیم سازی زودهنگام برای متوقف کردن این رفتارها و حفظ سلامت او مهم است.

گربه ماده در چه سنی باید عقیم شود؟

هر حیوان خانگی منحصر به فرد است و دامپزشک شما می تواند در مورد اینکه چه زمانی باید گربه خود را عقیم کنید توصیه هایی ارائه دهد. با این حال، ما معمولاً عقیم کردن بچه گربه ها را در حدود پنج تا شش ماهگی توصیه می کنیم. گربه های بالغ نیز می توانند عقیم شوند.

مراقبت‌های پس از عقیم سازی گربه

مراقبت‌های پس از عقیم سازی گربه

علائمی که ممکن است نیاز به مراقبت‌های اورژانسی داشته باشند، عبارت‌اند از:

  • رنگ‌پریدگی لثه‌ها
  • تنفس سخت
  • استفراغی که بیش از 24 ساعت طول می‌کشد
  • مشکل در ادرار کردن

به طور خلاصه، عقیم‌سازی علاوه بر محافظت از گربه در برابر بارداری ناخواسته، به بهبود رفتار او کمک می‌کند، تمام علائم آزاردهنده فعلی را از بین می‌برد و در نتیجه کیفیت زندگی او را افزایش می‌دهد. عقیم سازی گربه نوعی عمل جراحی است که تغییرات قابل‌توجهی در رفتار جنسی گربه‌ها ایجاد می‌کند، اما شخصیت آنها را تغییر نمی‌دهد.

کلینیک آویژه، مکان قابل اعتمادی است که مراحل عقیم سازی گربه شما را به صورت کامل و در بهترین شرایط انجام می‌دهد. متخصصین این کلینیک با انجام آزمایشات اولیه، شرایط حیوان شما را به طور کامل بررسی خواهند کرد. سپس با توجه به سن و نژاد او، مراحل عقیم سازی شروع خواهد شد. همچنین با استفاده از تجربیات کادر مجرب این کلینیک، می‌توانید مراقبت‌های بعد از عقیم سازی گربه را نیز به بهترین شکل انجام دهید.

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

چه زمانی گربه را عقیم کنم؟

بچه گربه ها را می توان در سنین شش تا هشت هفتگی عقیم کرد، با این حال جراحی های استاندارد عقیم سازی  اغلب زمانی انجام می شود که بچه گربه بین پنج تا شش ماهه باشد.

دلایل انجام عقیم سازی گربه

دلایل انجام عقیم سازی گربه

1.      کاهش بیش از حد جمعیت

عقیم سازی گربه خانگی و سن مناسب آن، مسئله‌ای بود که توسط خیریه PetSmart در قالب یک تحقیق و پژوهش با همراهی صاحبان گربه خانگی، در سال‌های 2009 و 2011 انجام شد. تقریبا دو سوم پاسخ دهندگان به مطالعه IPSOS از اینکه جمعیت بیش از حد حیوانات خانگی یک مشکل است، بی اطلاع بودند. برآوردهای فعلی حاکی از آن است که سالانه 3 تا 5 میلیون سگ و گربه به صورت ناخواسته به دنیا می‌آیند. البته ثابت شده است که میزان اتانازی برای گربه‌ها بیشتر از سگ‌ها است.

با در نظر گرفتن این آمار، اهمیت عقیم سازی گربه بر ما مشخص می‌شود. زادوولد به اندازه این حیوانات مسئله جامعه ما نیست. اما زمانی که این مهم از حد خود خارج شود، سرپرستی و نگهداری از آنها، یک مشکل بزرگ خواهد شد.

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

2.      خطرات سلامتی را به حداقل برسانید

برای بسیاری از ما تصمیم گیری در مورد عقیم سازی گربه‌مان و یا دیگر حیوانات خانگی دشوار است. اما باید بدانیم که این تصمیم گیری برای انجام هر روش پزشکی یا جراحی بر روی هر بیمار بستگی به نتایج تجزیه و تحلیل ریسک و فایده آن دارد.

مطالعات اپیدمیولوژیک انجام شده در سال‌های 1981 و 2005 نشان می‌دهد که گربه‌های عقیم شده، به طور قابل‌توجهی کمتر به نئوپلازی پستان دچار می‌شوند. با توجه به اینکه نئوپلازی پستان سومین سرطان شایع در گربه‌ها است، قابل توجه است که تا 96 درصد از تومورهای پستانی در گربه‌ها بدخیم هستند و میانگین زمان بقای گربه‌های مبتلا به نئوپلازی پستانی معمولا کمتر از 1 سال است.

بدیهی است که عقیم‌ سازی گربه، بیماری‌های رحم، تخمدان‌ها و بیضه‌ها را از بین می‌برد. اگرچه عقیم سازی گربه‌های بزرگ‌تر از 1 سال برای کاهش بروز نئوپلازی پستان ثابت نشده است، اما برداشتن تخمدان‌ها و رحم از نئوپلازی پیومتر و تخمدان جلوگیری می‌کند.

زمان عقیم سازی گربه

زمان عقیم سازی گربه

از حدود 4 ماهگی، بچه گربه ها به بلوغ جنسی می رسند و بنابراین قادر به پرورش و تولید بچه گربه هستند. اکثر مردم زمان یا تمایلی برای تولید مثل از گربه خود ندارند و نمی خواهند به تعداد گربه ها و بچه گربه های ناخواسته اضافه کنند که در حال حاضر به دنبال خانه هستند. عقیم کردن گربه – اخته کردن در نر (برداشتن بیضه ها) و عقیم کردن ماده (برداشتن تخمدان ها و رحم) – نه تنها از بارداری ناخواسته جلوگیری می کند، بلکه الگوهای رفتاری ناخواسته مرتبط با بلوغ جنسی را مهار می کند و خطر ابتلا به برخی موارد را کاهش می دهد.

عقیم سازی گربه ماده

عقیم سازی گربه ماده

در گذشته پیشنهاد شده بود که همه گربه های ماده باید اجازه داشته باشند که یک توله بچه گربه داشته باشند. با این حال، این کاملا غیر ضروری است و هیچ سودی برای گربه ندارد. بنابراین بهتر است زن قبل از رسیدن به بلوغ جنسی عقیم شود. پس از رسیدن به بلوغ جنسی، گربه شروع به فصل یا “صدا” می کند. چرخه‌های فعالیت جنسی معمولاً هر دو تا سه هفته یکبار اتفاق می‌افتد، و وقتی گربه‌ای در حال «صدا کردن» است، همانطور که از نامش پیداست، این می‌تواند بسیار پر سر و صدا باشد!داروهای خاصی را می توان برای سرکوب چرخه جنسی استفاده کرد، اما برخی از آنها خطر عوارض جانبی قابل توجهی در گربه ها دارند و برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی شوند.

اگر قرار نیست از بچه گربه ماده خود تولید مثل کنید، عقیم کردن او رفتار جنسی، احتمال بارداری ناخواسته و خطر بیماری های مرتبط با دستگاه تناسلی را در آینده از بین می برد.

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

عمل عقیم‌سازی شامل تجویزیک بی‌هوشی عمومی و برداشتن تخمدان‌ها و رحم از طریق برشی است که روی پهلو یا شکم گربه ایجاد می‌شود. خز محل برش باید قبل از جراحی تراشیده شود و دامپزشک از شما می‌خواهد که از عصر قبل از بیهوشی از خوردن غذا خودداری کنید. معمولاً بچه گربه شما می تواند همان روز به خانه برگردد و بخیه های پوستی معمولاً بعد از 7 تا 10 روز برداشته می شود.

دلایل عقیم کردن گربه های ماده

دلایل عقیم کردن گربه های ماده

کنترل جمعیت مهم است که یک گربه ماده قبل از اینکه خودش بچه گربه داشته باشد عقیم کنید. این خیلی سریع بسته به نژاد، زمان تولد و رشد فردی اتفاق می افتد. فصل اول معمولاً حدود شش ماه رخ می دهد اما می تواند زودتر باشد. ملکه ها می توانند تا سه بار در سال داشته باشند.کنترل مزاحمت. اگر گربه‌های ماده باردار نشوند، تقریباً هر سه هفته یک بار در طول سال، در زمان‌های فعال جنسی، «به فصل می‌آیند و از گربه‌های نر استقبال می‌کنند». وجود گربه‌های ماده کامل در یک منطقه، کل نرها را با مشکلات مربوط به سمپاشی، مبارزه و کاترواولینگ جذب می‌کند.مسائل رفاهی بچه گربه های ناخواسته ممکن است مورد مراقبت قرار نگیرند و احتمالاً از بیماری های عفونی مختلفی مانند آنفولانزای گربه یا بدتر از آن رنج می برند. بعید است که خانه های جدید کافی برای آنها وجود داشته باشد.مسائل مربوط به سلامت. گربه‌های ماده که عقیم نشده‌اند بیشتر در سنین بالاتر و با تومورهای پستانی از پیومترا (عفونت رحم) رنج می‌برند. ملکه های مبتلا به بیماری های عفونی ممکن است این بیماری ها را به بچه گربه های خود منتقل کنند. بارداری و زایمان نیز بدون خطر نیست.

مسائل حیات وحش گربه‌ها با بچه گربه‌ها فعال‌تر شکار می‌کنند و اگر به آنها غذا داده نمی‌شود، باید حیات وحش بیشتری را برای تغذیه آنها شکار کنند.

هزینه عقیم سازی گربه-avizhehpet.ir

عقیم سازی گربه نر

 عقیم سازی گربه نر

اخته کردن یک گربه نر به همان اندازه مهم است که عقیم کردن گربه ماده برای جلوگیری از بارداری ناخواسته. علاوه بر این، کل گربه های نر تمایل زیادی به پرسه زدن، پرخاشگری نسبت به سایر نرها، جنگیدن و علامت گذاری قلمرو خود با اسپری ادرار (اغلب در داخل خانه!) دارند. این رفتار تهاجمی،یک مرد اخته نشده را در معرض خطر بیماری‌های عفونی جدی مانند ویروس نقص ایمنی گربه (ایدز) و ویروس لوسمی گربه قرار می‌دهد که هر دو از طریق گاز گرفتن گربه منتقل می‌شوند.اخته کردن شامل برداشتن هر دو بیضه تحت بیهوشی عمومی از طریقیک برش کوچک در کیسه بیضه است. مانند عمل عقیم‌سازی، برای به حداقل رساندن عوارض احتمالی بیهوشی، خودداری از غذای عصر قبل ضروری است و بچه گربه معمولاً می‌تواند همان روز به خانه برود. معمولاً برش‌های پوستی برای اخته آنقدر کوچک هستند که نیازی به بخیه نیست.

دلایل عقیم کردن گربه های نر

دلایل عقیم کردن گربه های نر

کنترل مزاحمت. گربه‌های نر عقیم‌نشده احتمالاً در یک منطقه بزرگ سرگردان می‌شوند، قلمرو خود را با اسپری بسیار تند علامت‌گذاری می‌کنند و به احتمال زیاد با مزاحمت‌های ناشی از سروصدا مبارزه می‌کنند.مسائل مربوط به سلامت. نرهای مبارز بسیار بیشتر احتمال دارد بیماری هایی مانند FIV و FeLV را به سایر گربه ها منتقل کنند. آنها همچنین به احتمال زیاد از آسیب های مبارزه مانند آبسه رنج می برند. از آنجا که آنها در یک منطقه بزرگ سرگردان هستند، در معرض خطر بیشتری از تصادفات رانندگی هستند.مسائل مربوط به حیوانات خانگی گربه های نر عقیم نشده از خانه سرگردان می شوند و ممکن است برنگردند. آنها همچنین ممکن است در داخل خانه اسپری کنند و ممکن است به صاحبان خود تهاجمی باشند. بنابراین، برای اطمینان از جلوگیری از مشکلات فوق، بهتر است بچه گربه ها را زود عقیم کنید. اکثر مردم نمی خواهند با یک گربه نر عقیم نشده زندگی کنند.

کنترل جمعیت بدیهی است که گربه های نر خودشان بچه گربه ندارند و فقط یک نر در یک منطقه لازم است تا تعداد زیادی گربه ماده را باردار کند، بنابراین عقیم کردن یک گربه ماده تفاوت زیادی در محدود کردن تعداد دارد، اما همه اینها کمک می کند!

سوالات متداول هزینه عقیم سازی گربه

دلایل انجام عقیم سازی گربه چیست؟

  • کاهش بیش از حد جمعیت
  •  خطرات سلامتی را به حداقل برسانید

آمپول عقیم سازی گربه چیست؟

همان طور که خود مسئله عقیم سازی گربه و سگ (و حتی دیگر حیوانات) جای بحث‌های فراوان را باز کرده است. روش‌های مختلف عقیم سازی گربه‌ها نیز مورد توجه بوده و برخی در صدد آن هستند که با استفاده از واکسن و یا آمپول عقیم سازی گربه (مانند بکرا و یا نوتروسل) این کار را انجام دهند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک‌های دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینیک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما

مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ 744 ط دوم
همه روزه از ساعت 7-19

اشتراک خبرنامه