مقالاتهمه چیز در رابطه با عقیم سازی سگ

1400-08-121
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/11/عیم-سازی-سگ-640x454.jpg

عقیم سازی سگ

عقیم سازی سگ یک روش جراحی رایج است که در دامپزشکی انجام می‌شود. مزیت اصلی عقیم سازی کنترل جمعیت و کاهش اتانازی سگ‌های ناخواسته است. متداول‌ترین روش‌های عقیم سازی سگ ماده (برداشتن رحم) و سگ نر (برداشتن بیضه‌ها) است. در متن حاضر این موضوع را بیشتر بررسی کرده و شما را با دو مسئله مهم عقیم سازی سگ ماده و سگ نر آشنا می‌کنیم.

عقیم سازی سگ ماده

عقیم سازی سگ ماده

عقیم سازی سگ ماده به سادگی جراحی سگ‌های نر نیست. در واقع، این یک جراحی بزرگ است. اما این کار تنها چند هفته سگ شما را درگیر می‌کند و پس از آن، او از مزایای سلامتی بسیاری برخوردار خواهد شد و هیچ یک از شما مجبور نخواهید بود با رفتارهای او مقابله کنید.

برخی از والدین سگ فکر می‌کنند که با نگه داشتن سگ‌های خود در حیاط‌های امن و دور از سگ‌های نر، می‌توانند از بارداری ناخواسته او جلوگیری کنند. اما می‌دانیم که سگ‌ها بسیار باهوش هستند. وقتی سگ‌هایی با هورمون‌های خشمگین در زمان نامناسبی دور هم جمع می‌شوند، ممکن است عواقب نامطلوبی داشته باشید.

آیا عقیم کردن سگ ها بد است؟

عقیم سازی حیوانات خانگی موافقان و مخالفان خود را دارد، اما اکثر کارشناسان موافقند که سگ های همراه معمولی باید عقیم شوند (ماده) یا  (نر). عقیم‌سازی نیز می‌تواند از بروز بیماری‌های تهدید کننده زندگی مرتبط با دستگاه تناسلی، از جمله برخی سرطان‌ها، جلوگیری کند.

عقیم سازی سگ نر

عقیم سازی سگ نر

در عقیم سازیِ سگ نر، هر دو بیضه در جراحی برداشته می‌شوند و بنابراین دیگر اسپرم یا هورمون تستوسترون مردانه وجود ندارد. این روش سریع و بدون درد است و حدود 15 دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد. در یک سگ جوان سالم، به ندرت با عوارض همراه است. مدیریت درد باعث می‌شود که او در طول دوره جراحی و بعد از آن راحت باشد. این عمل اغلب در حدود شش تا هشت ماهگی انجام می‌شود، اما اگر سگ سالم‌تری را به فرزندی قبول کرده باشید، می‌تواند در هر زمانی از زندگی او این کار را انجام دهید.

فواید عقیم سازی سگ

فواید عقیم سازی سگ

عقیم سازی فواید زیادی دارد، از جمله بهبود سلامت حیوانات، کاهش رفتارهای نامطلوب و جلوگیری از به دنیا آمدن حیوانات ناخواسته. اول از همه، عقیم سازیِ سگ خانگی شما به زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر آنها کمک می‌کند. همچنین این مسئله تعدادی از مشکلات سلامتی را که درمان آن دشوار و/یا پرهزینه است، کاهش می‌دهد یا حتی می‌تواند از بین ببرد. با عقیم سازیِ سگ نر خود، آنها را از سرطان بیضه و مشکلات پروستات دور خواهید کرد. عقیم سازیِ سگ ماده نیز به جلوگیری از عفونت رحم و تومورهای سینه کمک می‌کند.

عقیم سازی می‌تواند به تغییر رفتار ناخواسته حیوانات شما کمک کند. به عنوان مثال، برخی از مشکلات پرخاشگری در حیوانات نر را می‌توان با عقیم سازی اولیه کنترل کرد. این گونه است که سگ نر شما کمتر بیرون از خانه پرسه می‌زند و از تصادفات احتمالی ناشی از اتومبیل یا دعوا با سایر نرها جلوگیری می‌کند.در ضمن با عقیم سازیِ سگ ماده خود، آنها دیگر وارد روابط متعدد نمی‌شوند. این موضوع به توقف تعدادی از رفتارهای نامطلوب در حیوانات نر و ماده کمک می‌کند. می‌دانیم که سگ‌های ماده، معمولا برای جذب نرها، دفع ادرار بیشتر دارند. رفتار عصبی نشان می‌دهند و سگ‌های نر ناخواسته به خانه شما جذب می‌شوند.

عقیم سازی سگ-avizhehpet.ir

نرها می‌توانند تقریبا هر کاری برای یافتن جفت انجام دهند، از جمله یافتن راه‌های خلاقانه برای فرار از خانه یا ورود به منطقه‌ای که ماده در آن زندگی می‌کند.

عقیم سازی سگ شما از نظر پزشکی و رفتاری مفید است. چه برای مصلحت جامعه و چه به نفع حیوان خانگی خود این کار را انجام دهید، عقیم کردن سگ ماده یا سگ نر دارای مزایای بسیاری است. عقیم کردن سگ ماده شما به او کمک می کند که بیشتر زنده بماند. سگ نر عقیم شده شما سالم تر باقی می‎ماند. حیوانات خانگی عقیم شده در خانه شادتر هستند. سگ های عقیم شده دارای رفتار بهتری هستند.

عقیم سازی - آویژه پت

مراقبت بعد از عقیم سازی سگ نر

مراقبت بعد از عقیم سازی سگ نر

به یاد داشته باشید که سگ‌ها باید در دوره بعد از عمل در وضعیتی کم حرکت نگه داشته شوند تا بهبودی آنها سرعت پیدا کند. بیشتر سگ‌ها می‌توانند 5 تا 10 روز پس از جراحی فعالیت عادی خود را از سر بگیرند. تا آن زمان، پیاده روی با بند، استراحت زیاد و شنا، حمام کردن یا دویدن توصیه نمی‌شود. همچنین از لیس زدن سگ به محل زخم جلوگیری کنید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که عقیم سازی سگ نر و ماده شما تضمینی برای حل همه مشکلات رفتاری آنها نیست. اما طبیعی است که بین سطح هورمون‌های جنسی مانند تستوسترون و برخی رفتارهای نامطلوب مانند پرخاشگری ارتباط وجود دارد. علاوه بر این، عقیم سازی سگ، رفتارهای آموخته شده یا عادتی را کاهش یا حذف نمی‌کند. تأثیر عقیم سازی تا حد زیادی به شخصیت، تاریخچه و فیزیولوژی حیوان شما بستگی دارد.

در نهایت، کلینیک دامپزشکی آویژه شرایطی را فراهم کرده است تا شما با اطمینان از این موضوع که روند عقیم سازی سگ‌ و واکسن گربه و واکسن سگ تان به راحتی انجام خواهد شد، این مرحله را به درستی پشت سر بگذارید. همچنین با استفاده از تجربیات کارد مجرب این کلینیک، بیشتر نگرانی‌های خود را کنار خواهید گذاشت. برای ارتباط با کلینیک آویژه با شماره دامپزشکی تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم قبل از جراحی عقیم سازی سگ ماده

نکات مهم قبل از جراحی عقیم سازی سگ ماده

دامپزشک شما معمولا آزمایش خون قبل از جراحی را پیشنهاد می‌کند تا مطمئن شود سگ شما به اندازه کافی برای جراحی سالم است و هیچ گونه شرایط سلامتی که بر انتخاب بیهوشی تأثیر بگذارد، ندارد. به طور معمول، سگ‌های جوان و سالم هیچ مشکلی ندارند، اما ایده خوبی است که یک مرجع برای آزمایش‌های خون آینده داشته باشید.

دستورالعمل‌های کلینیک دامپزشکی خود را دنبال کنید، اما به طور کلی، سگ شما نباید حداقل هشت ساعت قبل از جراحی غذا بخورد. زیرا بیهوشی ممکن است باعث تهوع شود. نوشیدن آب از قبل جراحی معمولا خوب است، اما با دامپزشک خود مشورت کنید.

مراقبت بعد از عقیم سازی سگ ماده

مراقبت بعد از عقیم سازی سگ ماده

در صورتی که موارد زیر را در رفتار سگ خود پس از جراحی مشاهده کردید، با دامپزشک  یا دامپزشک آنلاین تماس بگیرید.

 • ترشح در محل جراحی
 • درد زیاد در بدن حیوان
 • بی حس بیش از حد بدن

در ضمن زبان زدن بیش از حد حیوان به محل جراحی نیز باعث می‌شود که بهبود زخم‌ها کند شود. تا جایی که می‌توانید روی زخم را بسته نگه دارید یا از قلاده الیزابت استفاده کنید.

آیا عقیم سازی برای سگ ها دردناک است؟

هنگامی که سوزن پوست را سوراخ می کند ممکن است احساس درد خفیفی وجود داشته باشد، اما بعید است سگ ها از داخل بیضه درد را تجربه کنند.

زمان مناسب برای عقیم سازی سگ ماده

زمان مناسب برای عقیم سازی سگ ماده

بهترین راه برای یافتن زمان مناسب برای عقیم سازیِ سگ ماده، مشورت با دامپزشک است. دامپزشک شما می‌تواند نیازهای فردی سگ شما را در نظر بگیرد و توصیه‌ای مناسب ارائه کند. البته اکثر سگ‌های ماده را می‌توان در هر زمان پس از هشت هفتگی و ترجیحا قبل از اولین رابطه، عقیم کرد.

عقیم سازی سگ در دو معنای مختلف

عقیم سازی سگ در دو معنای مختلف

اسپینگ (Spaying) به معنای برداشتن اندام‌های تناسلی حیوانات ماده با جراحی است و عقیم سازی (Neutering) برداشتن و جراحی بیضه‌های حیوان نر است. تخمدان ها و رحم به طور کلی در حیوان ماده برداشته می شود. هر دو عمل جراحی در حالی انجام می‌شود که حیوانات تحت بیهوشی هستند. دامپزشک ممکن است حیوان خانگی شما را از چند ساعت تا چند روز تحت نظر نگه دارد، بسته به سن، اندازه، سلامت و واکنش حیوان به بیهوشی این روند متفاوت است.

عقیم‌سازی سگ مجموعه‌ای از روش‌های معمول است که برای ناتوانی در تولید مثل سگ های نر و ماده طراحی می شود. پس از اینکه موضوع ازدحام بیش از حد سگ‌ها باعث نگرانی فرهنگ حیوانات خانگی شد، عقیم سازی سگ راه خود را به فرهنگ واژگان دامپزشکی باز کرد. عقیم سازی از بدو پیدایش موضوعی بحث برانگیز است که مملو از بحث های زیادی بر سر مسایلی مانند رفاه حیوانات و تخصیص منابع بوده است.

عقیم سازی سگ-avizhehpet.ir

علت عقیم سازی سگ

علت عقیم سازی سگ

عقیم کردن حیوان خانگی ماده شما به او کمک می کند بیشتر زنده بماند. مطالعه روی 2 میلیون سگ نشان می دهد که سگ های عقیم شده 23 درصد بیشتر از همتایان عقیم نشده خود عمر می کنند. سگ های عقیم شده کمتر به سرطان های خاص و همچنین پیومترا، یک عفونت بالقوه کشنده رحم مبتلا می شوند. حیوان خانگی نر عقیم شده شما سالم است. سگ های عقیم شده به سرطان بیضه مبتلا نمی شوند، بیماری که در سگ‎های مسن عقیم نشده رایج است. همچنین خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده در آنها کمتر است و امید به زندگی آنها تا 18 درصد افزایش می یابد.

هنگامی که برای اولین بار حیوان خانگی جدید خود را به خانه می آورید، یکی از بهترین راه ها برای اهدای شروعی سالم به آنها عقیم کردن آنها است. عقیم کردن حیوان خانگی شما از نظر پزشکی و رفتاری مفید است. چه برای مصلحت بیشتر و چه برای نفع حیوان خانگی خود این کار را انجام دهید، عقیم کردن حیوان خانگی دارای مزایای بسیاری است. برای اطلاع از هزینه عقیم سازی گربه و سگ با کلینیک تماس حاصل فرمایید.

عقیم سازی سگ-avizhehpet.ir

درست است که تقریبا در هر زمانی قادر هستید که حیوان خانگی خود را عقیم کنید، اما انجمن بیمارستان حیوانات آمریکا (AAHA) توصیه می کند که سگ‌های نژاد کوچک در 5 الی 6 ماهگی عقیم شوند. سگ های نژاد بزرگ لازم است که پس از پایان رشد بین 9 الی 15 ماهگی عقیم شوند. دامپزشک دارای این توانایی است که به شما در انتخاب بهترین زمان کمک کند. این زمان ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد.

عوارض عقیم سازی سگ نر

عوارض عقیم سازی سگ نر

پس از عقیم سازی سگ نر، متابولیسم سگ نر عقیم شده حدود 30 درصد کاهش می یابد. سه کار است که لازمه جلوگیری از اضافه وزن آنها است: کاهش میزان غذای روزانه، تغییر رژیم غذایی به رژیمی که مخصوص سگ های عقیم شده است و اطمینان از اینکه سگ به اندازه کافی ورزش می کند. چاقی ممکن است به نوبه خود خطر ابتلا به مشکلات و بیماری های دیگر مانند همانژوسارکوما را افزایش دهد.

عقیم سازی سگ نر چگونه است؟

عقیم سازی سگ-avizhehpet.ir

عقیم سازی سگ نر چگونه است؟

عقیم سازی مردانه رویه ها اگرچه اخته کردن متداول‌ترین شکل عقیم‌سازی سگ نر است، در حال حاضر چندین روش در سگ نر انجام می‌شود: اخته کردن: روش جراحی که به عنوان اخته کردن یا ” عقیم سازی” شناخته می شود، شامل برداشتن غدد جنسی تولید کننده هورمون تناسلی مردانه به نام بیضه ها یا بیضه ها است. این روش ممکن است شامل برداشتن کیسه بیضه نیز باشد یا نباشد. نسخه رایج تر، کیسه بیضه را دست نخورده باقی می گذارد. زئوترین (R): تزریق این محلول به مرکز هر بیضه، سگ را به روشی نسبتاً بدون درد عقیم می‌کند. آرام بخش ممکن است برای بی حرکت نگه داشتن سگ ها استفاده شود، اما به شدت مورد نیاز نیست. با این حال، برخی از هورمون‌های تولید مثل مردانه پس از عمل باقی می‌مانند، بنابراین در حالی که یک وسیله مؤثر برای عقیم‌سازی است، مشخص نیست که این روش تا چه حد بر تغییرات رفتاری تأثیر می‌گذارد یا مزایای سلامتی را به همراه دارد. وازکتومی: اگرچه هنوز یک روش نادر برای عقیم سازی در نظر گرفته می شود، این روش جراحی ساده موثر است.

نیاز به برداشتن یک بخش کوتاه از هر یک از دو ساختار لوله‌ای معروف به مجرای دفران دارد. قطع این مجراها برای اسپرم به طور موثر سگ ها را عقیم می کند و در عین حال توانایی آنها برای تولید هورمون های تناسلی مردانه را حفظ می کند.

آیا عقیم سازی برای سگ ها خوب است؟

قبل از هر چیز، عقیم کردن حیوان خانگی به زندگی طولانی تر و سالم تری کمک می کند. عقیم‌سازی تعدادی از مشکلات سلامتی را که درمان آن دشوار و/یا پرهزینه است، کاهش می‌دهد یا حتی می‌تواند از بین ببرد. با عقیم کردن حیوانات نر خود، به پیشگیری از سرطان بیضه و مشکلات پروستات کمک می کنید.

عوارض عقیم سازی سگ ماده

عوارض عقیم سازی سگ ماده

بیشتر آمارهای زیر حاصل یک مطالعه 10 ساله در بیمارستان آموزشی دامپزشکی دانشگاه کالیفرنیا است. این مطالعه به سرپرستی دکتر بنجامین هارت انجام شد.

1.عقیم سازی خطر چاقی را دو برابر می سازد.

اضافه وزن منجر به بیماری ناتوانی مفاصل، آرتریت، بیماری قلبی، پانکراتیت و دیابت می شود. سگ های عقیم شده زمانی اضافه وزن پیدا می کنند که صاحبان به همان میزان غذای قبل از عقیم شدن به آنها غذا می دهند. عقیم سازی، فرآیند هورمونی و متابولیسم سگ را تغییر می دهد، بنابراین او نیازمند غذای زیادی نیست. همانطور که به سگ خود غذا می دهید، به شکل ظاهری او نظارت کنید. به تنظیم مقدار تغذیه او ادامه دهید که سگ ماده شما در وضعیت لاغری و ثبات وزن باقی بماند و ورزش زیادی را برای او ترتیب دهید. آن وقت سگ عقیم شده شما چاق نمی شود.

2.عقیم کردن خطر ابتلا به سرطان کشنده ای به نام همانژیوسارکوم را افزایش می دهد.

در ظاهر هورمون‌های تولید مثل تا حدودی از ابتلا به این سرطان محافظت می‌کنند، زیرا سگ ماده عقیم‌شده در مقایسه با نمونه های عقیم‌نشده دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به همانژیوسارکوم طحال و پنج برابر بیشتر احتمال دارد به همانژیوسارکوم قلب مبتلا شوند.

 

3.عقیم سازی خطر کم کاری تیروئید را سه برابر می کند.

به نظر می رسد از دست دادن هورمون های تولید مثل باعث آسیب سیستم غدد درون ریز می شود. عقیم سازی ممکن است منجر به کاهش سطح تیروئید شود و افزایش وزن و بی حالی به همراه دارد. خوشبختانه امکان درمان این امر با یک مکمل روزانه تیروئید تا آخر عمر سگتان وجود دارد.

عقیم سازی سگ-avizhehpet.ir

4. عقیم سازی جراحی بزرگی است که نیازمند بیهوشی عمومی است.

بررسی ها نشان می دهد که حدود 20 درصد از عمل های عقیم سازی حداقل یک عارضه مانند واکنش بد به بیهوشی، عفونت، آبسه و غیره به همراه دارند، اما بیشتر این عوارض جزیی هستند. کمتر از 5٪ موارد جدی هستند و میزان مرگ و میر کمتر از 1٪ است.

5.اگر در سن نامناسب انجام شود، عقیم‌سازی خطر دیسپلازی(رشد نابهنجار مفصل ران، پارگی رباط‌ها، سرطان استخوان و بی‌اختیاری ادرار ) را افزایش می‌دهد.

هورمون های تولید مثل به استخوان ها، مفاصل و اندام های داخلی سگ شما کمک می کنند که به درستی رشد کنند. اگر آن هورمون های تولید مثل را خیلی زود حذف کنید، زمان کافی برای تکمیل کار ارزشمند خود را ندارند.

 • عقیم‌کردن زودهنگام باعث رشد ناهموار استخوان‌های پا می‌شود و باعث آسیب پذیرتر شدن سگ شما در برابر دیسپلازی مفصل ران و پارگی رباط ها است.
 • عقیم‌سازی زودهنگام خطر ابتلا به سرطان استخوان را سه برابر می‌کند، سرطانی کشنده که بیشتر در سگ‌های بزرگ و غول‌پیکر دیده می‌شود.
 • عقیم‌سازی زودهنگام باعث بی‌اختیاری ادرار در 20 درصد از سگ های ماده عقیم‌شده می‌شود. اگر سگ شما قبل از رشد کامل مثانه عقیم شود، عضلات ضعیف مثانه ممکن است در میانسالی شروع به نشت کنند. این هم برای شما و هم برای سگتان استرس زا است. برای درمان آن، مکمل مادام العمر با استروژن مورد نیاز است و دریافت متعادل دارو ممکن است مشکل باشد.
 • عقیم‌سازی زودهنگام بر اندازه و شکل اندام‌های خصوصی زنانه تاثیر بگذارد. آلت سگی که زود عقیم شده کوچک می ماند و حتی ممکن است به جای بیرون زدگی آنطور که لازم است در داخل بدنش فرو رفته باشد. آلت غیرطبیعی دارای چین های پوستی است که باکتری ها را به دام بیندازد و منجر به عفونت های مکرر شود.اخلاقی این است که …. قبل از اینکه هورمون های تولید مثلی سگ شما وقت لازم را برای انجام کارهای ارزشمند خود داشته باشند، عقیم سازی را انجام ندهید. زمان آن بستگی به اندازه یا نژاد او دارد.

سوالات متداول عقیم سازی سگ

فواید عقیم سازی سگ چیست؟

عقیم سازی فواید زیادی دارد، از جمله بهبود سلامت حیوانات، کاهش رفتارهای نامطلوب و جلوگیری از به دنیا آمدن حیوانات ناخواسته. اول از همه، عقیم سازیِ سگ خانگی شما به زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر آنها کمک می‌کند. همچنین این مسئله تعدادی از مشکلات سلامتی را که درمان آن دشوار و/یا پرهزینه است، کاهش می‌دهد یا حتی می‌تواند از بین ببرد. با عقیم سازیِ سگ نر خود، آنها را از سرطان بیضه و مشکلات پروستات دور خواهید کرد. عقیم سازیِ سگ ماده نیز به جلوگیری از عفونت رحم و تومورهای سینه کمک می‌کند.

چه زمانی برای عقیم سازی سگ ماده مناسب است؟

بهترین راه برای یافتن زمان مناسب برای عقیم سازیِ سگ ماده، مشورت با دامپزشک است. دامپزشک شما می‌تواند نیازهای فردی سگ شما را در نظر بگیرد و توصیه‌ای مناسب ارائه کند. البته اکثر سگ‌های ماده را می‌توان در هر زمان پس از هشت هفتگی و ترجیحا قبل از اولین رابطه، عقیم کرد.

One comment

 • مهشید

  1401-01-20در 3:23 ب.ظ

  با سلام ممنون از کلنیک اویژه و اقای دکتر سلطانی
  من سالهاست که حیوانات خونگیمو پیش دکتر میارم و چند ماه پیش سگمو عقیم کردم پیششون ،کارشون عالی و تمیز و بدون هیچ عوارضی بود
  جاداشت اینجا از اقای دکتر سلطانی با اخلاق و تیم پزشکیشون تشکر ویژه داشته باشم

  Reply

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک‌های دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینیک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما

مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ 744 ط دوم
همه روزه از ساعت 7-19

اشتراک خبرنامه