مقالاتقیمت واکسن سگ و عوارض آن

1400-08-110
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/11/White-and-Teal-Image-Collage-Retirement-Card-640x454.jpg

واکسن سگ

واکسن سگ به جلوگیری از بسیاری از بیماری‌هایی که حیوانات خانگی را تحت تأثیر قرار می‌دهند، کمک می‌کند. مدت‌هاست که واکسینه کردن حیوان خانگی از جمله سگ‌ها و گربه‌ها، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کمک به آنها برای داشتن زندگی طولانی و سالم در نظر گرفته شده است. این میان نه تنها واکسن‌های مختلفی برای بیماری‌های مختلف وجود دارد، بلکه انواع و ترکیبات مختلفی از واکسن‌ها نیز وجود دارد. واکسیناسیون روشی است که خطرات و فوایدی دارد که باید برای هر حیوان خانگی نسبت به سبک زندگی و سلامت او سنجیده شود. دامپزشک شما می‌تواند رژیم واکسیناسیونی را تعیین کند که ایمن‌ترین و بهترین محافظت را برای حیوان شخصی شما فراهم نماید. این مهم را در متن پیش رو بیشتر بررسی خواهیم کرد.

انواع واکسن سگ

انواع واکسن سگ

انواع واکسن‌ سگ و دیگر حیوانات خانگی، بر اساس خطراتی که آنها را به خطر می‌اندازد، دسته بندی می‌شوند.  این مسئله به شدت بیماری و خطر انتقال به سگ‌های دیگر و همچنین سایر گونه‌های حیوانی و حتی انسان‌ها بستگی دارد و برای همه سگ‌ها ضروری است. اما به طور کلی انواع مهم واکسن سگ را می‌توان اینگونه نام برد.

 • پارو ویروس سگ
 • دیستمپر سگ
 • هپاتیت
 • هاری
 • بوردتلا
 • آنفولانزای سگ
 • لپتوسپیروز
 • واکسن لایم

اگرچه این چند مورد آخر واکسن‌ها اصلی در نظر گرفته نمی‌شوند، اما برای بیشتر سگ‌هایی که ممکن است در معرض این بیماری‌های عفونی قرار بگیرند، بسیار مهم هستند.این نکته مهم را به یاد داشته باشید که واکسیناسیون هاری برای تمامی سگ‌های خانگی، الزامی است. صاحبان باید به طور دوره‌ای سگ‌ها و توله سگ‌های خود را علیه هاری واکسینه کنند.

اما بازه‌های زمانی خاص برای انجام واکسن گربه و سگ، بسته به سن او کمی متفاوت است. معمولا، واکسن هاری توله سگ در 12 هفتگی تزریق می‌شود و تا یک سال بعد نیازی به تزریق مجدد آن نیست. به عنوان مثال، یک توله سگ واکسن هاری را در 12 هفتگی، 1 سالگی و سپس دوباره در سن 4 سالگی دریافت می‌کند.

واکسن سگ-avizhehpet.ir

واکسن 7 در 1 برای سگ چیست؟

واکسن Spectra ® 7 ترکیبی از سویه های آنتی ژنی ضعیف شده دیستمپر سگ، آدنوویروس سگ نوع 2 (CAV-2)، پاراآنفلوآنزای سگ، و پاروویروس سگ نوع 2b است که در کشت بافت رده سلولی تکثیر می شود.

عوارض واکسن سگ

عوارض واکسن سگ

مزایای واکسیناسیون بسیار بیشتر از هر خطری است. واکنش‌های نامطلوب به واکسن سگ‌ها نادر است. با این حال، مانند هر دارو یا پروتکل ایمن سازی، واکسن سگ نیز می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. ما به شما توصیه می‌کنیم که سگ خود را در زمانی که می‌توانید بعد از واکسیناسیون آنها را تحت نظر داشته باشید واکسینه کنید.

اگر سگ شما واکنشی به واکسیناسیون داشته باشد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • سستی
 • از دست دادن اشتها
 • تورم صورت یا پنجه و/یا کهیر
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد یا تورم در اطراف محل تزریق
 • کلاپس، مشکل در تنفس و تشنج (شوک آنافیلاکتیک)

درست مانند واکسن‌های انسانی، علائم خفیف را می‌توان نادیده گرفت زیرا اکثر واکنش‌ها خفیف و کوتاه مدت هستند. اگر مشکوک به واکنش شدیدتر به واکسن سگ خود هستید، مانند تورم صورت، استفراغ یا بی حالی، باید فورا با دامپزشک یا دامپزشک آنلاین خود تماس بگیرید.

بهتر است که قبل از تزریق واکسن سگ، اگر حیوان خانگی شما واکنش‌هایی به واکسن‌های قبلی واکسن را داشته است، صرف نظر از اینکه چقدر بی اهمیت به نظر می‌رسد، به دامپزشک خود بگویید. اگر نگران این هستید که حیوان خانگی شما ممکن است واکنش جدی به واکسن داشته باشد، پس از واکسیناسیون 30 تا 60 دقیقه در کلینیک دامپزشکی خود صبر کنید.

قیمت واکسن سگ

واکسن سگ-avizhehpet.ir

قیمت واکسن سگ

این نکته را در نظر داشته باشید که همه واکسن‌ها برای تمامی سگ‌ها توصیه نمی‌شود. برای تزریق واکسن سگ خود، باید توصیه‌های لازم را از دامپزشک او گرفته باشید. قیمت واکسن سگ نیز بسته به نوع آن در نظر گرفته می‌شود. برای نمونه قیمت حدودی واکسن هاری سگ، صد و پنجاه تومان است و نوع حمایتی آن که باید بعد از یک سال تزریق شود، حدود 100 هزار تومان است.

اکثریت قریب به اتفاق ده‌ها میلیون حیوان خانگی هر ساله بدون هیچ مشکلی واکسینه می‌شوند. خوب است که پس از تزریق واکسنِ سگ خانگی خود، او را از نزدیک تحت نظر داشته باشید و هر گونه مشکل را در اسرع وقت به دامپزشک خود گزارش دهید. واکسن‌ها جان افراد بی‌شماری را نجات می‌دهند و از تهدید بیماری‌های عفونی آنها جلوگیری می‌کنند. برای تزریق به موقع واکسنِ سگ خود می‌توانید از خدمات مفید کلینیک آویژه استفاده کنید. آویژه در کنار کادر مجرب خود و با استفاده از تجهیزات به روز و مدرن، در این امر مهم شما را تنها نخواهد گذاشت. 

با یک تماس کوتاه با شماره دامپزشکی و یا مراجعه حضوری، می‌توانید سؤالات خود را درباره اهمیت واکسن سگ و انواع آن بپرسید. همچنین تقویم مناسب تزریق واکسنِ سگ خود را تنظیم کرده و آن را طبق برنامه پیش ببرید.

واکسن چندگانه سگ

واکسن چندگانه سگ

واکسن چند گانه سگ (که در انواع واکسن سه گانه و یا هشت گانه نیز شناخته موجود هستند) می‌توانند سگ خانگی شما را از بیماری‌هایی مانند پارا آنفلوآنزا، دیستمپر، لپتوسپیروز، هپاتایتیس و پارو ویروس محافظت کنند. تنها نکته مهم در تزریق واکسن سگ، توجه به سن و البته نژاد اوست. اولین واکسن سگ باید در 6 یا 8 هفتگی تزریق شود. مرحله دوم واکسن سگ در 9 یا 11 هفتگی انجام می‌شود و مرحله سوم در 12 یا 16 هفتگی. پس از آن تا یک سال وقفه لازم است تا دور بعدی واکسیناسیون سگ شما شروع شود.

واکسن سگ - آویژه پت

واکسن ضد کنه سگ

واکسن ضد کنه سگ

واکسنِ سگ‌ آنها را در برابر گزش کنه و بیماری‌های منتقله از کنه بسیار مصون خواهد کرد. واکسن‌ها مناسبی برای بسیاری از بیماری‌های قابل انتقال از کنه‌ها که سگ‌ها می‌توانند به آن مبتلا شوند، در دسترس است و سگ‌ها را از آوردن کنه‌ها به خانه‌تان باز می‌دارند. به این دلایل، مهم است که از یک محصول پیشگیری کننده از کنه برای سگ خود استفاده کنید.تشخیص گزش کنه در سگ‌ها ممکن است سخت باشد. علائم بیماری منتقل شده از کنه ممکن است به مدت 7 تا 21 روز یا بیشتر پس از گزش کنه ظاهر نشود، بنابراین اگر شک دارید که حیوان خانگی شما توسط کنه گزیده شده است، مراقب تغییرات در رفتار یا اشتهای سگ خود باشید. خوب است که قبل تزریق واکسنِ سگ برای کاهش بیشتر احتمال اینکه نیش کنه باعث بیمار شدن سگ شما شود:

 • حیوانات خانگی خود را هر روز از نظر کنه بررسی کنید، به خصوص پس از گذراندن وقت در فضای باز.
 • اگر در حیوان خانگی خود کنه پیدا کردید، فورا آن را بردارید.
 • زیستگاه کنه‌ها را در حیاط خود پاک‌سازی کنید.

واکسن سگ-avizhehpet.ir

محل تزریق واکسن سگ

محل تزریق واکسن سگ

در همین راستا کلنیک‌ های دامپزشکی و بیمارستان‌ های حیوانات مراکز اصلی ارائه خدمات مربوطه به تزریق واکسن سگ هستند و خوشبختانه امروزه کلینیک های زیادی در شهرها به چشم می خورد. این مراکز به حفظ سلامت حیوان خانگی‌ و اعضای خانواده‌ و دیگر شهروندان کمک می کنند.

نکته ای که لازم است در نظر داشته باشید این است که کلینک های حیوانات رشد چشم گیری دارند و شما حتما در انتخاب آنها دقت لازم را به عمل آورید.

واکسن هاری سگ

واکسن سگ-avizhehpet.ir

واکسن  هاری سگ

هاری بیماری ترسناکی است که از طریق گاز گرفتن حیوان ها منتقل می شود. در حالی که هیچ درمانی برای هاری موجود نیست، واکسن هاری به محافظت از گربه ها و سگ ها کمک می کند. حتی سگ‌های داخل خانه نیز لازم است واکسینه شوند، زیرا هرگز نمی‌دانید که چه زمانی ممکن است فرار کند یا به حیات وحش برگردد.  وقتی حیوانات خانگی خود را برای هاری واکسینه می کنید، شما در حال محافظت از آنها هستید. الزامات واکسیناسیون شهری بسته به شیوع هاری در منطقه شما متفاوت است. با دامپزشک خود مشورت کنید تا ببینید در منطقه شما چه چیزی لازم است.

واکسن هاری باید توسط دامپزشک مجاز در 12 هفتگی یا بعد از آن باشد. 28 روز طول می کشد که واکسن هاری به طور کامل ایمن سازی و از سگ شما محافظت کند.

آیا برای واکسینه کردن سگم دیر شده است؟

برای واکسن دیر نیست. یک قرار ملاقات با دامپزشک خود تعیین کنید. حداقل سگ شما باید یک واکسن هاری و یک واکسن ترکیبی دیستمپر/پاروویروس دریافت کند. او ممکن است 4 هفته پس از واکسن های اولیه نیاز به تقویت کننده داشته باشد.

واکسن سه گانه سگ

واکسن سه گانه سگ

واکسن سگ در محافظت از سگ شما در برابر بیماری های خطرناک و بالقوه کُشنده مانند پاروویروس، هپاتیت سگ و عفونت دستگاه تنفسی نقش مهمی بازی می کند.واکسن سه گانه سگ ، سیستم ایمنی بدن آنها را در معرض ویروس یا باکتری قرار می دهد و به سیستم آنها، شناسایی و حمله به آن را آموزش می دهد. این بدان معناست که اگر در آینده با آن مواجه شوند، سیستم ایمنی سگ شما قادر خواهد بود با موفقیت با آن مبارزه کند و آنها را ایمن و سالم نگه دارد.

واکسن سگ-avizhehpet.ir

واکسن پاروویروس

واکسن پاروویروس

پاروویروس سگ، ویروسی بسیار مسری است که ممکن است همه سگ ها را درگیر سازد، اما سگ ها و توله‎های واکسینه نشده کمتر از چهار ماه بیشتر در معرض خطر هستند. ویروس پاروو بر دستگاه گوارش سگ‌ها تاثیر می‌گذارد و از طریق تماس مستقیم سگ با سگ و تماس با مدفوع، محیط‌ها یا افراد آلوده منتقل می‌شود. این ویروس همچنین سطوح لانه‌ها، کاسه‌های آب و غذا، قلاده‌ها و افسارها و دست‌ها و لباس‌های افرادی را که با سگ‌های آلوده کار می‌کنند را آلوده می سازد.در برابر گرما، سرما، رطوبت و خشک شدن مقاوم است و قادر است برای مدت طولانی در محیط زنده بماند. حتی مقدار کمی مدفوع از سگی آلوده ممکن است حاوی ویروس باشد و سگ های دیگری را که وارد محیط آلوده می شوند آلوده کند. ویروس به راحتی از جایی به مکان دیگر روی مو یا پای سگ یا از طریق قفس، کفش یا سایر اشیای آلوده منتقل می شود.توله سگ ها لازم است که یک دوز از واکسن پاروویروس سگ را بین سن 14 الی 16 هفتگی دریافت کنند، صرف نظر از اینکه قبلا چند دوز دریافت کرده اند تا محافظت کافی داشته باشند.

واکسن سگ-avizhehpet.ir

واکسن پنجگانه سگ

واکسن پنجگانه سگ

دلیل نامگذاری واکسن پنجگانه برای سگ ها به این معنی است که بدن سگ در برابر این بیماری ها محافظت می شود. واکسن پنجگانه سگ شامل محافظت در برابر ویروس دیستمپر(هاری) سگ، آدنوویروس، هپاتیت، عفونت دستگاه تنفسی و پاروویروس است. این بیماری ها همگی توسط ویروس هایی ایجاد می شوند که هیچ درمان شناخته شده ای ندارند، بنابراین واکسیناسیون راه اصلی برای محافظت از سگ ها است. این بیماری ها همچنین بسیار مسری هستند و سگ ها در هر سنی در معرض خطر ابتلا هستند.

واکسن سگ از چه سنی شروع می شود؟

واکسن سگ از چه سنی شروع می شود؟

واکسن سگ لازم است در مرحله اول در شش الی هشت هفتگی دریافت شود. در سال اول زندگی، توله سگ ها نیاز است که بارها به دامپزشک برده شوند و برای بیماری های عفونی بالقوه کُشنده و در عین حال قابل پیشگیری واکسینه شوند. بدترین آنها هاری و پاروُ  است. زمان و فاصله بین واکسیناسیون های تقویت کننده برای اطمینان از محافظت از توله سگ شما بسیار مهم است، زیرا آنتی بادی‎های مادر آنها ممکن است در توانایی واکسیناسیون برای ایجاد پاسخ ایمنی توله سگ شما اختلال ایجاد کنند. بنابراین، توله سگ ها به یک سری واکسیناسیون نیاز دارند که سیستم ایمنی آنها را بالا ببرد. دامپزشک شما قادر است تعیین کند که کدام واکسن تزریق شود و موعد واکسن بعدی را مقرر سازد. سپس دامپزشک شما برنامه ای را بسته به سبک زندگی شما برای توله سگ خود و خطر ابتلا به برخی بیماری ها بر اساس محل زندگی یا سفر توصیه می کند.

بیشتر واکسن ها هر 2 الی 4 هفته یکبار تزریق می شوند تا زمانی که انتظار می رود محافظت واقعی حاصل شود. بسته به سن توله سگ شما، ممکن است نیاز به 3 الی 4 واکسیناسیون برای سری هاری و Parvo  باشد تا زمانی که توله سگ شما به 16 الی 20 هفتگی برسد. اگر سگ شما بیش از 16 هفته سن دارد و تزریقات او به روز نیست، دامپزشک شما ممکن است یک سری مختصرتر را توصیه کند.

توله سگ ها معمولا دو بار در هفته هشتم برای دیستمپر، پاراآنفلوآنزا و سرخک، در هفته 10 الی 12 برای هپاتیت، آدنوویروس، پاراآنفلوآنزا و پاروویروس و در هفته 12 الی 24 برای هاری واکسینه می شوند. آنها تا دو هفته پس از تزریق 10 تا 12 هفته ای از اولین مجموعه بیماری های ذکر شده شامل دریافت محافظت کامل نمی شوند. تقویت‌کننده‌های سالانه توصیه می‌شود که ایمنی سگ شما را در طول زندگی بزرگسالی افزایش دهد. اگرچه بحث‌های زیادی درباره ضروری بودن تقویت‌کننده‌ها وجود دارد.

واکسن تقویتی سگ

واکسن تقویتی سگ

آیا واکسن تقویت کننده برای سگ ها ضروری است؟ واکسیناسیون اولیه برای جلوگیری از بیماری های کُشنده توله سگ ضروری است. با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که همه واکسن ها نیاز به تقویت کننده سالانه ندارند. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسیناسیون تقویتی سالانه برای اکثر سگ ها مفید است وجود ندارد. تحقیقات منتشر شده به طور قطعی نشان می دهد که خودداری از برخی تقویت کننده ها ممکن است سگ شما را در معرض خطر قرار دهد. برای تعیین اینکه آیا تقویت کننده ها برای سگ شما ضروری است، آزمایش خون برای اندازه گیری مقدار آنتی بادی ها توصیه می شود. متاسفانه، این آزمایش ها اغلب گران تر از واکسیناسیون مجدد هستند. همچنین ممکن است برای سگ شما استرس زا باشند. علاوه بر این، اگر سگ شما در معرض یک نوع بیماری خطرناک قرار گیرد، آنتی بادی بالای سِرم ممکن است محافظت از بیماری را تضمین نکند.

سگ من واقعاً به چه واکسن هایی نیاز دارد؟

برای سگ ها: واکسن های پاروویروس سگ، دیستمپر، هپاتیت سگ و هاری واکسن های اصلی محسوب می شوند. بسته به خطر مواجهه سگ، واکسن های غیر هسته ای داده می شود. این واکسن‌ها شامل واکسن‌هایی علیه باکتری Bordetella bronchiseptica، Borrelia burgdorferi و Leptospira هستند.

واکسن بارداری سگ

واکسن بارداری سگ

آیا واکسن زدن به سگ های باردار جایز است؟ واکسیناسیون سگ های باردار همیشه ممنوع است، زیرا تزریق یک بیماری ضعیف به سگ باردار خطرات بزرگی برای توله های داخل رحمی دارد. بنابراین، تزریق واکسن به سگ باردار توصیه نمی شود. در برخی موارد بسیار نادر که مزایای بالقوه بیشتر از خطرات آن است، مانند پناهگاه‌ها، واکسن‌ها به طور حتم تجویز می شوند. به عنوان یک قاعده، هرگز نباید سگ باردار خود را با واکسن “زنده” یا “فعال” واکسینه کنید.

زیرا این واکسن‎ها در هیچ مرحله ای از بارداری بی خطر نیستند. اگرچه واریته بیماری یا ویروسی که در یک واکسن زنده استفاده می‌شود ضعیف است، اما همچنان پتانسیل ایجاد عوارض زمینه‌ای در داخل رحم را دارد و ممکن است باعث سقط جنین خود به خودی شود. ممکن است شرایط استثنایی وجود داشته باشد که خطر ابتلای سگ شما به یک بیماری یا ویروس و انتقال آن به بستر، بسیار بیشتر و خطرناک‌تر از خود واکسن باشد.

واکسن سگ-avizhehpet.ir

با این حال، معمولا وقتی توله ای به دنیا می‌آید، تا 8 هفتگی از مصونیت مادرش برای برخی بیماری‌ها برخوردار است، پس از آن ایمنی از بین می‌رود. دامپزشک شما بهترین موقعیت را دارد که در صورت لزوم در این مورد به شما توصیه کند. کارشناسان پیشنهاد می کنند که همچنان می توانید سگ باردار خود را با واکسن های “کشته شده” یا “غیر فعال” واکسینه کنید. باکتری های موجود در آنها با استفاده از گرما یا مواد شیمیایی از بین می روند و بنابراین چنین پاسخ ایمنی قوی ای ایجاد نمی کنند. با این حال، واکسن بارداری سگ هنوز توصیه نمی شود زیرا توله های داخل رحمی بسیار ضعیف هستند. تزریق واکسن به سگ باردار باعث افزایش آنتی بادی می شود که به توله سگ او منتقل می شود. پس از آن، توله سگ ها ایمنی بیشتری دریافت می کنند. بسیاری تصور می کنند که این کار خوبی است.

واکسن سگ-avizhehpet.ir

بنابراین، توله‌هایی که در زمان واکسینه شدن مادرشان در داخل رحم هستند، تا زمانی که واکسن‌های 8 هفته‌ای آن‌ها شروع می‌شود، هنوز ایمنی قوی‌تری نسبت به معمول دارند. پس از آن اثربخشی واکسن‌ها را خنثی می‌سازد و سیستم ایمنی آنها را به خطر می‌اندازد. متاسفانه، تصمیم گیری درباره اینکه آیا سگ خود را در دوران بارداری واکسینه کنید یا خیر، ممکن است سخت باشد. اگر تصمیم دارید سگ خود را واکسینه نکنید، لازم است اطمینان حاصل کنید که محیط نزدیک او تا حد امکان تمیز است، بدون گزارشی از شیوع ویروس یا بیماری که ممکن است بر بستر او تاثیر بگذارد. او درجاتی از کمبود مواد مغذی را تجربه خواهد کرد، زیرا مقدار زیادی از انرژی و منابع او در پرورش توله هایش نقش دارد. استرسی که بارداری بر بدن سگ ماده وارد می کند توانایی او را برای مبارزه با باکتری های طبیعی موجود در محیط (مانند پاروویروس) نیز به خطر می اندازد، بنابراین او در خطر ابتلا به عفونت قرار دارد. همچنین اطمینان حاصل کنید که توله سگ های سگ واکسینه نشده در داخل خانه بمانند و تا زمانی که اولین و دومین مجموعه واکسیناسیون اولیه خود را انجام ندهند، با سگ های دیگر در ارتباط نباشند. خطر عفونت آنها نیز بالا است، زیرا آنها مصونیت مادر خود را در برابر برخی بیماری ها و ویروس ها به ارث نمی برند.

واکسن سگ برای جلوگیری از بیماری دیستمپر

واکسن سگ برای جلوگیری از بیماری دیستمپر

دیستمپر سگ یک ویروس بسیار خطرناک و کشنده است که تقریبا شبیه به بیماری سرخک در انسان می‌باشد. این ویروس بسیار مسری است و از طریق عطسه یا سرفه حیوان آلوده به سیستم تنفسی، گوارشی و عصبی سگ‎ها حمله می‎کند. این ویروس می‎تواند از طریق غذا و یا حتی کاسه آب نیز منتقل شود. واکسن دیستمپر می‎تواند از بروز و انتقال این بیماری در سگ‌ها تا حد زیادی بکاهد.

علائم اولیه این ویروس عبارت است از:

 • ترشحات مخاطی چشم و بینی
 • فقدان اشتها
 • سرفه کردن
 • پنومونی
 • تب
 • استفراغ
 • اسهال
 • تشنج
 • ضعف

سوالات متداول واکسن سگ

عوارض واکسن سگ چیست؟

 • تب
 • سستی
 • از دست دادن اشتها
 • تورم صورت یا پنجه و/یا کهیر
 • استفراغ
 • اسهال
 • درد یا تورم در اطراف محل تزریق
 • کلاپس، مشکل در تنفس و تشنج (شوک آنافیلاکتیک)

چه نوع واکسن هایی برای سگ استفاده میشود؟

 • پارو ویروس سگ
 • دیستمپر سگ
 • هپاتیت
 • هاری
 • بوردتلا
 • آنفولانزای سگ
 • لپتوسپیروز
 • واکسن لایم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک‌های دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینیک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما

مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ 744 ط دوم
همه روزه از ساعت 7-19

اشتراک خبرنامه