مقالاتواکسن گربه

۱۴۰۰-۰۸-۰۵0
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/07/cat-vaccine-drsoltani_petclinic.ir4_-1.jpg
واکسن گربه مهم‌ترین عامل حفظ سلامتی در گربه‌هاست. امروزه نگهداری حیوان خانگی بیشتر باب شده است همچنین علم پزشکی هم بسیار پیشرفت کرده و کمک شایانی به افرادی که حیوان خانگی دارند کرده است. واکسن گربه، هم از بیماری‌های شایع در آنها جلوگیری می‌کند و هم شما و خانواده‌تان را از بیماری‌های مشترک بین گربه و انسان محفوظ نگه می‌دارد.
واکسن گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

ضرورت واکسن گربه و فواید آن 

زمانی که بچه گربه به دنیا می‌آید اگر از شیر مادرش تغذیه شود تا ۷ هفته در برابر انواع بیماری‌ها مقاوم است چون در شیر مادرش آنتی‌بادی‌های موردنیازش موجود است. این آنتی‌بادی‌ها بعد از هفت هفته بی‌اثر می‌شوند و باید واکسن گربه تزریق شود. شما به‌عنوان سرپرست یک گربه قطعاً دوست ندارید بیماری و زجر کشیدن یا مرگ آن را شاهد باشید متأسفانه بیشتر بیماری‌ها در حیوانات درمان قطعی ندارند. خبر خوب این است که با کمک واکسن گربه، می‌توان از بیشتر آنها جلوگیری کرد. واکسیناسیون منظم یک بچه گربه می‌تواند جان و سلامتی گربه و صاحبش را حفظ کند. اگر گربه شما بالغ است و یا نمی‌دانید که واکسن زده یا نه، نگران نباشید با مراجعه به دامپزشکی می‌توانید واکسیناسیون گربه‌تان را انجام دهید. همکاران ما در کلینیک آویژه آماده پاسخ‌گویی و مشاوره در زمینه واکسن گربه و بیماری‌های حیوانات خانگی شما هستند.

واکسن گربه در دوز مشخصی تزریق می‌شود و مانند واکسن در انسان‌ها عمل می‌کند. واکسن‌ها میکروب یا ویروس ضعیف شده یا کشته شده هستند که میزان معینی از آن وارد بدن گربه می‌شود و شروع به ساخت آنتی‌بادی می‌کند و چنانچه در برابر آن بیماری قرار بگیرد بدنش مقاوم خواهد بود یا مبتلا نمی‌شود یا اگر هم دچار آن بیماری شود حالت حاد و کشنده آن را نمی‌گیرد. نوع واکسن گربه به‌وسیله دامپزشک بر اساس سن و بیماری رایج در آن مکان تعیین می‌شود.

واکسن‌های گربه به دو بخش تقسیم می‌شوند، اول واکسن‌های هسته یا ضروری و واکسن‌های غیرضروری. واکسن گربه هسته، آنهایی هستند که فارغ از سن، نژاد و محل زندگی به آنها تزریق می‌شود و واکسن‌های غیرضروری آنهایی که با تشخیص دامپزشک و بیماری‌های رایج آن منطقه تجویز می‌شوند.
واکسن گربه گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

واکسن‌های هسته یا ضروری در گربه‌ها

واکسن‌های ضروری بدین سبب با این نام خوانده می‌شوند که در صورت تزریق نکردن به گربه‌ها، آنها دچار بیماری‌های کشنده و خطرناکی می‌شوند. در زیر به نام این واکسن‌ها و بیماری مربوط به آن اشاره خواهیم کرد. واکسن‌های ضروری برای پیشگیری از چهار بیماری ویروسی هستند. واکسن گربه هسته شامل چهار واکسن زیر است:

  • پانلوکوپنی (Feline Panleukopenia)
  •  هرپس (Feline Herpes)
  • کلسی (Feline Calici)
  • هاری (Rabies)

بیماری پانلوکوپنی یا پاروا ویروس در گربه

این بیماری ویروسی بسیار واگیردار و خطرناک است. چنانچه واکسن گربه پانلوکوپنی تزریق نشده باشد در ۹۰ درصد مواقع گربه تلف می‌شود. این بیماری باعث کاهش گلبول‌های سفید خون می‌شود بدین منظور نام این بیماری را پانلوکوپنی (کاهش گلبول سفید) گذاشته‌اند. این ویروس به سیستم گوارش و سلول‌های عصبی حمله‌ور می‌شود. با علائمی مثل بی‌حالی و کم‌اشتهایی و تب شروع می‌شود و در صورت وخیم شدن با استفراغ و اسهال خونی خود را نشان می‌دهد و ظرف چند روز از بی‌آبی و عفونت گربه جان می‌دهد. این بیماری بیشتر در بچه‌گربه‌ها دیده می‌شود و با تزریق واکسن گربه پانلوکوپنی با نام اختصاری  FPV می‌توان تا حد زیادی از این بیماری پیشگیری کرد و یا در صورت مبتلا شدن، گربه حالت حاد و وخیم آن را نخواهد گرفت.

پاروا ویروس در توله‌سگ‌ها هم بسیار شایع و کشنده است و این‌طور به نظر می‌آید پانلوکوپنی از گربه‌ها به سگ‌ها انتقال‌داده‌شده و سگ‌ها نیز می‌توانند پاروا ویروس را به‌صورت پانلوکوپنی به گربه‌ها منتقل کنند. با تزریق واکسن گربه پانلوکوپنی، هم گربه خود و هم اگر گربه یا سگ دیگری دارید در برابر این بیماری محفوظ نگهدارید.

بیماری هرپس در گربه‌ها و راه پیشگیری آن

هرپس یک بیماری تنفسی در گربه‌سانان است که سرعت انتقال و سرایتش به دیگر گربه‌ها بسیار بالا است. بهترین و مطمئن‌ترین راه درمان این بیماری، پیشگیری است. متأسفانه همان‌طور که گفته شد درمان قطعی برای ویروس هرپس وجود ندارد و تنها با واکسن گربه هرپس می‌توانید جان گربه‌تان را نجات دهید. این ویروس به سیستم تنفسی و ریه‌ها هجوم می‌آورد و ریه‌ها را درگیر می‌کند. چیزی شبیه آنفولانزاست و علایمی چون التهاب چشم و پلک، تب، عطسه و ترشحات بینی را به همراه دارد. ویروس هرپس از طریق وسایل گربه بیمار و بدنش و همچنین ترشحات دهان و بینی قابل انتقال است. این ویروس ۱ الی ۲ روز می‌تواند در بیرون از بدن گربه زنده بماند. گربه‌ها در همه سنین می‌توانند درگیر این بیماری شوند اما بیشتر بچه‌گربه‌ها می‌گیرند و اگر واکسن گربه هرپس با نام اختصاری FHV را نزده باشند خواهند مرد..

بیماری کلسی ویروس و علائم آن

این بیماری شبیه بیماری هرپس یک بیماری تنفسی است و علائمی شبیه به ویروس هرپس را دارد. علامت‌هایی مثل بی‌حالی، آبریزش بینی و چشم و ایجاد زخم‌هایی در کام، دور لب‌ها و بینی و حتی پنجه‌ها در بیماری کلسی دیده می‌شود و در نهایت منجر به مرگ گربه می‌شود. واکسن گربه کلسی تنها راه جلوگیری از این بیماری خطرناک است.

واکسن گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

بیماری هاری و خطرات آن در گربه و انسان

هاری بیماری واگیردار و خطرناکی است که در همه پستانداران دیده می‌شود. هاری بیماری مشترک بین انسان و گربه است. از طریق گازگرفتن و از بزاق دهان گربه و سگ به انسان منتقل می‌شود. بیشتر اوقات مردم فکر می‌کنند هاری مختص سگ‌سانان است درحالی‌که گربه‌هایی که واکسن گربه هاری را نزده باشند مبتلا به این بیماری مرگبار می‌شوند. همان‌طور که گفته شد ویروس هاری از بزاق دهان حیوان آلوده منتقل می‌شود درست که است که گربه‌ها زیاد به گازگرفتن تمایلی ندارند اما آنها مرتب پنجه‌های خود را لیس می‌زنند و با پنجه کشیدن و زخم کردن می‌توانند ناقل این بیماری به انسان باشند؛ بنابراین واکسن گربه خود را به‌موقع تزریق کنید زیراکه سلامت خودتان هم در گرو این واکسن است.

واکسن‌های فرعی یا غیرضروری برای گربه

همان‌طور که در ابتدای این مقاله گفته شد واکسن گربه دو نوع اصلی و فرعی دارد. نوع اصلی را به طور کامل توضیح دادیم و حالا قصد داریم واکسن گربه فرعی را معرفی کنیم. واکسن‌های غیرضروری شامل واکسن لوسمی، واکسن بوردتلا، ایدز در گربه‌ها و واکسن کزاز می‌باشد.

بیماری لوسمی یا FELV

لوسمی یک بیماری خونی شبیه سرطان خون است که به گلبول‌های سفید و قرمز حمله می‌کند. این بیماری در گربه‌ها شایع است و با تزریق واکسن گربه FELV می‌توان تا حد زیادی از ابتلای گربه‌تان به این بیماری جلوگیری کنید. معمولاً این واکسن در دو دوز به فاصله سه تا چهار هفته به بچه‌گربه‌ها تزریق می‌شود.

واکسن FIV یا ایدز در گربه‌ها

این بیماری در بیشتر در گربه‌هایی دیده می‌شود که با گربه‌های دیگر و خیابانی در ارتباط هستند و از طریق جفت‌گیری با گربه‌های بیمار دچار ایدز می‌شوند. چون این بیماری به‌راحتی منتقل نمی‌شود و درصد کمی از گربه‌ها مبتلا می‌شوند واکسن گربه FIV جز واکسن‌های غیرضروری محسوب می‌شود. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که این بیماری زیاد مشاهده می‌شود پیشنهاد می‌کنیم این واکسن را به گربه خود تزریق کنید.

بیماری بوردتلا یا سیاه‌سرفه

بوردتلا یک بیماری باکتریایی است که علائمی مانند تب، سرفه و تنفس صدادار را دارد. تزریق واکسن گربه بوردتلا بهترین را نجات گربه‌ها از این بیماری است. این بیماری بیشتر در بچه‌گربه‌ها دیده می‌شود.

واکسن کزاز برای گربه‌ها

کزاز هم یک بیماری باکتریایی است که به‌ندرت در گربه‌ها و سگ‌ها دیده می‌شود. این باکتری از طریق زخم وارد بدن گربه می‌شود و آن را مبتلا می‌کند. چون به‌ندرت این اتفاق می‌افتد با دامپزشک گربه‌تان برای تزریق کردن یا نکردن این واکسن گربه مشورت کنید.

واکسن‌های سه‌گانه یا تری کت

واکسن گربه سه‌گانه یا تری کت همان‌طور که از نامش پیدا است ترکیب سه واکسن ضروری پانلوکوپنی، هرپس و کلسی است که به‌اختصار FVRCP نامیده می‌شوند.

جدول واکسیناسیون بچه گربه

این جدول یک جدول پیشنهادی است و دامپزشک بر اساس سن و محیط زندگی ممکن است تغییراتی در زمان و نوع واکسن گربه ایجاد کند.

یادآوری: واکسن گربه سه‌گانه شامل هرپس، کلسی و پانلوکوپنی است.

سن بچه گربه واکسن ضروری واکسن غیرضروری
۸ هفتگی سه‌گانه لوسمی
۱۲ هفتگی سه‌گانه لوسمی
۱۶ هفتگی سه‌گانه + هاری لوسمی
یک سال بعد از سری اولیه سه‌گانه + هاری
واکسن سالانه هاری لوسمی + سیاه‌سرفه

عوارض تزریق واکسن به گربه‌ها

بعد از تزریق واکسن گربه شما ممکن است دچار بی‌حالی و تب خفیف و یا قرمزی جای تزریق شود. این علایم خفیف بعد چند ساعت تا چند روز بهبود می‌یابند. گاهی این علایم شدید و خطرناک می‌شود. گاهی گربه ممکن است به واکسن آلرژی داشته باشد و دچار شک شود. سعی کنید بعد از تزریق واکسن به گربه‌تان بیست دقیقه در کلینیک دامپزشکی بمانید تا اگر دچار آلرژی به واکسن شد، دامپزشک بتواند او را احیا کند.

سخن پایانی

درباره بیماری‌های گربه صحبت کردیم و همان‌طور که متوجه شدید بهترین راه حفظ سلامتی حیوان خانگی‌تان تزریق به‌موقع واکسن گربه است. درست است که تزریق واکسن یکسری عوارضی مانند بی‌حالی، تب و در موارد نادر شک و مرگ گربه را به همراه دارد اما در کل فواید آن بسیار بیشتر از عوارض آن است. واکسن گربه نه‌تنها برای گربه‌تان بلکه برای حفظ سلامتی شما و خانواده‌تان ضروری است.

برای داشتن یک برنامه منظم واکسیناسیون با مراجعه به کلینیک آویژه (دکتر سلطانی) می‌توانید برای گربه خود شناسنامه تهیه کنید. کلینیک آویژه (دکتر سلطانی) علاوه برداشتن کادر مجرب و وظیفه‌شناس، جز مجهزترین و باسابقه‌ترین کلینیک‌های دامپزشکی در تهران است. زمانی که گربه‌ای را به خانه می‌آورید بهتر است از همان ابتدا دامپزشکی را انتخاب کنید و به‌صورت منظم برای چک آپ و تزریق به‌موقع واکسن‌ها به او مراجعه کنید. در کلینیک آویژه (دکتر سلطانی) علاوه بر تزریق واکسن، خدماتی نظیر درمان، جراحی، اصلاح و شستشو و حتی دندانپزشکی حیوانات ارائه می‌شود. امکان خرید آنلاین از فروشگاه مجهز پت‌شاپ در کلینیک آویژه وجود دارد و شما می‌توانید بدون مراجعه حضوری وسایل موردنیاز حیوان خانگی‌تان را تهیه کنید.

واکسن‌های گربه به چند بخش تقسیم می‌شوند؟

واکسن‌های گربه به دو بخش تقسیم می‌شوند، اول واکسن‌های هسته یا ضروری و واکسن‌های غیرضروری. واکسن گربه هسته، آنهایی هستند که فارغ از سن، نژاد و محل زندگی به آنها تزریق می‌شود و واکسن‌های غیرضروری آنهایی که با تشخیص دامپزشک و بیماری‌های رایج آن منطقه تجویز می‌شوند.

بیماری پانلوکوپنی یا پاروا ویروس در گربه چیست؟

این بیماری ویروسی بسیار واگیردار و خطرناک است. چنانچه واکسن گربه پانلوکوپنی تزریق نشده باشد در ۹۰ درصد مواقع گربه تلف می‌شود. این بیماری باعث کاهش گلبول‌های سفید خون می‌شود بدین منظور نام این بیماری را پانلوکوپنی (کاهش گلبول سفید) گذاشته‌اند. این ویروس به سیستم گوارش و سلول‌های عصبی حمله‌ور می‌شود. با علائمی مثل بی‌حالی و کم‌اشتهایی و تب شروع می‌شود و در صورت وخیم شدن با استفراغ و اسهال خونی خود را نشان می‌دهد.

بیماری بوردتلا یا سیاه‌سرفه چیست؟

بوردتلا یک بیماری باکتریایی است که علائمی مانند تب، سرفه و تنفس صدادار را دارد. تزریق واکسن گربه بوردتلا بهترین را نجات گربه‌ها از این بیماری است. این بیماری بیشتر در بچه‌گربه‌ها دیده می‌شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینبک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما
مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ ۷۴۴ ط دوم
۰۲۱۲۶۳۲۰۴۵۵
همه روزه از ساعت ۷-۱۹
اشتراک خبرنامه