مقالاتواکسن سگ

۱۴۰۰-۰۸-۰۵0
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/08/dog-vaccine-www.avizhehpet.ir4_.jpg

واکسن سگ اولین دغدغه کسانی است که به‌تازگی سگی را به‌عنوان حیوان خانگی انتخاب کرده‌اند. نگهداری سگ مانند هر حیوان خانگی دیگر نیاز به یکسری آموزش و اطلاعات دارد که به کمک آن بتوانید در درجه اول سلامت خود و خانواده‌تان، سپس سلامتی و آسایش سگتان را حفظ کنید. واکسیناسیون منظم یکی از کارهایی است که کمک می‌کند بتوانید سگ خود را در برابر عفونت‌ها و ویروس‌ها ایمن نگهدارید همچنین سلامت خود را در مقابل بیماری‌های مشترک بین انسان و سگ حفظ کنید. در این مقاله هرآنچه که نیاز است در مورد واکسن سگ بدانید را گردآوری کرده‌ایم تا بتوانید به پاسخ سؤالاتی که در ذهن دارید دست پیدا کنید.


برای خواندن مطالب درمورد عقیم سازی سگ
میتوانید:

واکسن سگ-کتر سلطانی پت کلینیک

زمانی که سرپرستی سگی را قبول را می‌کنید مانند یکی از اعضای خانواده می‌شود که هم روابط عاطفی عمیق با شما برقرار می‌کند و بیماری و مرگ آن برایتان خاطره‌ای ناگوار و سخت خواهد بود و هم شما مسئول سلامتی آن هستید بنابراین بهتر است واکسن سگ خود را به طور منظم تزریق کنید.

واکسن سگ‌ها شامل دو گروه واکسن‌های اصلی و اختیاری است. واکسن‌های اصلی آنهایی هستند که باید به همه سگ‌ها فارغ از سابقه بیماری، نژاد، نوع تغذیه و محل زندگی تزریق شود. نوع اختیاری آن بستگی به موارد ذکر شده مثل سابقه پزشکی دارد و نیازی نیست برای همه سگ‌ها تزریق شود./

واکسیناسیون سگ و ضرورت آن

توله‌سگ‌ها در زمان تولد آنتی‌بادی موردنیازشان را از شیر مادرشان به دست می‌آورند اما این آنتی‌بادی‌ها بعد از مدتی اثرشان کم می‌شود و با تزریق واکسن در زمان‌بندی مناسب می‌توانید سگ خود را در برابر بیماری مصون نگه دارید. زمان تزریق واکسن به توله‌سگ‌ها بسیار مهم است چنانچه واکسن سگ را زودتر از زمان مناسب آن بزنید بی‌فایده است و اگر دیرتر اقدام کنید ریسک ابتلای سگتان به بیماری را بالا می‌برید.

مکانیزم عملکرد واکسن سگ‌ها دقیقاً مانند واکسن انسانهاست. میکروب یا ویروس ضعیف شده را وارد بدن سگ می‌کنند و بدن آنها شروع به ساخت آنتی‌ژن متناسب با آن واکسن می‌کند. برخی بیماری‌ها در سگ‌ها بسیار مسری و کشنده است حتی از طریق مدفوع و قرارگرفتن در کنار یک سگ بیمار به‌راحتی منتقل می‌شوند پس با واکسیناسیون منظم می‌توانید خطر بیماری را کاهش دهید.

واکسن‌های ضروری و اصلی در سگ‌ها

در این قسمت قصد داریم پنج مورد اصلی واکسن سگ را معرفی کنیم و در ادامه به توضیح بیماری‌های شایع در سگ‌ها که به‌موجب آنها باید این پنج واکسن را به سگتان بزنید، می‌پردازیم. این پنج واکسن عبارت‌اند از:

پارو ویروس (Parvovirus)

هاری (Rabies)

هپاتیت عفونی (Hepatitis)

دیستمپر (Distemper)

پارا آنفولانزا (Influenza)

بیماری پاروا و راه پیشگیری از آن

پاروا ویروس یک بیماری عفونی و بسیار واگیردار است که به روده‌های سگ حمله می‌کند و تا ۹۰ درصد کسانی که واکسن سگ پارو ویروس را به سگشان تزریق نکرده‌اند متأسفانه شاهد مرگ حیوان خود هستند.

بیماری پاروا همان‌طور که گفته شد بسیار واگیردار و مقاوم است و از طریق مدفوع، استفراغ یا بدن سگ آلوده منتقل می‌شود. این بیماری بیشتر در سگ‌های جوان شیوع دارد و ویروس مقاوم پاروا با چسبیدن به اشیایی مثل ظرف غذا، کف کفش و زمین به‌راحتی از سگ بیمار به دیگر سگ‌ها منتقل می‌شود. علایم این بیماری بی‌حالی و بی‌اشتهایی است و زمانی که شدت می‌گیرد اسهال خونی و استفراغ و تب به دنبال دارد. بعضی از نژادها مانند ژرمن شپرد، هاسکی، روتوایلر و دوبرمن بیشتر دچار پاروا ویروس می‌شوند. در صورت مشاهده بی‌حالی و بی‌اشتهایی در سگتان سریع آن را به دامپزشکی ببرید. در آنجا به‌وسیله کیت‌های مخصوص، بیماری را تشخیص می‌دهند. چنانچه سگ دیگری در خانه دارید او را از محل‌هایی که سگ بیمار رفت‌وآمد داشته دور نگهدارید.

خوشبختانه با تزریق واکسن سگ پارو ویروس به میزان زیادی می‌توان از ابتلا شدن سگ عزیزتان به پاروا پیشگیری کنید. پارو ویروس باید در سه نوبت به توله‌سگ‌ها تزریق شود. دوز اول این واکسن باید در ۸ هفتگی، دوز دوم در ۱۲ هفتگی و سومین دوز در ۱۶ هفتگی تزریق می‌شود. بعد از آن سالی یکبار واکسیناسیون باید انجام شود. واکسن سگ پارو ویروس مانند همه واکسن‌ها ایمنی ۱۰۰ درصد ایجاد نمی‌کند بنابراین بهتر است سگ خود را تا پایان ۱۶ هفتگی از خانه بیرون نبرید مخصوصاً در فصل بهار و تابستان که شیوع این بیماری بیشتر است. لازم به ذکر است که این بیماری به انسان منتقل نمی‌شود و خطری برای شما ندارد.

بیماری هاری و راه‌های انتقال

هاری نوعی بیماری ویروسی است که تقریباً در همه پستانداران قابل انتقال است، سگ‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ویروس هاری یک بیماری مشترک بین انسان و سگ‌هاست و در ۹۹ درصد موارد انسان‌ها از طریق گاز گرفته شدن توسط سگ‌ها به این بیماری مبتلا می‌شوند. هاری در سگ‌ها درمان ندارد، اما از طریق واکسن سگ هاری می‌توانید هم خودتان و هم سگتان را در مقابل این بیماری حفظ کنید. ویروس هاری، مغز و اعصاب نخاعی را مورد حمله قرار می‌دهد و در سگ‌ها به دو صورت هاری خشمگین و هاری ساکت (فلج) خود را نشان می‌دهد. این ویروس از طریق بزاق دهان حیوان مبتلا به هاری با گازگرفتن یا لیسیدن یک زخم باز وارد بدن سگ یا انسان می‌شود. معمولاً بعد از دوهفته آثار این بیماری در سگ‌ها خود را نشان می‌دهد. اگر از نوع هاری خشمگین باشد سگ پرخاشگر می‌شود و میل به حمله و گازگرفتن دارد و خاک و سنگ و چیزهای غیرمعمول می‌خورد و بعد از مدتی فلج می‌شود و در نهایت می‌میرد. در نوع هاری ساکت سریع شروع به فلج شدن می‌کند و بلع خود را از دست می‌دهد و سپس جان می‌دهد.

بهترین راه برای پیشگیری از هاری تزریق واکسن سگ است که اولین دوز آن در ۴ ماهگی و دوز بعدی را یک سال بعد باید دریافت کند.

بیماری هپاتیت عفونی (آدنوویروس)

هپاتیت یا آدنوویروس، یک بیماری عفونی است که به کبد سگ حمله می‌کند و باعث خونریزی و مرگ سگ می‌شود. مانند دیگر بیماری‌ها قطعاً پیشگیری با واکسن سگ می‌تواند از مرگ آنها جلوگیری کند. علایم آدنوویروس یا همان هپاتیت تب، بی‌حالی و آبی شدن قرنیه چشم سگ است. این بیماری از طریق ادرار و مدفوع سگ بیمار قابل انتقال است. سگ‌هایی که واکسن هپاتیت را زده‌اند به‌ندرت دچار حالت حاد و مرگ می‌شوند. واکسن سگ آدنوویروس در سه مرحله انجام می‌شود، ۸ ،۱۲ و ۱۶ هفتگی و بعد از آن یک سال بعد از سومین دوز تکرار می‌شود.

آشنایی با بیماری دیستمپر

دیستمپر یک بیماری ویروسی بسیار کشنده است که از طریق هوا قابل انتقال است و قسمت‌های مختلف بدن سگ مانند سیستم گوارش، ریه‌ها و سیستم عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به دلیل خطرناک بودن این بیماری است که واکسن سگ دیستمپر جز واکسن‌های اصلی قرار داده شده است. این واکسن به همراه پارو ویروس و آدنوویروس در ۱۲،۸ و ۱۶ هفتگی تزریق می‌شود و یک سال بعد از آخرین دوز هم تکرار می‌شود.

بیماری پارا آنفولانزا در سگ‌ها

پارا آنفولانزا هم مثل چهار بیماری قبلی بسیار خطرناک و واگیردار در بین سگ‌ها است. پارا آنفولانزا یک‌جور آنفولانزا است که روی رگ‌های سگ تأثیر می‌گذارد و موجب سرفه‌های خونی می‌شود. با واکسن سگ پاراآنفولانزا می‌توانید سگتان را در مقابل این بیماری خطرناک بیمه کنید.

واکسن سگ-کتر سلطانی پت کلینیک
واکسن سگ-کتر سلطانی پت کلینیک

واکسن‌های چندگانه در سگ‌ها

واکسن سگ چندگانه به معنای ترکیبی از چند واکسن است به یکی از این واکسن‌ها به‌اختصار DHPP گفته می‌شوند و ترکیب واکسن‌های آدنوویروس، پارا آنفولانزا، پارو ویروس و دیستمپر است. این واکسن با نام واکسن چهارگانه نیز شناخته می‌شود. علاوه‌برآن واکسن های سه‌گانه (DHP)، پنج‌گانه (DHPPI)، شش‌گانه و هفت‌گانه نیز وجود دارد که بر اساس تشخیص دامپزشک و سن و نژاد سگ به آنها تزریق می‌شود. واکسن سگ بسته به چندگانه بودن آن قیمت متفاوتی دارد هر چه تعداد واکسن‌های ترکیبی بیشتر باشد به‌تبع گران‌تر خواهند بود.

واکسن‌های اختیاری سگ‌ها

شاید خیلی درست نباشد که بگوییم واکسن های اختیاری زیرا این نوع واکسن سگ، واکسن‌هایی هستند که باتوجه‌به شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی باید به سگ‌ها تزریق شوند. در واقع بهتر است به‌جای کلمه اختیاری بگوییم واکسن‌هایی که عمومی نیستند. این واکسن‌ها عبارت‌اند از: لپتوسپیروز (Leptospirosis)، کنل کاف (Kennel Cough)، لایم (Lyme) و بوردتلا (Bordetella).

جدول واکسیناسیون سگ

در اینجا برنامه پیشنهادی برای واکسیناسیون توله‌سگ‌ها را خواهیم آورد البته شایان‌ذکر است که برنامه واکسن سگ بر اساس نظر دامپزشک و شرایط محیطی و بیماری‌های شایع در آن منطقه قابل تغییر است.

یادآوری: DHPP علامت اختصاری واکسن های پارو ویروس، پارا آنفولانزا، آدنوویروس و دیستمپر است.

سن توله واکسن های ضروری واکسن‌های غیرضروری
۸ هفتگی DHPP بوردتلا
۱۲ هفتگی DHPP + لپتوسپیروز کرونا ویروس، بوردتلا، لایم، لپتوسپیروز
۱۶ هفتگی DHPP + لپتوسپیروز کرونا ویروس، بوردتلا، لایم، لپتوسپیروز
۲۴ هفتگی هاری
برنامه سالانه DHPP + لپتوسپیروز + هاری کرونا ویروس، لپتوسپیروز، لایم

 

قابل‌ذکر است که اگر به هر دلیلی نتوانستید طبق زمان‌بندی که از طرف دامپزشک اعلام می‌شود واکسن سگ خود را بزنید احتمال بیمار شدن در آن را زیاد می‌کنید؛ بنابراین در زدن واکسن‌های حیوان خانگی‌تان اهمال‌کاری نکنید.

واکسن سگ-کتر سلطانی پت کلینیک

مهم‌ترین عوارض بعد از واکسیناسیون سگ

عوارض واکسن سگ، بسته به‌اندازه و نژاد و سن سگ متفاوت است. این عوارض می‌تواند از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. معمولاً عوارض واکسن بعد از سه روز خوب می‌شوند اما چنانچه این عوارض بهتر نشد و هر روز بدتر شد باید سریع به دامپزشک مراجعه کنید. این عوارض شامل تب، بی‌حالی، کم‌اشتهایی، درد و ورم در محل تزریق و در مواقع نادری اسهال خفیف است. البته ممکن است سگ شما بعد از واکسن همه این علائم را نداشته باشد یا حتی هیچ‌کدام از آنها بعد از واکسن سگ مشاهده نکنید. بی‌حالی سگ رایج‌ترین عارضه بعد از واکسن است اما جای نگرانی نیست او به‌سرعت چابکی خود را به دست می‌آورد. بهتر است بعد از واکسیناسیون تا سه روز حالات و دمای بدن سگتان را چک کنید تا خطری او را تهدید نکند.

نکاتی برای قبل از واکسیناسیون سگ

قبل از تزریق واکسن سگ مطمئن شوید بیمار نیست و تب ندارد.

چند روز قبل از واکسن از برنامه خواب و استراحت سگتان مطلع شوید تا در صورت بی‌حال شدن بعد از واکسن متوجه این تغییر در او شوید.

حتماً یک شماره تماس ضروری از دامپزشک قبل از واکسن سگ دریافت کنید تا در صورت وخامت حال حیوان خانگی‌تان به دامپزشک دسترسی داشته باشید.

اگر ندانیم سگی واکسن زده یا خیر

چنانچه سگ ولگردی را پیدا کرده‌اید و می‌خواهید به خانه بیاورید یا سگی را خریداری کرده‌اید و نمی‌دانید واکسن سگ به او زده شده یا خیر، بهتر است ریسک نکنید. سریع او را به دامپزشکی ببرید و حداقل دو نوبت واکسن مخصوصاً هاری، البته باتوجه‌به سن سگ، تزریق کنید. البته دامپزشک با یک آزمایش خون می‌تواند آنتی‌بادی‌های موجود در خون سگ را شناسایی کند و بر اساس متوجه شود چه واکسن‌هایی زده یا اصلاً هیچ‌گونه واکسن سگ دریافت نکرده است.

آلرژی سگ به واکسن

ممکن است بعضی از سگ‌ها به بعضی واکسن‌ها آلرژی داشته باشند البته این حالت بسیار نادر و کم است. اگر تابه‌حال واکسن سگ برای حیوان خانگی‌تان نزدید و نمی‌دانید که آیا سگتان آلرژی دارد یا خیر، نگران نباشید. معمولاً دامپزشکان چند دقیقه بعد از تزریق واکسن سگ را نگه می‌دارند تا اگر به آن آلرژی دارد متوجه شوند و او را احیا کنند. گاهی پیش می‌آید چند ساعت بعد از تزریق، آلرژی در سگ خود را نشان دهد در این حالت باید سریع سگتان را به دامپزشکی ببرید تا با آنتی‌هیستامین یا روش‌های دیگر او را احیا کنند.

اگر سگتان به واکسنی آلرژی نشان داد حتماً نام آن واکسن را به‌خاطر بسپارید و در نوبت‌های بعدی واکسن به دامپزشک تذکر دهید. همچنین بین واکسن‌ها ۳ تا ۴ هفته وقفه بیندازید.

سخن پایانی

درباره بیماری‌های سگ‌ها صحبت کردیم و همان‌طور که متوجه شدید بهترین راه حفظ سلامتی حیوان خانگی‌تان تزریق به‌موقع واکسن سگ است. درست است که تزریق واکسن یکسری عوارضی مانند بی‌حالی، تب و در موارد نادر شک و مرگ سگ را به همراه دارد اما در کل فواید آن بسیار بیشتر از عوارض آن است. واکسن سگ نه‌تنها برای سگ بلکه برای حفظ سلامتی شما و خانواده‌تان ضروری است.

واکسن‌های ضروری و اصلی سگ‌ چیست؟

پارو ویروس (Parvovirus) ، هاری (Rabies) ، هپاتیت عفونی (Hepatitis) ، دیستمپر (Distemper) و پارا آنفولانزا (Influenza)

واکسن‌های اختیاری سگ‌ها کدامند؟

شاید خیلی درست نباشد که بگوییم واکسن های اختیاری زیرا این نوع واکسن سگ، واکسن‌هایی هستند که باتوجه‌به شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی باید به سگ‌ها تزریق شوند. در واقع بهتر است به‌جای کلمه اختیاری بگوییم واکسن‌هایی که عمومی نیستند. این واکسن‌ها عبارت‌اند از: لپتوسپیروز (Leptospirosis)، کنل کاف (Kennel Cough)، لایم (Lyme) و بوردتلا (Bordetella).

مهم‌ترین عوارض بعد از واکسیناسیون سگ چیست؟

عوارض واکسن سگ، بسته به‌اندازه و نژاد و سن سگ متفاوت است. این عوارض می‌تواند از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. معمولاً عوارض واکسن بعد از سه روز خوب می‌شوند اما چنانچه این عوارض بهتر نشد و هر روز بدتر شد باید سریع به دامپزشک مراجعه کنید. این عوارض شامل تب، بی‌حالی، کم‌اشتهایی، درد و ورم در محل تزریق و در مواقع نادری اسهال خفیف است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینبک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما
مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ ۷۴۴ ط دوم
۰۲۱۲۶۳۲۰۴۵۵
همه روزه از ساعت ۷-۱۹
اشتراک خبرنامه