مقالاتهزینه عقیم سازی گربه

۱۴۰۰-۰۸-۰۵0
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/07/The-cost-of-spaying-a-cat-drsoltani_petclinic.ir4_.jpg

هزینه عقیم سازی گربه جزو هزینه‌های نگهداری گربه می‌باشد و صاحب یک گربه باید برای هزینه عقیم‌سازی گربه خود آمادگی داشته باشد. در این مقاله قصد داریم درباره عقیم‌سازی گربه‌ها به طور کامل صحبت کنیم. این‌که چه زمانی باید گربه‌ها را عقیم کرد و از مزایا و معایب عقیم‌سازی خواهیم گفت.

گربه‌ها بسته به وزن و نر یا ماده بودن بین ۶ تا ۱۰ ماهگی به بلوغ می‌رسند. بله گربه‌ها بسیار زود به بلوغ می‌رسند و شما به‌عنوان صاحب آن باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید آن را عقیم کنید یا اجازه دهید روند و زندگی طبیعی‌اش را داشته باشد. اختلاف‌نظرهای زیادی برای عقیم‌سازی کردن یا نکردن حیوانات وجود دارد. در ادامه همه چیز درباره عقیم‌سازی را خواهیم گفت تا شما بتوانید هزینه عقیم‌سازی گربه‌تان را برآورد کنید که البته این هزینه فقط مادی نیست.

هزینه عقیم سازی گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

عقیم‌ سازی به چه معنایی است ؟

عقیم‌ سازی گربه یعنی بیرون آوردن قسمتی از بدن گربه که وظیفه باروری را در حیوان برعهده دارد. پروسه عقیم‌ سازی در گربه‌های نرو ماده با هم متفاوت است. در گربه‌های ماده معمولاً با خارج کردن رحم و تخمدان‌ها عقیم‌سازی صورت می‌گیرد اما در موارد معدودی دامپزشک تشخیص می‌دهد تنها تخمدان‌ها خارج شوند. عقیم‌سازی گربه نر هم با خارج کردن بیضه‌ها انجام می‌گیرد. عمل عقیم‌سازی در گربه‌های نر راحت‌تر از ماده‌ها است.

آیا هزینه عقیم سازی سگ با هزینه عقیم‌ سازی گربه متفاوت است؟

هزینه عقیم سازی گربه و سگ به عوامل متفاوتی بستگی دارند. نوع نژاد در عقیم‌سازی عامل تعیین کنند در میزان هزینه آن است و چون تنوع نژادی در سگ‌ها بیشتر از گربه‌ها است بنابراین تنوع قیمت عقیم‌سازی در آنها نیز بیشتر است. البته ماده یا نر بودن هم عامل دیگری است که هزینه عقیم سازی گربه و سگ را تغییر می‌دهد. با همه این تفسیرها می‌توان گفت که هزینه عقیم سازی گربه از هزینه عقیم‌سازی سگ کمتر است و این اختلاف قیمت باتوجه‌به عوامل گفته شده می‌تواند بین یک صدهزار تومان تا بیشتر از یک میلیون تومان باشد.

هزینه عقیم سازی گربه-کتر سلطانی پت کلینیک
هزینه عقیم سازی گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

سن مناسب عقیم سازی گربه چه زمانی است ؟

پیش‌تر گفتیم که گربه‌ها بسته به نر یا ماده بودن بین ۶ تا ۱۰ ماهگی به بلوغ می‌رسند. بهترین زمان برای عقیم‌سازی گربه ماده قبل از سن بلوغ آن یعنی ۵ تا ۶ ماهگی است. برای عقیم سازی گربه‌های نر مناسب‌ترین زمان، وقتی است که مجاری ادراری آن کاملاً رشد کرده باشد. بین ۶ تا ۸ ماهگی رایج‌ترین زمان برای عقیم سازی گربه‌های نراست.

روش‌های عقیم سازی در گربه‌ها

تا اینجا متوجه شده‌اید که روش عقیم سازی گربه‌های نر و ماده با هم فرق دارد. در زیر به طور مفصل عقیم‌سازی گربه‌های نر و ماده را شرح می‌دهیم./

هزینه عقیم سازی گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

 روش‌های عقیم سازی گربه‌های نر

برای عقیم سازی گربه‌های نر صبر می‌کنیم تا مجاری ادراری‌شان کاملاً رشد کند این اتفاق تا ۹ ماهگی اتفاق می‌افتد. از این زمان گربه‌های نر می‌توانند با گربه‌های ماده رابطه جنسی برقرار کنند اما توانایی بارور کردن ماده‌ها را تا ۱۲ ماهگی ندارند.

به دو روش می‌توان گربه‌های نر را عقیم کرد اول از طریق وازکتومی و دوم با خارج کردن بیضه‌ها. در روش وازکتومی با بریدن و گره‌زدن وازدفران (مجرای عبور اسپرم به پروستات) گربه نر را عقیم می‌کنند.

در این روش در سطح تولید هورمون‌های گربه تغییری ایجاد نمی‌شود و تنها باروری آن مختل می‌شود بدین سبب این روش توصیه نمی‌شود زیراکه رفتارهای جنسی را هنوز خواهد داشت. در روش خروج بیضه‌ها با بیهوش کردن کامل گربه انجام می‌گیرد. هزینه عقیم سازی گربه به روش وازکتومی و خروج بیضه‌ها با هم متفاوت است. برای اطلاع از هزینه عقیم سازی گربه خود می‌توانید با کلینیک دامپزشکی آویژه (دکتر سلطانی) تماس بگیرید.

روش‌های عقیم سازی گربه ماده

برای عقیم‌سازی گربه‌های ماده چندین روش وجود دارد که بر اساس سن و وزن و روش جراحی هزینه عقیم سازی گربه ماده متفاوت می‌شود. برای عقیم کردن گربه ماده باید نشانه‌های بلوغ را در آن تشخیص دهید و اقدام به عقیم‌سازی کنید. از علائم به بلوغ رسیدن گربه ماده مهربان شدن ناگهانی آن است، همچنین دوست دارد خود را به وسایل نرم خانه بمالد. از مهم‌ترین نشانه‌های بلوغ دوره فحله گربه ماده است.

دوره فحله گربه ماده سه بار در سال اتفاق می‌افتد که نشان‌دهنده آمادگی گربه جهت جفت‌گیری و بارداری است. در زمان فحله صدای گربه تغییر می‌کند و بیشتر شبیه ناله است و تمایل زیادی برای بیرون رفتن و ارتباط برقرارکردن با گربه‌های نر دارد. زمانی که علائم فحله را در گربه‌تان مشاهده کردید باید ۷ تا ۱۰ روز صبر کنید تا دوره فحله تمام شود و بعد اقدام به عقیم‌سازی کنید.

هزینه عقیم سازی گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

روش‌های عقیم‌سازی گربه‌های ماده عبارت‌اند از:

جداسازی رحم و دو تخمدان، به این روش جراحی باز، هم به آن اطلاق می‌شود. اگر گربه ماده کاملاً به بلوغ رسیده باشد با نظر دامپزشک رحم و هر دو تخمدان آن بیرون آورده می‌شود.

بیرون آوردن دو تخمدان، چنانچه گربه شما هنوز به سن بلوغ نرسیده باشد از این روش برای عقیم کردنش می‌توانید بهره‌مند شوید.

جراحی بسته یا لاپاروسکوپی، در این روش تنها با دو شکاف بسیار کوچک عمل عقیم‌سازی انجام می‌شود. هزینه عقیم سازی گربه به روش لاپاروسکوپی زیادتر از انواع دیگر است اما گربه درد کمتری را متحمل می‌شود و دوره بهبود و ریکاوری‌اش هم بسیار سریع‌تر است.

تزریق ماده عقیم کننده

بستن لوله فالوپ، این روش همانند روش وازکتومی در گربه‌های نر می‌باشد و تغییری در سطح هورمون‌های جنسی گربه ایجاد نمی‌کند و تنها قدرت باروری آن را از بین می‌برد.

هزینه عقیم سازی گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

فواید عقیم‌سازی گربه‌ها

عقیم کردن حیوانات از جمله موضوعات بحث‌برانگیز میان حامیان حقوق حیوانات است. درست است که بچه‌دار شدن و تمایلات جنسی از حقوق حیوانات محسوب می‌شود اما عقیم کردن حیوانات فواید زیادی هم برای آنها دارد که در این قسمت از مقاله با تفکیک فواید عقیم‌سازی گربه ماده و نر به این مسئله می‌پردازیم. امروزه گربه‌ها همزیستی زیادی با انسان‌ها دارند و با وجود زندگی آپارتمانی امکان این‌که بخواهید از یک گربه باردار که سالی سه بار باردار می‌شود و هر بار شش بچه به دنیا می‌آورد را ندارید. گربه‌هایی که عقیم نمی‌شوند رفتارهای ناهنجار خاصی از خود نشان می‌دهند که باعث آزار صاحب خود می‌شوند. اگر گربه شما عقیم نشود رفتارهای جنسی را از خود نشان می‌دهد که اگر دارای فرزند باشید و یا در جمع دیگران آن کارها را انجام دهد حتماً خجالت‌زده خواهید شد. گربه‌هایی که عقیم می‌شوند طول عمر بیشتری دارند و هزینه عقیم‌سازی گربه، نسبت به هزینه‌های درمان بیماری‌هایی که به‌خاطر عقیم نشدن پرداخت می‌کنید بسیار ناچیز است. در ادامه همین مقاله به اخلاقی بودن یا نبودن عقیم‌سازی گربه‌ها خواهیم پرداخت.

مزایای عقیم‌سازی گربه نر

زمانی که یک گربه نر عقیم می‌شود میزان ابتلای او به عفونت ادرار و سرطان دستگاه تناسلی و سرطان پروستات به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. چنانچه از روش خروج بیضه‌ها برای عقیم کردن گربه استفاده کرده باشید دیگر هورمون‌های جنسی در آن ترشح نمی‌شود و میلی به ارتباط برقرار کردن با گربه‌های ماده را ندارد. پس تلاشی برای فرار کردن و بیرون رفتن از خانه نمی‌کند و با گربه‌های خیابانی که واکسیناسیون نشده‌اند جفت‌گیری نمی‌کند بنابراین دچار بیماری‌های کشنده‌ای مانند ایدز هم نمی‌شود. بیرون نرفتن گربه و بی‌میل بودن به گربه‌های ماده باعث می‌شود برای رقابت با دیگر گربه‌های نر با آنها درگیر نشود و دچار جراحت و بیماری‌هایی نظیر هاری و کزاز نشود. با این توضیحات هزینه عقیم‌سازی گربه، ضامن سلامتی گربه‌تان در برابر بیماری‌های کشنده است.

مزایای عقیم‌سازی گربه ماده

همان‌طور که گفته شد عقیم‌سازی باعث افزایش طول عمر گربه‌ها می‌شود. گربه‌هایی که عقیم می‌شوند تا ۵ سال بیشتر از گربه‌های عقیم نشده می‌توانند زندگی کنند. زمانی که شما گربه ماده خود را عقیم می‌کنید او دیگر دچار سرطان‌های رحم و تخمدان نمی‌شود. همچنین عفونت تخمدان و رحم را هم تجربه نخواهد کرد. بیماری‌های جنسی مانند ایدز را نمی‌گیرد و به‌خاطر بی‌میلی به جنس مخالف بیرون نمی‌رود و احتمال دزدیده شدن و گم‌شدنش بسیار کاهش می‌یابد. در گربه‌های ماده با سن کم بارداری می‌تواند باعث مرگ آنها شود چراکه قدرت بدنی کافی برای نگهداری و زایمان را ممکن است نداشته باشند و تلف شوند. برای مشاوره و اطلاع از هزینه عقیم‌سازی گربه می‌توانید با کارشناسان مجرب کلینیک دامپزشکی آویژه تماس بگیرید.

هزینه عقیم سازی گربه-کتر سلطانی پت کلینیک

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی کامل در مورد عقیم‌سازی گربه‌ها را در اختیارتان قرار دهیم. از فواید و ضررهای عقیم‌سازی گفتیم و چنانچه به طور کامل مقاله را مطالعه کرده باشید حتماً متوجه شده‌اید که مزایای عقیم‌سازی بسیار زیادتر از معایب آن است و در واقع شما با عقیم کردن گربه خود به حفظ سلامتی جسمی و طول عمر گربه خود کمک شایانی کرده‌اید. با مراجعه به کلینیک دامپزشکی آویژه (دکتر سلطانی) می‌توانید از مجهزترین کلینیک تهران برای جراحی و عمل عقیم‌سازی بهره‌مند شوید. حضور کادر مجرب این اطمینان را در شما ایجاد می‌کند که تمام استانداردها برای یک عقیم‌سازی بی‌دردسر برای گربه‌تان رعایت می‌شود. برای اطلاع از هزینه عقیم‌سازی گربه با همکاران ما در کلینیک آویژه در ارتباط باشد. مشاوران ما آماده خدمت‌رسانی به شما هم‌وطنان عزیز هستند.

عقیم‌ سازی به چه معنایی است ؟

عقیم‌ سازی گربه یعنی بیرون آوردن قسمتی از بدن گربه که وظیفه باروری را در حیوان برعهده دارد. پروسه عقیم‌ سازی در گربه‌های نرو ماده با هم متفاوت است. در گربه‌های ماده معمولاً با خارج کردن رحم و تخمدان‌ها عقیم‌سازی صورت می‌گیرد اما در موارد معدودی دامپزشک تشخیص می‌دهد تنها تخمدان‌ها خارج شوند.

سن مناسب عقیم سازی گربه چه زمانی است ؟

پیش‌تر گفتیم که گربه‌ها بسته به نر یا ماده بودن بین ۶ تا ۱۰ ماهگی به بلوغ می‌رسند. بهترین زمان برای عقیم‌سازی گربه ماده قبل از سن بلوغ آن یعنی ۵ تا ۶ ماهگی است. برای عقیم سازی گربه‌های نر مناسب‌ترین زمان، وقتی است که مجاری ادراری آن کاملاً رشد کرده باشد. بین ۶ تا ۸ ماهگی رایج‌ترین زمان برای عقیم سازی گربه‌های نراست.

فواید عقیم‌سازی گربه‌ها چیست؟

درست است که بچه‌دار شدن و تمایلات جنسی از حقوق حیوانات محسوب می‌شود اما عقیم کردن حیوانات فواید زیادی هم برای آنها دارد که در بالا با تفکیک فواید عقیم‌سازی گربه ماده و نر به این مسئله می‌پردازیم. امروزه گربه‌ها همزیستی زیادی با انسان‌ها دارند و با وجود زندگی آپارتمانی امکان این‌که بخواهید از یک گربه باردار که سالی سه بار باردار می‌شود و هر بار شش بچه به دنیا می‌آورد را ندارید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینبک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما
مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ ۷۴۴ ط دوم
۰۲۱۲۶۳۲۰۴۵۵
همه روزه از ساعت ۷-۱۹
اشتراک خبرنامه