مقالاتعقیم سازی سگ

۱۴۰۰-۰۸-۰۵0
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/07/Sterilization-of-dogs-drsoltani_petclinic.ir4_.jpg

روش های درمانی متنوعی برای عقیم سازی سگ در کلینیک تخصصی آویژه زیر نظر دامپزشک متخصص انجام می‌شود که اطلاع داشتن کامل از شرایط
استفاده از خدمات عقیم سازی سگ به شما کمک می‌کند از نظر هزینه عقیم سازی و روش های قبل و بعد از عمل جراحی زیر نظر دامپزشک متخصص بهره ببرید.

روش های عقیم سازی در کلینیک آویژه بعد از معاینه و مشاوره رایگان انجام می‌شود. می‌توانید در صورتی که نیاز به عقیم سازی حیوان خود داشتید با مراجعه با مشاوره آنلاین دامپزشکی آنلاین از خدمات کلینیک دامپزشکی آوِزه استفاده کنید.


برای خواندن مطالب درمورد واکسن سگ

میتوانید:

عقیم سازی سگ آیا لازم یا خیر؟

سگ ها جز نادر حیواناتی هستند که در هر سال ۳ تا ۴ بار زاد و ولد می‌کنند. و در هر بار تعدادی توله به دنیا می‌آورند که نگهداری از آنها شامل هزینه و دردسر بیشتر نگهداری، برای صاحب سگ خواهد شد. شاید دلیلی که خیلی ها برای فرار از این مشکلات می‌خواهند سگ خود را عقیم کنند باشد.

عقیم سازی روشی ساده برای جلوگیری از باردار شدن یا از بین بردن امکان زاد و ولد سگ نر می باشد. برخی از روش های عقیم سازی معایب کم و برخی معایب زیادی دارند که اطلاع از آنها به شما کمک می‌کند در مورد چگونگی اصول عقیم سازی سگ تصمیم درست بگیرید.

متاسفانه با حرف و حدیث‌های نقل شده اطرافیان، صاحبان سگ‌های نگهبانی و خانگی برای عمل عقیم سازی سگ، به کلینیک دامپزشکی مراجعه می‌کنند. اما هیچ‎وقت کسی در مورد مزایا و معایب روش‌های عقیم سازی حیوان اطلاعاتی درست ارایه نمی‌کند.

سگ ها موجوداتی هستند که خیلی سریع عمل جفت گیری از انجام می دهند و زود هم بارور می شوند و در هر باروری تعدادی توله به دنیا خواهند آورد که باید شما از آنها نگهداری کنید. این حق شما است که یه عنوان صاحب حیوان بدانید عقیم سازی ممکن است چه تاثیر مثبت یا منفی را بر روی سگ خانگی شما بگذارد.

عقیم سازی سگ

عقیم سازی سگ، برای کنترل زاد و ولد به روش خارج کردن یا اخته کردن اندام‌های تولید مثل انجام می شود. عقیم سازی تاثیر بالایی برای کنترل بیشتر روی سلامت و رفتار سگ دارد. عموما عمل عقیم سازی سگ بعد از ۶ ماهگی و در برخی از نژادها بعد از ۱۲ ماهگی انجام می‌شود.

برای عقیم سازی سگ نر به دو روش برداشتن هر دو بیضه یا روش وازکتومی عمل عقیم سازی انجام می‌شود. برای عقیم سازی سگ های ماده با برداشتن تخم دان‌ها، رحم سگ و بستن لوله انجام می شود.

پیشنهاد می‌شود اگر برای عقیم سازی سگ خود تصمیم جدی گرفتید ابتدا متن زیر را مطالعه کنید و بعد تصمیم بگیرید. چرا که عقیم سازی سگ قبل از عمل و بعد از عمل نیاز به مراقبت های ویژه دامپزشکی خواهد داشت که حتما باید در نگهداری بعد از عمل جراحی آن را رعایت کنید.

یکی از مواردی که همیشه مورد سوال مراجعه کنندگان بوده این است که آیا سگ را عقیم کنیم یا نکنیم؟ و عقیم کردن سگ چه معایب و مزایایی همراه خود خواهد داشت؟ در این مقاله می خواهیم با بررسی دقیق و موشکافانه کمک کنیم تا اثر آن از نظر مزایا و معایب عقیم سازی در روی سگ بیشتر آشنا باشید.

عقیم سازی سگ-کتر سلطانی پت کلینیک

فحل شدن یا پریود سگ

پریود شدن سگ عموما بسته به نژاد بین ۶ تا ۲ سالگی متغیر می باشد. اما عموما در بسیاری از سگ‌ها عمل پریود شدن سگ در همان ۶ ماهگی شروع می‌شود. مدت زمان خونریزی سگ ماده در زمان فحل شدن ۲ تا ۳ هفته می‌باشد. اگر بعد از ۲۰ ماهگی سگ چنانچه در آن علایم فحل شدن را مشاهده نکردید حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

آشنایی با علایم فحل شدن یا پریود سگ

تشخیص علایم پریود شدن روی سگ‌هایی که از موی سیاه برخوردار است نسبت به سگ‌های رنگ روشن سخت است. البته سگ‌ها در زمان فحل شدن خود را تمیز می‌کنند تا مزاحمتی برای صاحب خود ایجاد نکنند. عموما لکه‌های خونی زمان پریود شدن سگ تا هفت روز به رنگ قرمز روشن قابل مشاهده است که بعد از طی شدن یک هفت روز رنگ آن به صورتی تغییر رنگ می‌دهد.

مهمترین علایم پریود شدن سگ

  • به وجود آمدن تورم و برآمدگی در نواحی خارجی تناسلی سگ ماده
  • متورم و بزرگ شدن پستان‌های سگ
  • خروج خون به صورت کوتاه مدت از واژن سگ ماده
  • تغیر در رفتار و خلق و خوی سگ ماده

فحل سگ چند روز طول می کشد و چند دوره است؟

عموما در چهار مرحله مختلف عمل خونریزی از واژن سگ ماده بروز می دهد که هر مرحله شامل مدت زمانی خاص می باشد که باید مراقبت های لازم در هر دوره را رعایت کنید.

دوره اول پرستوروس

بین ۱۴ تا ۲۰ روزه از زمان شروع فحل شدن سگ این دوره طول می‌کشد. به دلیل اینکه در این دوره تخم‌دان سگ ماده پیش فعال می شود، مراقب باشید سگ های نر به اون نزدیک نشوند تا امکان حاملگی را افزایش دهند.

دوره دوم استروس

طول این دوره بین ۵ تا ۱۴ روز بعد از دوره اول طول می‌کشد. این دوره هم باید مراقب باشید از ارتباط با سگ های نر خوداری شود. چون هر نوع جفت گیری باعث بارور شدن صد در صدی آن به دلیل ترشح تخمک خواهد شد.

دوره سوم دیستروس

این دوره ۶۳ روز تا ۹۰ روز بسته به جنسیت سگ‌ها طول خواهد کشید. به دلیل اینکه هرمون پروژسترون در این دوره به حداکثر فعالیت خود می‌رسد امکان ابتلا به عفونت در آن افزایش بیشتری خواهد داشت. این دوره نیاز به مراقبت بیشتر از هر دوره دیگر خواهد داشت.

دوره انستراتوس

مدت زمان این دوره بعد از دوره سوم بین ۲ تا ۳ ماه می‌باشد. از آنجاییکه هرمون‌های سگ به حالت عادی برنگشته است از نزدیک شدن به سگ‌های نر خودداری می‌کند./

مزایا و معایب عقیم سازی سگ

اگر به سلامت حیوان اهمیت می‌دهید پیشنهاد می‌کنیم عقیم سازی سگ را زیر نظر دامپزشک متخصص انجام دهید. به دلیل اینکه هر نوع عقیم سازی باعث برور اشکالات در سیستم ایمنی و رفتاری و جسمی سگ خواهد شد حتما از عقیم سازی سگ مطمین باشید.

در ادامه برخی از مزایا و معایبی که در اثر عقیم سازی سگ چه سگ ماده یا سگ نر ممکن است به آنها مبتلا شوند را آورده‌ایم.

مزایای عقیم سازی سگ

-عقیم سازی سگ باعث جلوگیری از سرطانی شدن بیضه سگ در حالت خوش خیم می‌شود.

-برای سگ هایی که کمتر از ۲.۵ سال دارند عقیم سازی باعث کاهش ابتلای آنها به سرطان پستان یا تورمورهای سرطانی از نوع خوش خیم می‌شود.

-احتمال عفونی شدن رحم و سرطان تخم دان را به حداقل می‌رساند.

-کاهش تومورهای موجود در اطراف ناحیه مقعد سگ

-با اخته کردن سگ چه سگ ماده یا سگ نر امکان ابتلای آنها به سرطان و عفونت رحم و نیز تخمدان به صفر می‌رسد.

-لکه گذاری ترشحات سگ در زمان فحالی به حداقل خواهد رسید.

معایب عقیم سازی سگ

جدا از اینکه عقیم سازی سگ مزایایی دارد اما معایب آن کمی بیشتر از مزایای آن می‌باشد که می توان به موارد زیر اشاره کرد :

-باعث کاهش طول عمر سگ می‌شود.

-بین ۷ تا ۸ برابر نسبت به سگ‌های عادی دچار ادار بی اختیاری می‌شود.

-باعث افزایش اشتها و کاهش شوق آنها برای فعالیت می‌شود. لذا یکی از دلایل مهم در چاق شدن سگ می‌باشد.

-عقیم سازی سگ باعث به وجود آمدن سرطان استخوان و نیز طحال سگ و ایجاد تومور در اطراف مقعد سگ می‌شود. سگ‌های ماده ۴ برابر بیشتر از سگ‌های نر ممکن است دچار سرطان بدخیم یا همان پورستات شوند.

-احتمال ابتلای سگ به سرطان مثانه تا ۴ برابر نسبت به سگ‌های معمولی بیشترمی‌شود.

-باعث به وجود آمدن احتمال همانژیو سارکومای قلبی می‌شود. علاوه بر این، با در رفتگی کشکک در بخش زانوی سگ باعث لنگ شدن و درد پا می شود.

-در زمان واکسینه کردن باید احتمال بروز رفتار غیر قابل پیش بینی در سیستم ایمنی سگ باشیم.

-سگ به مرور دارای رفتار پرخاشگر و نا آرام و در برخی موارد باعث ترسو شدن آن خواهد شد.

-از نظر هوش و ادراک سگ هر نوع عقیم سازی در عملکرد ذهنی سگ اثر گذاشته و احتمال ابتلای آلزایمر یا رفتار پارکینسون بی اختیاری افزایش خواهد داشت.

-اگر سگ ماده ای زیر سن بلوغ عقیم شود باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل عفونت در مجرای ادراری آنها خواهد شد.

چند نکته مهم در عقیم سازی سگ

جدا از موارد مهم یاد شده در بالا مشکلاتی از قبیل دچار شدن سگ ماده به کم کاری تیروئید،تغییر در نوع رفتار نسبت به مواجه با همسانان خود می‌شود. علاوه بر این باعث ایجاد ترس مضاعف ناشی از مواجه با دیگر نوعان خود خواهد شد.

در صورت عقیم سازی سگ با بالا رفتن سن، درد پا به دلیل آرتروز در آنها افزایش پیدا می‌کند. لذا قادر به فعالیت یا ایستادن زیاد نخواهد بود. علاوه بر این در برخی موارد مشاهده شده سگ دچار ریزش مو و کچلی در بخش های زیادی از بدن خود می‌شود.

از آنجاییکه که در روش اخته کردن سگ نر بوی سگ ماده را می دهد، باعث جذب دیگر سگ ها برای عمل جفت گیری خواهد شد. به همان مقدار سگ‌های ماده از نزدیک شدن به سگ نر اخته شده خودداری خواهند کرد.

در صورتی که سگ عقیم شده با زنجیر جایی بسته شود یا بصورت آزاد در محلی گردش کند، با مشاهده افراد غریبه فرار خواهد کرد. اگر بسته باشد باعث پرخاشگری شده و دچار رفتار عصبی در سگ خواهد شد. پیشنهاد برخی که برای درمان پرخاشگری سگ به روش عقیم سازی اقدام نکنند و تنها با اصلاح رفتاری سگ این مشکل قابل درمان است.

عقیم سازی سگ-کتر سلطانی پت کلینیک

عقیم سازی سگ ولگرد

با توجه به اینکه کنترل سگ‌های ولگرد که هیچ صاحبی ندارند، یکی از مشکلات زیست محیطی شهرداری‌ها در شهر و روستا می‌باشد. رشد جمعیتی سریع آنها باعث به خطر افتادن سلامت جامعه از نظر کنترل بیماری مشترک سگ و انسان می‌شود.

کلینیک تخصصی آویژه با دارا بودن بخش جراحی پیشرفته آماده عقیم سازی سگ های ولگرد و همکاری با ارگان های دولتی جهت عقیم سازی سگ‌های ماده و نر ولگرد ونگهبانی می‌باشد.

بهترین زمان برای عقیم سازی سگ چه زمانی است؟

عقیم سازی از ماه ششم به بعد روی سگ ها انجام می‌شود. اینکار باعث کاهش تعداد دفعات پریود ماهیانه در سگ های ماده و اصلاح رفتار پرخاشگر آنها بخصوص سگ نرمی شود. عقیم سازی سگ‌های نژاد مستعد از ۱۲ ماهگی به بعد انجام می‌شود، که می‌توانید برای تعیین زمان درست از دامپزشک مشاوره بگیرید.

آمپول عقیم سازی سگ

آمپول “نوتروسل” تنها داروی خارجی می‌باشد که بدون نیاز به عمل جراحی و مشکلات نگهداری از سگ ها با بهبودی کامل در بازار موجود است. نسخه ایرانی آمپول عقیم سازی سگ با نام “بکر” نیز وجود دارد که یکی از روش های بی خطر تر برای عقیم سازی سگ در سنین مختلف زیر نظر دامپزشک متخصص می‌باشد.

هزینه عقیم سازی سگ چقدر است؟

عموما بسته به نژاد سگ و نوع لوازم و تجهیزات مورد استفاده قیمت عقیم سازی سگ مشخص می‌شود. میانگین هزینه عقیم سازی سگ برای سگ های معمولی از ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان متغیر می‌باشد. هزینه و لوازم جانبی پانسمان و نگهداری و نیز داروهای تسکین دهنده روی این هزینه اثر گذار است.

 مراقبت های بعد از عقیم سازی سگ

با توجه به اینکه بعد از انجام عمل عقیم سازی، به دلیل تشکیل لایه‌های چرک و زخم و نیز خستگی و بروز حالت تهوع لازم است تا درمان کامل سگ با استفاده از روش های مراقبتی مناسب از سگ نگهداری کنید

عقیم سازی سگ-کتر سلطانی پت کلینیک
عقیم سازی سگ-کتر سلطانی پت کلینیک
تامین محلی راحت برای استراحت سگ

به دلیل اینکه اثر دارویی آرامبخش و درد ناحیه عمل جراعی سگ نمی تواند بیاستید یا راه برود بنابرین لازم است محلی برای استراحت راحت آن فراهم کنید. محل استراحت به دور از  شلوغی و بچه ها باشد و حتما هر یک ساعت به سگ سر بزنید تا دچار استفراغ نشود.

بعد از رفع اثر ماده بیهوشی یا ارامبخش به سگ غذا دهید.

سگها تا شب بعد از روز عمل جراحی به حالت عادی خود می‌رسند. در اولین وعده غذا بعد از عمل جراحی نصف جیره روزانه را به سگ دهید. و ادامه غذا را در طول روز تقسیم کنید. پیشنهاد می‌شود اگر تا ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی سگ به حالت عادی برنگشت از دامپزشک کمک بگیرید.

توجه به نشانه های خطرناک :

ممکن است نشانه‌هایی از بی حالی، کاهش و عدم میل به غذا، اسهال و استفراغ تا ۲۴ ساعت بعد از عمل ادامه‌دار باشد نشانه خطرناکی است. حتما به دامپزشک ببرید و راهنمای لازم را بخواهید.

سرفه های متوالی سگ تا چند روز بعد از عمل جراحی کاملا عادی است. به دلیل جلوگیری از آلودگی بزاقی از تیوپی برای کمک به تنفس سگ استفاده کنید. هر چند ممکن است باعث ایجاد حساسیت در سگ شود.

استفاده از قلاده مخروطی

به دلیل اینکه جای زخم خارش خواهد داشت به محض آوردن سگ از قلاده مخروطی پلاستیکی استفاده کنید تا سگ قادر نباشد محل زخم را لیس بزند. می توانید از وسایل بازی سر سگ را گرم کنید تا لیس بزند.

چک کردن محل بخیه

روزی تا ۲ باز محل بخیه را بررسی و تمیز کنید. اگر بخیه باز شده باشد از دامپزشک کمک بخواهید.

فعالیت محدود سگ

به مدت یک هفته تا ۱ ماه از هر گونه فعالیت سگ جلوگیری کنید. پیاده روی روزانه برای سگ مناسب است ولی اجاره بازی و دویدن ممنوع است. حتی اجازه ندهید به سگ های دیگر نزدیک شود.

از حمام کردن سگ خودداری کنید.

تا ۱۰ روز بعد از زمان عمل جراحی از حمام کردن سگ خودداری کنید. بخیه تا جوش کامل جای زخم؛ لازم است عاری از رطوبت باشد.

عقیم سازی سگ آیا لازم یا خیر؟

سگ ها جز نادر حیواناتی هستند که در هر سال ۳ تا ۴ بار زاد و ولد می‌کنند. و در هر بار تعدادی توله به دنیا می‌آورند که نگهداری از آنها شامل هزینه و دردسر بیشتر نگهداری، برای صاحب سگ خواهد شد. شاید دلیلی که خیلی ها برای فرار از این مشکلات می‌خواهند سگ خود را عقیم کنند باشد.

مهمترین علایم پریود شدن سگ چیست؟

  • به وجود آمدن تورم و برآمدگی در نواحی خارجی تناسلی سگ ماده
  • متورم و بزرگ شدن پستان‌های سگ
  • خروج خون به صورت کوتاه مدت از واژن سگ ماده
  • تغیر در رفتار و خلق و خوی سگ ماده

بهترین زمان برای عقیم سازی سگ چه زمانی است؟

عقیم سازی از ماه ششم به بعد روی سگ ها انجام می‌شود. اینکار باعث کاهش تعداد دفعات پریود ماهیانه در سگ های ماده و اصلاح رفتار پرخاشگر آنها بخصوص سگ نرمی شود. عقیم سازی سگ‌های نژاد مستعد از ۱۲ ماهگی به بعد انجام می‌شود، که می‌توانید برای تعیین زمان درست از دامپزشک مشاوره بگیرید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینبک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما
مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ ۷۴۴ ط دوم
۰۲۱۲۶۳۲۰۴۵۵
همه روزه از ساعت ۷-۱۹
اشتراک خبرنامه