مقالاتدامپزشکی

۱۴۰۰-۰۸-۰۵0
https://avizhehpet.ir/wp-content/uploads/2021/08/Veterinary-drsoltani_petclinic.ir_.jpg

دامپزشکی از هزاران سال پیش، درست از زمانی که انسان‌ها یکجانشین شدند و شروع به کشاورزی و دامپروری کردند، وجود داشته است. زمانی که گاوها و گوسفندها جزو منابع درآمد و تغذیه انسان‌ها قرار گرفتند نیاز به مراقبت و حفظ سلامتی دام‌ها هم اهمیت پیدا کرد. دامپزشکی از دیرباز شغل مورداحترامی بوده است چنانچه که فیثاغورث در سفرنامه‌اش از فن درمان حیوانات زرتشت پیامبر ایرانی تقدیر می‌کند و در اوستا (کتاب مقدس زرتشتیان) می‌توان اطلاعاتی درباره درمان حیوانات پیدا کرد.

دامپزشکی-کتر سلطانی پت کلینیک

 

شغل دامپزشکی برای ما انسان‌ها هم بسیار اهمیت دارد. پروتئین‌های حیوانی از جمله گوشت گوساله و گوسفند و همچنین گوشت طیور و آبزیان بخش عمده سبد غذایی ما را تشکیل می‌دهند پس سلامت گوشت و لبنیات به‌دست‌آمده از حیوانات به تبحر و کار دامپزشکان متکی است. پس تا اینجا متوجه شده‌اید هدف نهایی شغل دامپزشکی تنها حیوانات نیستند بلکه تأمین سلامت انسان‌ها و تأمین بهداشت غذایی را شامل می‌شود. علاوه‌برآن با واکسیناسیون منظم حیوانات از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان جلوگیری می‌کنند.

اهمیت شغل دامپزشکی در جامعه

دامپزشکی یعنی آشنایی با آناتومی و سازوکار بدن همه حیوانات اعم از دام، طیور و آبزیان و دیگر حیوانات. با گسترش شهرنشینی و پیشرفت تکنولوژی وسعت کار دامپزشکان هم بسیار بیشتر شده است. در قدیم دامپزشکی تنها برای حفظ و درمان دام‌ها کاربرد داشت اما امروزه انسان‌ها علاقه زیادی به نگهداری حیوانات به‌عنوان حیوان خانگی پیدا کرده‌اند. دامپزشکان نه‌تنها باید در راستای درمان و جلوگیری از بیماری‌ها در حیوانات خانگی مثل سگ و گربه تلاش کنند بلکه باید سلامت صاحبان آنها را هم در نظر بگیرند زیرا سلامت حیوانات خانگی ضامن سلامتی صاحبانشان هم می‌باشد. از جنبه دیگری هم می‌توان به اهمیت دامپزشکی پرداخت. ما انسان‌ها با تخریب اکوسیستم حیوانات و کشتار بی‌رویه آنها باعث شده‌ایم بسیاری از گونه‌های جانوری منقرض شوند و یا در حال انقراض باشند. دامپزشکان نقش مهمی در حفظ و جلوگیری از انقراض این‌گونه جانوران دارند و آنها در تلاش‌اند کمک کنند گونه‌های در حال انقراض کمتر در معرض بیماری قرار بگیرند و تا جای ممکن از مرگ آنها جلوگیری کنند.

 شرح وظایف یک دامپزشک

یک دامپزشک اول از هر چیزی باید یک مشاور خوب باشد تا بتواند به صاحبان حیوانات کمک کند که هم از حیوان خود به‌خوبی نگهداری کنند و هم آرامش خاطر به آنها بدهد. از دیگر وظایف کسانی که دامپزشکی را به‌عنوان شغل خود انتخاب می‌کنند تشخیص و درمان بیماری در حیوانات است.

دامپزشک باید در کار معاینه و تشخیص بیماری بسیار تبحر داشته باشد چون بیمار او نمی‌تواند درباره درد و حالات خود صحبت کند و همین باعث سختی کار دامپزشکی است.

از دیگر وظایف دامپزشک در دسترس بودن شبانه‌روزی او است تا در مواقع اورژانسی بتواند جان یک حیوان را نجات دهد. گاهی پیش می‌آید که حیوانی براثر حادثه یا درگیری با حیوانات دیگر دچار زخم و شکستگی شود. وظیفه دامپزشک شستشوی زخم و در صورت نیاز بخیه کردن زخم و جلوگیری از عفونت آن است. تجویز داروی مناسب و توانایی جراحی از دیگر مسئولیت‌های یک دامپزشک است. همچنین در کلینیک‌های دامپزشکی، باید خدماتی نظیر واکسیناسیون و مشاوره تغذیه برای حیوانات ارائه شود.

از مهم‌ترین وظایف یک دامپزشک تشخیص بیماری‌های مشترک حیوان و انسان و جلوگیری از شیوع آن در بین انسانهاست. دامپزشکان با آگاه‌سازی افراد می‌توانند از شیوع بیماری‌های خطرناک و پاندمی‌های جهانی جلوگیری کنند.

مهارت‌ها و دانش موردنیاز برای دامپزشکی

اولین شرط ورود به دام پزشکی علاقه به حیوانات و سلامتی آنها است.

اگر یک دامپزشک عاشق کار خود نباشد بعد از مدتی این کار برایش خسته‌کننده می‌شود و ممکن است آن‌طور که بایدوشاید نتواند خدمت کند. یک دامپزشک باید توانایی تصمیم‌گیری بالایی داشته باشد تا در شرایط بحرانی بهترین انتخاب را انجام دهد. در شغل دام پزشکی داشتن اطلاعات کافی درباره رفتارها و بیماری‌های هرگونه جانوری بسیار اهمیت دارد.

داشتن توانایی روحی و بدنی برای ساعت‌های زیاد و نامنظم کاری از دیگر مهارت‌هایی است که یک دامپزشک به آن نیاز دارد. از دیگر مهارت‌های کاربردی یک دامپزشک داشتن فن بیان و متقاعدسازی است زیرا شرایطی پیش می‌آید که باید به طور واضح و شفاف به صاحب حیوان گفته شود تا او بتواند تصمیم‌های جدی برای حیوانش که گاهی تمام سرمایه زندگی‌اش است را بگیرد./

دامپزشکی-کتر سلطانی پت کلینیک

دانش‌هایی که یک دامپزشک به آن نیازمند است حتی گسترده‌تر از یک پزشک عادی است که انسان‌ها را درمان می‌کند.

یک دامپزشک علاوه بر موارد دانستن همه موارد پزشکی عمومی باید دندانپزشکی را هم بداند زیرا مشکلات دهان و دندان در حیوانات خیلی حساس و زیاد است.

زیست‌شناسی مورد بعدی است که در دام پزشکی جایگاه مهمی دارد. کار ارگان‌های حیاتی بدن حیوانات و عملکرد بافت‌ها و سلول‌ها از موارد مهم کار در دام پزشکی است.

فرصت‌های شغلی برای دارندگان مدرک دامپزشکی

بیشتر فارغ‌التحصیلان رشته دامپزشکی بیشتر باید دنبال فرصت‌های شغلی در بخش خصوصی باشند زیرا تعداد متقاضیان برای کارهای دولتی بسیار زیادتر از میزان نیاز است. اگر دارای سرمایه هستید می‌توانید بعد از گرفتن مجوزهای لازم برای خود یک کلینیک دامپزشکی یا داروخانه یا آزمایشگاه دام پزشکی تأسیس کنید. اگر سرمایه لازم را ندارید می‌توانید در مراکز دولتی مثل جهاد کشاورزی تقاضای کار کنید. همچنین می‌توانید برای مرغداری‌ها و گاوداری‌ها مشغول به کار شوید. اگر هم علاقه‌مند به کارهای تحقیقاتی هستید می‌توانید در مؤسسه تحقیقاتی و تولیدی واکسن رازی و انستیتو پاستور مشغول به کار شوید.

نحوه ورود به رشته دامپزشکی

دام پزشکی هم از رشته‌های پزشکی است که حتماً باید از طریق کنکور سراسری و قبولی در آن وارد آن شد. رشته دام پزشکی هم مانند همه رشته‌های پزشکی متقاضی زیادی دارد. بعد از رد شدن از سد کنکور و رقبا، می‌توانید در رشته دام پزشکی تحصیل کنید و بیش از دویست و بیست واحد درسی را باید بگذرانید یعنی چیزی حدود ۷ سال را به تحصیل می‌پردازید. دامپزشکان عمومی می‌توانند در چهارده گرایش تخصصی ادامه تحصیل دهند. بیشتر واحدهای درسی این رشته عملی است و دوره کارورزی دارد تا دامپزشک بتواند با کسب تجربه وارد فضای کاری شود.

البته افرادی هم هستند که به‌صورت تجربی کار دامپزشکی را انجام می‌دهند که به طبع مجوز یکسری کارهای تخصصی را نمی‌توانند بگیرند و نمی‌توانند دارو تجویز کنند.

برخی از مزایا و مشکلات شغل دامپزشکی

اگر عاشق حیوانات هستید و دامپزشکی خوانده‌اید اولین مزیت آن لذت بردن از کارتان است. بسته به محل کار و کلینیک و حتی شهری که در آن مشغول به کار هستید از منافع مختلفی برخوردار می‌شوید. مثلاً اگر در شهرهای بزرگ هستید با کارکردن در کلینیک‌ها دامپزشکی مخصوص حیوانات خانگی به دلیل گسترش فرهنگ داشتن حیوان خانگی از درآمد خوب و کار سبک‌تری برخوردار خواهید بود. در کنار واکسیناسیون می‌توانید در کلینیک یک پت‌شاپ داشته باشید و لوازم جانبی و اسباب‌بازی مخصوص حیوانات را بفروش برسانید با این کار یک منبع درآمد دیگر هم برای خود ایجاد کرده‌اید.

از مشکلات این شغل می‌توان به همیشه در دسترس بودن برای مراجعین اشاره کرد. همچنین باید بتوانید بوها و صحنه‌های نامطلوب را تحمل کنید. گاهی برای سرکشی به مرغداری‌ها و گاوداری‌ها مجبور می‌شوید به خارج از شهر بروید و مسافت طولانی را طی کنید. از مشکلات دیگر این کار در معرض بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان قرارگرفتن است. اگر تجربه و اطلاعات کافی درباره رفتارهای حیوانی که معاینه یا درمان می‌کنید، نداشته باشید ممکن است آن حیوان به شما آسیب برساند. از مشکلات دیگر این کار این است که باید از لحاظ جسمانی قوی باشید تا بتوانید حیوانات بزرگ را به‌راحتی کنترل و معاینه کنید.

دامپزشکی-کتر سلطانی پت کلینیک
دامپزشکی-کتر سلطانی پت کلینیک
آیا خدمات دامپزشکی را می‌توان به‌صورت آنلاین ارائه داد

با راه‌اندازی یک سایت قوی که در آن یکسری آموزش برای دارندگان حیوانات خانگی داده شده می‌توانید مخاطب جذب کنید. مشاوره تلفنی و غیرحضوری دهید و حتی ویزیت آنلاین داشته باشید. می‌توانید به‌صورت آنلاین دارو تجویز کنید. فروشگاه آنلاین پت‌شاپ هم می‌توانید در سایت خود بگنجانید و ارسال به تمام نقاط کشور را داشته باشید. همه اینها خدماتی هستند که شما با کمک تخصص خود می‌توانید به‌صورت آنلاین ارائه دهید. اما گاهی اوقات نیاز است که حیوان را مستقیم ببینید و معاینه و درمان کنید مانند زمانی که نیاز به واکسن زدن و جراحی و پانسمان داشته باشد؛ بنابراین نمی‌شود همه خدمات دامپزشکی را آنلاین انجام داد ولی می‌توان بخشی از آن را غیرحضوری کرد و از پتانسیل کار در محیط‌های فرا مکانی استفاده کرد.

سرمایه اولیه لازم برای شغل کلینیک دامپزشکی چقدر است؟

نمی‌توان قیمت دقیقی ارائه داد بسته به وسعت کار و خدماتی که قرار است ارائه کنید این سرمایه متفاوت است. می‌توانید از کمترین حالت یعنی اجاره یک مکان کوچک و ارائه خدمات جزئی شروع کنید و به‌مرورزمان کار خود را گسترش دهید. با حداقل ۲۰۰ میلیون تومان می‌توانید کار خود را شروع کنید.

سخن پایانی

یکی از دغدغه‌های صاحبان حیوانات خانگی تربیت کردن آنها است. متخصصان دامپزشک ما در کلینیک دامپزشکی آویژه (دکتر سلطانی) آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای در این زمینه به‌صورت آنلاین و حضوری به شما هم‌وطنان عزیز هستند. کلینیک دامپزشکی آویژه مجهز به دستگاه رادیوگرافی، دستگاه پروسسور CR.سونوگرافی تخصصی دامپزشکی و اکوکاردیوگرافی تخصصی است. در این مرکز به‌صورت اورژانسی کلیه اقدامات تصویربرداری زیر نظر بورد تخصصی رادیولوژی دانشگاه تهران انجام می‌شود و ارائه خدمات سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی با تعیین وقت قبلی با حضور رادیولوژیست امکان‌پذیر است. صدور شناسنامه، عقیم‌سازی، واکسیناسیون حیوانات، شستشو و اصلاح حیوانات خانگی از دیگر خدماتی است که در کلینیک دامپزشکی آویژه (دکتر سلطانی) انجام می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

شرح وظایف یک دامپزشک به چه صورت است؟

یک دامپزشک اول از هر چیزی باید یک مشاور خوب باشد تا بتواند به صاحبان حیوانات کمک کند که هم از حیوان خود به‌خوبی نگهداری کنند و هم آرامش خاطر به آنها بدهد. از دیگر وظایف کسانی که دامپزشکی را به‌عنوان شغل خود انتخاب می‌کنند تشخیص و درمان بیماری در حیوانات است.

دامپزشک باید در کار معاینه و تشخیص بیماری بسیار تبحر داشته باشد چون بیمار او نمی‌تواند درباره درد و حالات خود صحبت کند و همین باعث سختی کار دامپزشکی است.

و…

مهارت‌ها و دانش موردنیاز برای دامپزشکی چیست؟

اولین شرط ورود به دامپزشکی علاقه به حیوانات و سلامتی آنها است.

اگر یک دامپزشک عاشق کار خود نباشد بعد از مدتی این کار برایش خسته‌کننده می‌شود و ممکن است آن‌طور که بایدوشاید نتواند خدمت کند. یک دامپزشک باید توانایی تصمیم‌گیری بالایی داشته باشد تا در شرایط بحرانی بهترین انتخاب را انجام دهد. در شغل دامپزشکی داشتن اطلاعات کافی درباره رفتارها و بیماری‌های هرگونه جانوری بسیار اهمیت دارد.

و…

برخی از مشکلات شغل دامپزشکی چیست؟

از مشکلات این شغل می‌توان به همیشه در دسترس بودن برای مراجعین اشاره کرد. همچنین باید بتوانید بوها و صحنه‌های نامطلوب را تحمل کنید. گاهی برای سرکشی به مرغداری‌ها و گاوداری‌ها مجبور می‌شوید به خارج از شهر بروید و مسافت طولانی را طی کنید. از مشکلات دیگر این کار در معرض بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان قرارگرفتن است. اگر تجربه و اطلاعات کافی درباره رفتارهای حیوانی که معاینه یا درمان می‌کنید، نداشته باشید ممکن است آن حیوان به شما آسیب برساند. از مشکلات دیگر این کار این است که باید از لحاظ جسمانی قوی باشید تا بتوانید حیوانات بزرگ را به‌راحتی کنترل و معاینه کنید.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند

درباره ما

کلینیک آویژه یکی از باسابقه ترین و مجهزترین کلینیک دامپزشکی در تهران است. امکانات تخصصی و کاملی در کلینبک برای حیوانات شما فراهم شده است. انواع معاینات تخصصی، جراحی ها، خدمات دهان و دندان، بستری و …در کلینیک آویژه انجام می شود.

ارتباط با ما
مجیدیه شمالی خ استاد حسن بنا شمال نبش امیرنیا پ ۷۴۴ ط دوم
۰۲۱۲۶۳۲۰۴۵۵
همه روزه از ساعت ۷-۱۹
اشتراک خبرنامه